След дълго протакане и отлагане депутатите най-сетне дадоха право на гражданите сами да свикват референдум, но заложиха сериозни препятствия пред осъществяването му. Парламентът ще е длъжен да свика национално допитване, ако инициативен комитет от български граждани събере 500 000 подписа по дадена тема. Депутатите сложиха доста висок праг за валидност на взетото решение. В референдума трябва да са участвали толкова граждани, колкото са гласувалите на последните избори за Народно събрание.
Това се разбра при окончателното гласуване на Закона за референдумите вчера.
"Най-ниската активност на парламентарен вот досега е била 53%, а в сегашния закон за референдумите прагът за валидност е 50%", разгневи се Яни Янев от НДСВ. Според него новоприетият праг на практика обезсмисля закона. В текста на вносителя прагът за валидност бе 30%. Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан обаче смята, че по-високият брой избиратели е напълно резонен, тъй като решението на допитването има силата на закон. Депутати от мнозинството коментираха, че така движението на Доган си отваря вратичка да блокира референдуми чрез неучастие на избирателите на партията в тях. Те допуснаха, че в смесените райони, където електоратът на ДПС е мнозинство, няма да има нито едно допитване.
Освен това дори и при 500 000 събрани подписа НС ще преценява дали искането за референдум не противоречи на ограниченията в закона и ще има право да редактира въпроса, без обаче да изменя същината му. Според закона темата на националното допитване не може да бъде свързана с изменение на конституцията, формата на държавно устройство, правата на гражданите, избор и освобождаване на премиер и МС, импийчмънт на президента, избиране на ръководители на БНБ, Сметната палата, членове на ВСС, Конституционния съд и др. институции. Чрез референдум не може да се обявява война и извънредно положение.
Ако събраните подписи са 200 000, парламентът има право да приеме или да отхвърли искането за национално допитване. Ако в него са участвали по-малко от гласувалите на последния вот, но повече от 20% от избирателите, парламентът е длъжен да разгледа предмета на референдума в 3-месечен срок и да обяви решението си в интернет, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.
Предложение до парламента за национален референдум може да бъде направено още от 1/5 от депутатите, президента, правителството и 1/5 от общинските съвети.
Местен референдум ще се свиква задължително, ако е поискан от 1/10 от гражданите с избирателни права в съответната община. За да бъде той валиден, трябва да са участвали толкова избиратели, колкото на последните избори за общински съвет. Чрез местно допитване не могат да се решават въпроси на общинския бюджет, размера на местните данъци и такси и правилата на вътрешна организация и дейност на общинския съвет.
|
|