Замразяването на фондове от Еврокомисията за България не е само техническа мярка. Това е дълбок политически експеримент - не друго, а опит да се върнат лостовете за въздействие над правителствата след влизането им в ЕС, писа вчера в анализ британското сп. "Икономист".
Успехът на експеримента има стойност, обяснява изданието. Следващите страни, които се надяват да се присъединят към ЕС, идват главно от Балканите и много от тях показват същите проблеми като България и Румъния дори в още по-остра форма. Ако ЕС успее да се възползва от трудната любов с България чрез замразените фондове и заедно с това запази подкрепата на избирателите, това ще бъде стимул не само за реформаторите в страната, но и за цялостната кауза на разширяването на съюза. Ако пък санкциите предизвикат в България враждебна реакция срещу Европа, експериментът на Комисията ще излезе не толкова успешен.
Повечето българи казват, че вярват на европейските институции. Но ще се запази ли българската търпимост, ако замразяването на фондовете продължи или ако бъдат замразени още пари? Това е въпрос, който отеква далеч отвъд България, пише "Икономист". Списанието цитира столичния кмет Бойко Борисов, който казва, че парадоксално доверието на българите в европейските институции "практически нарасна, когато парите бяха замразени".
|
|