Това стана ясно, след като представителите на Казахстан, Туркменистан и Узбекистан не подписаха декларацията за схемата за газопровода. Според първоначалните очаквания ЕС, Азербайджан, Египет, Грузия, Ирак, Казахстан, Турция, Туркменистан и Узбекистан трябваше да постигнат съгласие по "Набуко" "възможно най-скоро и да го подпишат до юни т.г." Не е ясно каква е причината за отказа на трите страни да подкрепят документа.
Проектът е за тръбопровод с дължина от 3300 км, който свързва Турция и Австрия, а надеждите са "Набуко" да започне да изпомпва газ за Европа до 2014 г. Въпреки това е трудно да се намерят 7.9 милиарда евро, които според оценките са необходими за изграждането на газопровода. Този проект има за цел да намали зависимостта на Европа от руския газ. Две от страните, богати на газ - Азербайджан и Египет, както и две ключови страни от маршрута на тръбопровода - Турция и Грузия, подписаха текста на споразумението на форума в Прага.
Еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс коментира: "Аз все още се надявам, че документът ще бъде подписан от всички през юни, така че трябва да стигнем до споразумение в рамките на следващите няколко седмици". Той отбеляза обаче, че липсата на договореност с Турция за транзит на газ може да забави реализацията на "Набуко".
Южният коридор цели и насърчаването на транспортните връзки на Европа с Турция и Южен Кавказ, като достигне "до Централна Азия чрез Южния коридор, включително и с връзки с Близкия изток." Документът насърчава ЕС да подпише енергийни споразумения с Ирак и Египет и да се споразумее за "определени проекти по разработването на египетските газови резерви и потенциалния износ към ЕС". "Инфраструктурните проекти, които свързват страните, част от Южния коридор, ще действат като катализатор за по-нататъшно сътрудничество в други области", гласеше още проектодекларацията.
БОЙКОТ
Голям брой европейски лидери не присъстваха на официалната вечеря, дадена от чешкия президент евроскептик Вацлав Клаус в чест на учреденото Източно партньорство на Евросъюза с шест бивши съветски републики, предаде АФП. Чехия в момента председателства ЕС. Вечерята бойкотираха Ангела Меркел, Никола Саркози, Гордън Браун, Хосе Сапатеро, Силвио Берлускони и Жозе Сократиш. Германски дипломатически източник уведоми, че канцлерът Меркел няма да присъства на вечерята, без да посочи причина. В частни разговори обаче германски представители бяха доста критични към чешкия президент заради неговите антиевропейски позиции. Чешкият Сенат одобри Лисабонския договор, но президентът Клаус бави подписването му с мотива, че той застрашава суверенитета на страната. Френският премиер Франсоа Фийон и полският му колега Доналд Туск също се качиха веднага в самолета след приключването на официалната среща. Чешкият премиер в оставка Мирек Тополанек, чиито трудни отношения с президента Клаус са всеизвестни, също не уважи вечерята.