Европейските партии агитират с огромни рекламни пана европейските избиратели да гласуват за тях на предстоящите избори. Социологически проучвания обаче сочат, че интересът към евровота е слаб. |
28% от гласоподавателите у нас смятат да дадат вота си за кандидати, които обещават да бъдат напълно отдадени на работата си в евроинституцията. 24% от българите, участвали в допитването, признават, че ще пуснат гласа си за тези, които обещават пряк контакт с избирателите. 13% смятат, че най-важното за един евродепутат е политическият му опит на национално ниво, сочат резултатите от анкетата, публикувани на сайта на френската фондация.
55% от българските гласоподаватели ще дадат гласа си за кандидати, които ще настояват ЕС да харчи повече средства за повишаване на икономическия растеж. 39% пък ще пуснат своя вот за бъдещите евродепутати, определящи като приоритет в работата си подобряването на социалната сфера и увеличаването на работните места.
Едва 39% от българите казват, че се интересуват от предстоящите на 7 юни избори за ЕП, а 15 на сто изобщо не се вълнуват от този вот, сочат публикуваните данни.
Допитването на общественото мнение показва, че слаб интерес към вота като цяло проявяват 35% от гражданите на страните-членки на ЕС, а 18% изобщо не се интересуват. 35 на сто се интересуват от изборите, а само 11% са силно заинтересувани от предстоящия евровот.
Най-незаинтересовани от евроизборите са жителите на Литва (29%), на Словакия (29%), на Обединеното кралство (28%), на Гърция (26%) и на Кипър (26%). Голям интерес към вота проявяват в Люксембург (29%), в Ирландия (25%) и в Малта (23%), изтъква "ИЮ Обзървър".
НАГЛАСИ
Най-голям шанс да станат евродепутати имат кандидатите, които обещават, че ще настояват за увеличаване на евросредствата за образование и обучение (41% от анкетираните европейци), за икономически растеж (31%), за подобряване на социалната сфера и увеличаване на работните места (27%) и общественото здравеопазване (26%). А що се отнася до личните качества на кандидатите, то най-голям шанс имат тези, които са готови да присъстват на всички пленарни заседания на ЕП. 30% от анкетираните ще гласуват за кандидатите, обещаващи да са напълно отдадени на задълженията си в евроинституцията.