:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,881
Активни 142
Страници 11,755
За един ден 1,302,066

Ако учителите бяха звезди

Американско училище започва безпрецедентен експеримент - какво ще стане, ако мотивира преподавателите с двойни заплати
Известна цигуларка, "ветеран" с 3 десетилетия стаж по държавни, частни, общински и селски училища, двама с дипломи от "Бръшлянената лига"... и Джо Карбони, учителят по физическо с най-интересната биография от всички, защото е бил личен треньор на Кобе Брайънт. В резюмето му пише: "Развива Кобе от 185 до 225 паунда чиста мускулна маса за 8 години".

Всички те са членове на "дрийм тийм" от 8 преподаватели, които започват работа в прогресивно обществено училище в Ню Йорк със заплати, които биха накарали повечето учители в САЩ да си изпуснат тебешира. Възнаграждението им от 125 000 долара на година е почти два пъти колкото получава средностатистическият учител в Голямата ябълка. От втората година им се полагат и още до 25 000 долара бонуси според резултатите на учениците.

Училището се основава на теорията, че отличният учител - а не революционните технологии, талантливите мениджъри и малките паралелки - е ключът към успеха. Експертите се надяват експериментът да открехне вратата към един от най-сложните въпроси на образованието: може ли един колектив от забележителни преподаватели да направи училището страхотно? Достатъчно ли е да се дадат 6-цифрени заплати? И какво прави един учител добър?

Кастингът за попълване на местата е бил почти като "Мюзик Айдъл", само че за учители и без гласуване на публиката. От другата страна на катедрата застават 120 петокласници, подбрани с лотария сред най-слабите в квартала. Първото, което научило журито, е, че перфектното резюме не означа перфектна класна стая. Има хора, които изглеждат страхотно на хартия, но не могат въобще да предизвикат респект у децата. Осмината финалисти споделят някои общи черти. Успяват да постигнат високо ниво на ангажиране на класа, до такава степен, че учениците забравят, че са в класната стая. Специалисти са по овладяване на потенциални смутители на реда. И притежават заразителен ентусиазъм.

Самите учители намират тежката селекция по-скоро за освежаваща, отколкото за ужасна. Както казва Оскар Кинтеро, "за пръв път от 30 години някой се вълнува какво точно правя". Училището използва само публично финансиране, затова се налагат и някои ограничения - учителите ще се нагърбят с допълнителни административни задачи, няма да имат заместващи и ще работят с по-дълго работно време и повече дни. Паралелките им ще бъдат с 30 деца - по 6 повече от типичния клас в Ню Йорк. Вместо най-високата заплата, директорът ще получава само 90 000 долара на година. Учителите пък няма да имат социално-осигурителните придобивки, които се полагат на синдикални членове и могат да бъдат уволнени по всяко време.
2
1848
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
08 Юни 2009 07:59
Груба грешка! Сега ще последва атаката на илитератите!
09 Юни 2009 11:10
Ще обърна внимание, че става дума за своеобразен НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ.

Такива се правят с научни цели в държави, където има финансиране и където все пак някой се интересува от резултатите на научните изследвания.

У нас самата идея за друга роля на учителя, освен настоящата е отхвърлена предарително от МОН чрез самото назначаване на скертарско-полицейския борд, който реално управлява това Министерство.

На мене лично зам. министър ми каза насаме за 3 лица, без да са необходими явили се с него на нашата протоколирана среща:

"Тези трите не са за МОН, но не знам как да ги махна."

Добре че има наука извън България.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД