Само за последната седмица италианските власти върнаха към Либия лодки с над 1550 нелегални имигранти на борда. |
В проектозакона е записано, че всеки, който влезе на територията на Италия или живее там без необходимите документи, ще трябва да заплати глоба между 5000 и 10 000 евро. Нарушителите няма да лежат в затвора. Но до три години от свобода ще бъдат лишени онези, които дават под наем жилища на нелегални имигранти. Дясноцентристкият депутат Роко Бутильоне подложи на остра критика проектозакона преди гласуването му. Според него той води до "робство" в Италия, като създава група от работници без никакви права. Бутильоне твърди, че мярката ще ограничи незаконно пребиваващите при избора им на работа в "условия на материално и морално принизено положение". Така в крайна сметка нелегалните имигранти, вместо да търсят помощта на полицията, когато това е необходимо, щели да се обръщат към мафията.
На другия полюс бе мнението на Мануела дел Лаго от крайнодясната Северна лига, която инициира проектозакона. Според нея Италия е поела по правия път. "За нас е непонятно защо трябва да държим всички тях тук, докато другите страни не приемат никого", обясни депутатката. Този месец Рим започна да връща обратно към Либия лодки, препълнени с нелегални имигранти, които бяха засечени в международни новини. Агенцията по бежанците на ООН, Ватиканът и организации за защита на човешките права разкритикуваха строгите мерки.
ЖЕЛАНА ДЕСТИНАЦИЯ
Италия днес се нарежда като четвърта в света по брой кандидати за убежище след САЩ, Канада и Франция. Данните са на местния Съвет по бежанците. Миналата година общо 31 160 души са поискали убежище на Апенините, което е над два пъти повече в сравнение с 2007 г. В последните си операции властите директно връщаха назад имигрантите от Африка, които използват Либия за трамплин към Европа в търсене на работа и по-добър живот, без да проверяват колко от тях отговарят на условията за убежище.