Бедните общини с висок процент на безработица тази година получават по-голяма възможност да се възползват от заделените държавни пари за подпомагането им. Днес правителството ще утвърди наредбата и критериите, по които общините ще могат да кандидатстват за допълнителните 12 млн. лв.
Миналата година подобно право имаха около 80 общини, сега се очаква да станат с 20 повече. Условията за кандидатстване обаче са тежки и на практика м.г. са се възползвали едва половината от общините в нужда. Те трябва да представят програма за структурно оздравяване, по която местните власти трудно постигат консенсус. Програмата изисква одобрение на мерки за намаляване на разходите и за увеличаване на приходите. Заради кризата много общини ще бъдат принудени да изготвят проекти. На допълнителни суми могат да разчитат общини, които имат над 35 на сто безработица и докажат, че не могат със собствени средства да покриват разходите си по дейности, вменени им със закон. Такива са мерките за енергоспестяващи дейности, улично осветление и поддържане на резервен фонд за бедствия.
Закъсалите общини изобщо не бива да получават помощи. Защото не правят нищо за да не закъсват, обратното - пречат на инвеститорите да правят бизнес в общините им. И понеже понякога нямат законова причина да пречат, започват с политически механизми. Например местните политици обявяват пред населението, че се е появил някой, дето иска да им вземе имотите, да ги изгони от къщите, да унищожи природата и т.н. След което са прави гражданско неподчинение, пише се до президента, прокуратурата, до няколко неправителствени организации, общинските съвети гласуват против и - инвестицията е спряна.
Нищо, че изобщо няма да има замърсяване на околната среда, нищо, че се откриват работни места, нищо, че се плащат наеми и такси директно в общинския бюджет...
Важен е политическия популизъм, че уж се мисли за хората...
Общинския бюджет ли? Не им пука, по лесно е да се иска от държавата. И го искат и го получават.
Това е с бедните общини.