Скандалът с разходите и злоупотребите с обществени средства от страна на британските депутати и министри се оказа катастрофален за управляващите лейбъристи във Великобритания. За пръв път от 22 г. те се очертават като трета политическа сила в страната, ако общите избори се проведат сега, сочат резултати от проучване на института Ай Си Ем за в. "Сънди телеграф". Анкетата показва нагласите на избирателите в решителен момент, преди местни избори и вота за Европарламент във Великобритания тази седмица. И макар общите избори да са едва догодина, евентуална загуба на лейбъристите тази седмица се очаква да доведе до натиск за оставка на Браун, отбелязват британските медии.
Лейбъристката партия на британския премиер Гордън Браун от доста време изостава след главната опозиционна Консервативна партия в проучванията на общественото мнение, но вече има вероятност дори да се озове след малката Либералнодемократическа партия на следващите избори. Подкрепата за консерваторите е 40 %, пред 25 % за либералдемократите и едва 22 % за лейбъристите. Резултатите показват сериозни поражения за съпартийците на Гордън Браун вследствие от скандала с разходите на депутатите. Последният път, когато лейбъристите са били трети при каквито и да е проучвания за парламентарни избори, е бил през 1987 г. и не съумяха да се върнат на власт чак до 1997 г. Запитани за намеренията им за предстоящите избори за Европейски парламент идната седмица, гласоподавателите отново поставят Лейбъристката партия на трето място със 17 %, сравнено с 22.5 %, получени на изборите през 2004 г. Тогава консерваторите имаха 29 %, а либералдемократите бяха трети с 20 %.
В тв интервю Браун отхвърли възможността да подаде оставка при изборна загуба тази седмица. Той обеща мащабна политическа реформа, която да се противопостави на злоупотребите и да създаде ясни правила за депутатите, които ще бъдат формулирани в кодекс за поведението на избраниците. Вчера неделното издание на в. "Индипендънт" публикува нови разкрития за многобройни пътувания в чужбина на депутатите за сметка на данъкоплатците и за приемащите страни. Преди седмици медии на Острова разкриха как депутати и министри се облагодетелстват с пари за второ жилище, режийни разходи и други привилегии за сметка на данъкоплатците.
ВЛИЯНИЕ
Германският канцлер Ангела Меркел е предпочитаният от британци, германци, италианци и испанци европейски лидер, следвана от френския президент Никола Саркози, сочат резултати от онлайн проучването "ЪпиниънУей", писа в. "Фигаро". "Добро мнение" за Меркел имат 65 процента от участниците в анкетата, а за Саркози - 55 процента от запитаните. Трети се нареждат британският премиер Гордън Браун и испанският му колега Хосе Луис Родригес Сапатеро с равна подкрепа от 45 на сто от участниците. Водачът на италианското правителство Силвио Берлускони е последен с едва 25 на сто от "гласовете". Саркози и Меркел бележат равенство по влияние на европейско равнище, подкрепени от 72 процента от анкетираните. По същия критерий Браун получава 56 на сто, Берлускони - 45, а Сапатеро - 38 процента подкрепа.