Решението на ЕК да отблокира 115 млн. евро по програма ИСПА за проекти в България предизвика острата реакция на германски политици. Първо представителката на страната в ЕП и член на ЕНП Ингеборг Гресле нарече решението контрапродуктивно, защото само окуражава организираната престъпност. Гресле направо обвини еврокомисаря по регионална политика Данута Хюбнер, че "активно помага" на предизборната кампания на българското правителство, вместо да защитава интересите на ЕС. Хюбнер веднага контрира, че България "отбелязва стъпка към нормализацията при използването на фондовете на ЕС".
Отпускането на парите по ИСПА разгневи и управляващия Християнсоциален съюз в Бундестага. "Средствата, предназначени за изграждане на инфраструктурата и за подкрепа на селското стопанство, имат смисъл само ако стигат до хората, а не се прахосват чрез бюрокрация и корупция", обяви говорителят на ХСС Томас Зилберхорн. Според него за съжаление до момента правителството в София не е отбелязало успехи нито при изграждането на функционираща администрация, нито в борбата срещу корупцията. Поради което било чудно защо ЕК освобождава замразените средства по програмата.
Според ХСС фактът, че по-голямата част от парите остава блокирана, не е утеха, а още една причина да се поискат обяснения от ЕК защо се е решила на тази стъпка. Зилберхорн бе категоричен, че България е била приета преждевременно в Европейския съюз. Нито тогава, нито сега страната ни изпълнявала критериите, на които трябва да отговарят новите държави членки.
Междувременно депутат от управляващата коалиция се опита да циментира на поста му сегашния шеф на Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) Янко Янков. Малко преди парламентарната транспортна комисия да приключи с второто четене на промените в Закона за движение по пътищата, Радослав Илиевски (БСП) предложи и колегите му гласуваха 5-годишен мандат на изпълнителния директор на НАПИ.
Това бе направено с преходните и заключителни разпоредби на закона, в които Илиевски предложи да се промени друг закон - за пътищата. В момента не се предвижда мандат за шефа на НАПИ. Той може да се назначава и уволнява само със заповед на премиера. От създаването на пътната агенция преди 1 г. досега Станишев вече се възползва от това улеснение - първият шеф на пътното ведомство Димитър Иванов се задържа едва няколко месеца на поста.
Повечето депутати така и не разбраха какво са гласували, тъй като Илиевски, който замества временно председателя на комисията Йордан Мирчев, остави предложението за края на заседанието и го подложи на гласуване без обяснения.
------ПРОТЕСТ
Опозицията в комисията се възпротиви, но исканията й предложението да се прегласува останаха без отговор. "Това вече е 27-ма поредна промяна в закона за движение по пътищата, която засяга други закони", възмути се Румен Ангелов от ОДС. "Това е политическо решение и няма да мине в пленарната зала", закани се Иван Иванов от ДСБ. Той нарече предложението на Илиевски опит на БСП да запази контрола си върху милиардите евро от ЕС за магистрали.
"...Въпреки че евродепутатите са вече в предизборна ваканция, европейските институции продължават работата си и скоро можем да очакваме сериозни разкрития за националното предателство по въпроса за АЕЦ, извършено от правителствата на Иван Костов и Симеон Сакскобургготски, коментира представителят на АТАКА в ЕП Димитър Стоянов.
В петицията си националистите насочват вниманието на своите колеги към "сериозните проблеми на българската енергетика след присъединяването на страната към ЕС в светлината на развиващата се енергийна криза поради прекратяването на доставките на руски газ в началото на годината. Затова евродепутатите на АТАКА настояват Европейската комисия да разреши на България да отвори отново 1-и, 2-и, 3-и и 4-и блокове на АЕЦ Козлодуй. С това отваряне ще бъде ограничено влиянието на Русия не само по отношение на България, но и на Балканите като цяло, включително и върху страните-кандидатки от Западните Балкани", се казва в документа...- Натиснете тук