:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,991
Активни 756
Страници 24,556
За един ден 1,302,066

Парламентът гласува строги ограничения за референдумите

Допитването ще е валидно, ако в него участват толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори
След дълго протакане и отлагане депутатите най-сетне дадоха право на гражданите сами да свикват референдум, но заложиха сериозни препятствия пред осъществяването му. Парламентът ще е длъжен да свика национално допитване, ако инициативен комитет от български граждани събере 500 000 подписа по дадена тема. Депутатите сложиха доста висок праг за валидност на взетото решение. В референдума трябва да са участвали толкова граждани, колкото са гласувалите на последните избори за Народно събрание.



Това се разбра при окончателното гласуване на Закона за референдумите вчера.

"Най-ниската активност на парламентарен вот досега е била 53%, а в сегашния закон за референдумите прагът за валидност е 50%", разгневи се Яни Янев от НДСВ. Според него новоприетият праг на практика обезсмисля закона. В текста на вносителя прагът за валидност бе 30%. Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан обаче смята, че по-високият брой избиратели е напълно резонен, тъй като решението на допитването има силата на закон. Депутати от мнозинството коментираха, че така движението на Доган си отваря вратичка да блокира референдуми чрез неучастие на избирателите на партията в тях. Те допуснаха, че в смесените райони, където електоратът на ДПС е мнозинство, няма да има нито едно допитване.

Освен това дори и при 500 000 събрани подписа НС ще преценява дали искането за референдум не противоречи на ограниченията в закона и ще има право да редактира въпроса, без обаче да изменя същината му. Според закона темата на националното допитване не може да бъде свързана с изменение на конституцията, формата на държавно устройство, правата на гражданите, избор и освобождаване на премиер и МС, импийчмънт на президента, избиране на ръководители на БНБ, Сметната палата, членове на ВСС, Конституционния съд и др. институции. Чрез референдум не може да се обявява война и извънредно положение.

Ако събраните подписи са 200 000, парламентът има право да приеме или да отхвърли искането за национално допитване. Ако в него са участвали по-малко от гласувалите на последния вот, но повече от 20% от избирателите, парламентът е длъжен да разгледа предмета на референдума в 3-месечен срок и да обяви решението си в интернет, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.

Предложение до парламента за национален референдум може да бъде направено още от 1/5 от депутатите, президента, правителството и 1/5 от общинските съвети.

Местен референдум ще се свиква задължително, ако е поискан от 1/10 от гражданите с избирателни права в съответната община. За да бъде той валиден, трябва да са участвали толкова избиратели, колкото на последните избори за общински съвет. Чрез местно допитване не могат да се решават въпроси на общинския бюджет, размера на местните данъци и такси и правилата на вътрешна организация и дейност на общинския съвет.
37
2821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
30 Май 2009 00:32
ТРЯБВАШЕ първо да има Референдум за референдумите- и чак след това да се пише и приема Закон за референдумите!!!
30 Май 2009 00:50
а референдума за допитването за референдум де го остаяш ва, пара?
30 Май 2009 01:10
Е това вече е върха на сладоледа. По безочливи същества от наще депутати не съм виждал. Вън, Вън от парламента говеда!!!
30 Май 2009 01:38
ТРОМПЕТКОБУРКАРНОБАТСКИ,
Да /ти/ поясня: Референдум за референдумите означава С РЕФЕРЕНДУМ да бъде решено КОЙ/брой Граждани/, ЗА КАКВО/кръгът от въпроси за решаване и с Референдум/, КАКЪВ/ задължителен или консултативен референдум/ и КАК/ред и процедури за провеждане/ да може да инициира провеждане на Референдум/и/!!! И решеното с ТОЗИ/такъв/ Референдум за референдумите да стане съответен текст в Конституцията, а НЕ в Закон, който лесно да може да бъде променян от всеки, който дойде на Власт!
Моето Мнение е, че трябва да има 2/два/ вида Референдуми: ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН Референдум/този, по инициатива на определения минимален брой Граждани или на управляващите и президента/- решеното с който е задължително за изпълнение от Управляващите. И КОНСУЛТАТИВЕН Референдум- по инициатива на управляващите или президента, но който Референдум трябва да бъде предварително обявен за такъв/консултативен/, а решеното с него да НЕ е задължително за изпълнение от управляващите! Сиреч, нещо като мащабно държавно Социологическо проучване!
Някакви въпроси?!?

Редактирано от - paragraph39 на 30/5/2009 г/ 01:40:46

30 Май 2009 02:00
ДПС направи референдумите невъзможни- Натиснете тук
30 Май 2009 06:37
Дотам ще я докарат гаспада управляващите, че народът ще прави референдуми с камънье и дърве.
30 Май 2009 06:49
ако инициативен комитет от български граждани събере 500 000 подписа по дадена тема

Паритет! При 500 000 лева, внесени на място - има осигурен закон. Така че - глас човешки е левче.
А иначе - безумна наглост!
30 Май 2009 07:57
В България, както обикновено, всичко е с краката на горе. Истината е: за избори за народно събрание, където избора е между повече от 4ри партии ако участието е под 67% изборите трябва да са невалидни. При народно допитване (референдум) и 1% (един процент) е валиден.
Това което се премълчава е че човек (избирателя) по даден въпрос може да има следните мнения: ДА, НЕ и НЕЗНАМ. При референдум избирателя има възможност да упражни и трите възможности: може да гласува с ДА, може да гласува с НЕ и може и да не гласува - НЕЗНАМ. Ето защо при референдум дори и 1% е валиден. Този един процент има мнение (ДА или НЕ) и го изразява. Останалите 99% са НЕЗНАМ и дори и да гласуват те ще са с това си мнение. Тоест изборите са валидни.

Редактирано от - плямпало на 30/5/2009 г/ 08:03:39

30 Май 2009 07:58
Съвсем друга е картината при избори за народно събрание или при мажоритарни избори за президент. При този вид избори избирателят може да упражни единствено и само мнението си ако е ДА. Останалите избиратели които имат мнение НЕ или НЕЗНАМ могат да го упражнат единствено и само ако не гласуват. В този случай избирателната активоност трябва да е такава че да бие онези избиратели които са с мнение НЕ и го упражняват по единствено възможния начин - като не гласуват.
Ето защо ако се избира само един кандидат изборната активност трябва да е над 33% за да са валдни изборите. 100 избирателя - 33 са ДА, 33 са НЕ и 33 са НЕЗНАМ.
30 Май 2009 08:00
Ако се избира между двама кандидата или две партии - изборната активност трябва да е 50% за да са валидни изборите - от 100 избиратели 25 са ДА за едната партия, други 25 са другата, 25 избиратели са НЕ и останалите 25 са НЕЗНАМ. Тоест 25 НЕ трябва да са бити от 25 ДА или 50 участвали.
Ако се избира между 3 партии то избирателната активност трябва да е 60% - от 100 избирателя - 20 са ДА за едната - 20 за втората и 20 за третата и те трябва да са повече от потенциалните 20 НЕ.
При 4 и повече партии/кандидати избирателната активност трябва да е най-малко 67%
30 Май 2009 08:01
Такава е истианата, която усилено се прикрива от всички политически играчи. По този начин те плюят на нашия глас, който в множестовото си е НЕ. Но те като признават избори с невалдно участие си осигуряват властта. При положение че имаме БСП, СДС, ГЕРБ, ДПС и АТАКА и само 50% активност то теоритично 25% са НЕ, 25% са НЕЗНАМ и останалите 50% се разпределят между 5 партии. Да кажем че БСП е с 10%, СДС с 10% ГЕРБ с 15% ДПС с 5% и Атака с 10%. Вижда се че нито една партия не може да бие 25% на НЕто, които не са гласували. Тоест предлагания ни (на нас избирателите) избор е отхвърлен, но това се премълчава и избора се приема. Тоест те не се вслушват в нашия глас който им казва такива каквито сте НЕ ви искаме, променете се. Те си я карат както на тях им изнася и ни лъжат че има валидни изобори че има демокрация. Докога

Редактирано от - плямпало на 30/5/2009 г/ 08:08:42

30 Май 2009 08:44
В страната, където има има референдуми, ДДС е 2-7%, и Президентът ходи с трамвай на работа.
30 Май 2009 08:47
Освен това дори и при 500 000 събрани подписа НС ще преценява дали искането за референдум не противоречи на ограниченията в закона и ще има право да редактира въпроса, без обаче да изменя същината му.
ИМАТЕ ПРАВО ДА НЯМАТЕ ПРАВО!-това следва от поредната простотия на самозабравилите се дебели хитреци в парламента!ЗАЩОТО ГИ ОСТАВИХМЕ ДА ЗАБРАВЯТ КОЙ Е СУВЕРЕНА В ДЪРЖАВАТА И КОЙ ДЪРЖИ СОПАТА!ОЯДОХА СЕ И СЕ ОКРАДОХА!!
30 Май 2009 08:48
Плямпалото,
Ама ти наистина си плямпало - такива глупотевини отдавна не бях чел.
На колко си години ? 13 ? 14 ? n
30 Май 2009 09:10

То какво излезе - демокрацията това е правото да не ти признаят гласа на референдум!!!
30 Май 2009 09:10
Никакви референдуми.
Сганта - на фенерите !
30 Май 2009 10:31
Темата "Референдуми" е за отделен раздел в Новата конституция , от която се нуждаем . Подобна е темата "Избирателен кодекс" . Безумно партизираната корист , която владее нашето "законотворчество" днес , налага да скрепим и наложим в доминат на общия ни живот , не конюнктурния сбор от тесни партийногрупови интереси , а ясно формулирания след широко обсъждане , Обществен интерес . Това е възможно ...

30 Май 2009 10:32
Аз пък съм ЗА подобни врътки!
Или ще сме Гражданско общество, или по-добре да ни няма!
Параграфе, сам прецени..
Колкото повече се "вдига летвата" пред т.нар. "електорат" - толкоз повече той се "надъхва"!
Не забравяй "Третият Закон" на Нютон: - "Силата на действие, е равна по абсолютна стойност и противоположна по направление на силата на противодействие."
В БГ-вариант : - " Всяко Действие, има равно по големина и обратно по посока Противодействие."
.
P.S. - Тъй като не остана "парламентарно време" за реакция, мога да си го позволя:‌ - Управляващото мнозинство в Парламента, ударно си вкара толкоз автоголове, колкото никой досега!
Спасение няма..
Дет се казва.. "Късно е чадо - мандалото лопна!"

Редактирано от - OLDMAD на 30/5/2009 г/ 10:40:34

30 Май 2009 10:48
Олди,

Тия кабинетни глупаци не разбират елементарната истина: един от железните девизи на българина гласи: "Я, тия пък ще ми забраняват!".
30 Май 2009 10:55
"Според закона темата на националното допитване не може да бъде свързана с изменение на конституцията, формата на държавно устройство, правата на гражданите, избор и освобождаване на премиер и МС, импийчмънт на президента, избиране на ръководители на БНБ, Сметната палата, членове на ВСС, Конституционния съд и др. институции"
Това доста прилича на табелките, които висяха доскоро по магазините "ЗАКУПЕНА‌ ‌ СТОКА‌ НЕ‌ СЕ‌ ВРЪЩА" и "РЕКЛАМАЦИИ САМО НА‌ КАСАТА" Сега правилата се промениха, развалената и вмирисана стока може да се върне (ако си пазиш касовата бележка), но вмирисаният депутат, президент или съдия не.
Я ако обича, да се намеси комисията за защита на потребителите
30 Май 2009 10:59
Тия още ли имат право на глас? Ха пак гласувайте за тях.

30 Май 2009 11:24
Бе, има резон в тия проценти.
Напълно съм съгласен с Олдмад
50% е демократично, все пак референдуми се организират по въпроси конкретно касаещи цялото население, не може по-малката част от населението да определи изхода. То така или иначе 50% е от 18+ т.е. като бройка е някаде ~2 мил.

500к за начало на референдума не е чак толкова много, ако касае всички.
Това, че няма гражданско мислене трябва да се промени и "високия" праг е правилна постъпка. Като искаш нещо в такъв мащаб следва да участваш, а когато много хора го искат се събират 500к за 1 седмица. Иначе ще тръгнат референдуми за щяло и нещяло.
30 Май 2009 11:43
Референдум май че е нещо като допитване до Народа нали?
Е защо да се допитват до Народа тези наши "избранници"?
Те си викат помежду си - Е га ти народа, щом аз съм му избранник! Защо да ги питам тия овце?
За какъвто гласуваш /с бюлетина или като "ходиш за гъби"/ такъв и получаваш в т.н. Народно събрание.
Мислете как и за кого гласувате независимо дали с бюлетина или като не отивате до избирателните секции!
30 Май 2009 11:54
Забравили са да определят процентното съотношение гяури:гоим.
Демокрация ли...
30 Май 2009 12:03
плямпало
30 Май 2009 12:15
ДПС направи референдумите невъзможни
До колкото сме осведомени БСП е най-голямата фракция в парламента.
30 Май 2009 13:41
Българският народ си е тъпичък и лесно се лъже от политици и партии.
Още по-лесно ще е да го лъжат с референдуми.
30 Май 2009 14:20

Българският народ като цяло не е тъпичък, а напротив. Но все пак има една голяма част от него, за която народа е казал:
Ум под фуражка не вирее.
30 Май 2009 16:04
Парламента си гласува така както е удобно за самия него. Защото си знае, че каквито и размествания да станат след изборите, пак същите ще си останат да коват съдбините български. Но така ще бъде винаги, защото от всички партии са вързани един с друг и взаимно се пазят. Правят дебати, само за показност пред народа, а след това взаимно си уреждат далаверите. Та ние дори нямаме изявена опозиция, която малко от малко да противодейства.
По този повод си припомням как преди 2- 3 месеца Берлускони искаше да променя конституцията и да прави президентска република. Но опозицията като гракна, като тръгна да обикаля Италия, да прави митинги и мерака на Берлускони се изпари.
Та нима някой очакваше да не измислят невъзможна граница за референдум? Та кои са тези луди да позволят на народа си да може да ги контролира? Нали така местата на много ще започнат да се клатят.
Много сме далеко от истинската демокрация. Но на запад хората са си я извоювали, а ние чакаме някой да ни я подари. И докато чакаме, все такива псевдодемократи ще ни управляват.
30 Май 2009 16:25
Глас народен - Глас Божи ! Все едно да забраниш Бога... тъпички са си нашите политици но са си наши ...
30 Май 2009 22:31
плямпало -
Колеги, не разбрах защо не коментирате "сметките" на плямпало - мисля, че са напълно основателни - та 1% при референдум е приемлив резултат!...
paragraph39 -

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
30 Май 2009 23:23
Даже и дискусиите върху всичко това са безсмислени. Когото им изнася - ще чуят, а когото не им изнася - ще обяват за какъв ли не. Тук адекватната реакция може да бъде само една: всяко споменаване на име на политк да се съпътства с произнасяне на вече сакрализираната, ритуална форма: "Да се ебе в гъза!!!" Единствената адекватна политическа демонстрация оттук нататък е по всички възможни начини да се демонстрира на всеки "представител на народа", че всъщност не представлява никого.
................
Е, наясно съм, разбира се, че това е неоправдан оптимизъм. Винаги ще се намерят достатъчен брой идиоти, които да плачат от умиление, че тоя, дето ще им реши проблемите, и ще забрани на жена им да се чука с комшията, и вместо да ги краде, ще раздава пари, и то не само преди изборите, най-после е дошъл. Няма и десет години откак се бяха наредили пред банките с изрязан от вестника портрет на симеонча да си получат десетте хиляди лева... Че за десет години са поумнели ... ами то поумнява, който има ум. Не че сме народ от изроди, ама и тия, дето не бяха такива, вече успяха да ги изродят...
30 Май 2009 23:27
Ганчев, ще ти предложа друга формула: "Глас народен - глас идиотски!" Защото гласът народен е такъв, какъвто го чуят журналистите, а и те душа носят, и те сметки плащат, та и на тях без работа не им се стои, а парици требят, и PR агенциите добре плащат ... зер политик ли е, има какво да дава ... чрез тях ли, на ръка ли ... абе, добре се напапаха хората...
30 Май 2009 23:56
...14. Референдуми по всички важни въпроси, засягащи живота на над 10% от нацията. /из "20 точки на ПП "Атака""-2005 г./- Натиснете тук
31 Май 2009 01:53
"сметките" на плямпало - мисля, че са напълно основателни

Тази му поредица отговаря на ник-а му, иначе може да се приеме за забавна (математика). Друг е въпроса, че не може да се очаква от настоящите самозванци, назначени да служат на мафията и изживяващи се като политическа класа, да приемат нормативна уредба за избори и референдуми, която да наруши интересите на господарите им, основно с генетично увреден червен произход.
31 Май 2009 20:10
Твърде много наивност е да се очаква от посткомунистически партийни функционери доверието на нам
аляващите непрекъснато избиратели, та затова и те така...
01 Юни 2009 02:14
Властта се окопа още по-здраво срещу референдуми- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД