Четири месеца вече държавата незаконно събира по 5% осигуровки от родените след 31 декември 1959 г., сигнализираха вчера читатели на "Сега". До тази ситуация се е стигнало заради скандално недоглеждане при поправките в Кодекса за социално осигуряване (КСО) в края на миналата година.
Тогава в чл. 6 от КСО е записано, че размерът на вноската за фонд "Пенсии" на НОИ е 18% за родените преди 1 януари 1960 г. и 13% за родените след 31 декември 1959 г. Осигуровката на младите е по-ниска, защото те трябва да внасят задължително още 5% в частен пенсионен фонд. Тази вноска е уредена в член 157 на кодекса, където обаче пише, че 5% трябва да се извадят от посочените в член 6, т.е. от въпросните 13%. Излиза, че общата пенсионна осигуровка на младите от 1 януари 2009 г. е 13%, а не 18%, колкото им събират работодателите.
Гафът, който се измерва в стотици милиони левове, е допуснат още от Министерския съвет, който е вносител на законопроекта. Пропускът не е бил забелязан нито от юристите на кабинета, нито от колегите им в парламента, от депутатите или от юридическия екип на президента, който подписва указите за законите. Пред "Сега" председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов заяви, че "това не може да е вярно". Главният актюер на НОИ Христина Митрева обясни, че сега научава за проблема, и обеща да обърне внимание на юристите на института.
Гафът вече усилено се коментира в специализирани интернет форуми за счетоводители и адвокати. Оттам става ясно, че още на 12 януари бившият шеф на НАП Мария Мургина е издала указание за размерите на осигурителните вноски, на базата на което реално са събирани 18 вместо 13%, както е по закон. Румен Обрешков от Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия например обясни, че едва сега научава за казуса.
"От правна гледна сте прави - трябва да се събират по 13%. Не ме учудва реакцията на НАП, защото не за пръв път те издават ненормативен акт, който се различава от текста на закона", коментира адвокат Димитър Добрев. От самата приходна агенция вчера заявиха, че вече разглеждат казуса и ще го коментират възможно най-скоро.
"Парламентът може със задна дата да поправи кодекса и по този начин да узакони надвзетите от НАП осигуровки", обясни адвокат Добрев. Ако депутатите спешно не поправят недоглеждането си, то може сериозно да подкопае приходите в хазната. Хората, надплатили осигуровки, могат да подадат искане за прихващане и възстановяване в офисите на НАП, обясниха юристи. Данъчните трябва или да им прихванат надвнесената сума, ако имат други дългове, или да им възстановят парите.
Редактирано от - Блага на 24/4/2009 г/ 02:13:41