"Книжовният български език става задължителен в училище и на него трябва да говорят и педагозите, и децата", обявява "Труд", но изглежда се съмнява в ефекта от мярката. За да се заговори правилен български от калпазаните и даскалята, трябва да се смени цяло поколение, смята авторка на вестника. А още при следващото правителство от цялата работа щял да остане - "Я литературният, я диалектът".
Още по-трудно би било да се въведе изискване поне публичната реч да е издържана логически. Най-прост пример - новината, че Конституционният съд връща изборната бариера за коалиции от 8% на 4%, е съобщена от всички вестници. И много от тях са се подвели да съобщят това чрез деконструктивна метафора: "Темида събори 8% бариера" ("Стандарт"); "Съдът срути бариерата от 8%" ("24 часа"); "Съдът събори 8-процентната бариера", съобщава и "Новинар", сякаш бариерата има свойства на зид. Една бариера няма кой знае какво поле на действие и функционалност. Тя може да се вдига и сваля. Ако все пак бъде съборена, просто ще престане да е бариера, няма да се спре наполовина - до четирите процента. А в случая с решението на Конституционния съд, както съобщава "Труд" - "Бариерата от 8% пред коалициите падна в съда".
Това и още едно важно съдебно решение очевидно се посрещат с радостно вълнение от "Новинар". До руините на омразната бариера вестникът поставя назидателен гриф: "Не противоконституционствувателствувайте повече!". А в подзаглавие към същия материал се съобщава: "ВАС изхвърли СДС на Юруков от евроизборите".
Това Юруковото СДС е голяма мистерия. Костов и Мартин Димитров го обявиха за част от схемите на Доган. А политпсихологът и доганист проф. Людмил Георгиев пред "Стандарт" си задава следния отговор: "Кой има най-голям интерес СДС да не се регистрира?... Естествено Иван Костов!... Да се покаже още веднъж като велик обединител".
Железобетонна логическа конструкция! Ама много му големи шуплите на тоя бетон, бе.
|
|