Лидер на ислямистка група, организирала бунтове в Египет през 90-те на миналия век, призова "Ал Кайда" и талибаните да обсъдят предложенията на US президента Барак Обама за нови отношения с мюсюлманския свят и се обяви да бъдат спрени атаките срещу граждани на САЩ, предаде Ройтерс.
Есам Дербала, член на ръководния съвет на "Ал-Гама'а Ал-Ислямия" или "Ислямска група", отправи призива след речта на Барак Обама в Кайро на 4 юни. Там президентът обяви, че желае "ново начало" в отношенията между Вашингтон и мюсюлманите по света.
"Призовавам талибаните в Афганистан и "Ал Кайда" да обсъдят това решение и да поставят американската страна на истински тест за нейната искреност за постигане на мир с мюсюлманския свят", изтъкна Дербала в интервю за агенция Ройтерс. Според него това е шанс да се разкрие истината за Барак Обама пред хората. Дербала добави, че тези организации трябва да се отворят за преговори със САЩ и да заявят, че нямат нужда да убиват американски граждани.
Панарабският всекидневник "Ашхарк ал-Ауасат" съобщи този януари, че дни след встъпването на Барак Обама в длъжност Дербала е призовал "Ал Кайда" да обяви 4-месечно примирие със САЩ.
"Ал-Гамa'a ал-Ислямия" организира бунтове през 90-те години срещу умерената политика на президента Хосни Мубарак и също искаше теокрактична власт в Египет. Организацията бе разбита от силите за сигурност, а лидерите, включително Дербала, бяха хвърлени в затвора. Оттам те от време на време призоваваха за нови бунтове. През 2006 г. Дербала и други активисти на групировката бяха пуснати на свобода.
Малко след речта на Обама идеологът и вторият човек в "Ал Кайда" Айман ал-Заухари, който също е египтянин, призова сънародниците и едноверците си да отхвърлят "престъпника" Обама.
Египетската екстремистка групировка "Мюсюлманско братство", която воюва за установяване на теократично управление в страната по подобие на Саудитска Арабия, заяви, че речта на Обама е предимно пропаганда. "Братството" е една от най-мощните ислямистки групировки в арабския свят.
Много мюсюлмани, които са видели речта на Обама, приветстват промяната на тона от страна на Вашингтон. В същото време те искат да видят конкретни стъпки, по които да съдят как той ще решава болезнените проблеми, включително арабско-израелския конфликт, твърди Ройтерс.