Термин, често употребяван и в политиката, и в метеорологията, и в други сфери - жега. През последните дни (изключая вчерашната градушка) нажежаването е повсеместно.
"37 градуса жега"... "37% пред урните", обявява "Стандарт" с две тематични снимки на 1-ва. Градусите са илюстрирани с рибари и каси бира, а процентите - с момиченце в малолетна възраст, пускащо плик в прозрачна урна. Това с дечурлигата е табиет - гледаме снимките и по другите вестници - сума народ си е завел продължителите до урните. Да видят как се упражнява това най-високодемократично право, а гражданска съвест отрано да свие гнездо в черепните им кутийки.
Пак в "Стандарт" е изобличен произходът на горещината в околната ни среда: "Африкански вятър ни докара 40 градуса жега". И в тази дописка се набляга на факта, че изборната и екологичната жега протичат синхронно. "Хора припадат по улиците", додава вестникът - от топлината, не от емоционално претоварване с изборен характер. В "Новинар" пък е сниман 72-годишен избирател, който припаднал, преуморен от изкачването на три етажа стълби до секцията му.
"Жегата би 19 рекорда", пише и "Труд". По градове и планински върхове такива температури не били измервани от столетие. Включително на връх Мусала, за който по едно време Симеон Сакскобургготски се питаше дали пък случайно не е негов.
За Симеон Сакскобургготски вчера се притеснихме сериозно заради "24 часа". Под общ надслов - "Какво казаха успелите", четем изказвания на лидерите след вота. До снимката на аристократичния Дядо Цар гледаме заглавие: "Умрелият кон не рита ли?". Подскочихме нервно - какво се случва с лексикона на най-благородния политик у нас?! Споко - туй го изрекъл Илчо Дуганов, а Царя казал друго.
И докато всички пишат за жега по изборите и на улицата, "Дневник" изчислява на две страници "Цената на сянката". И пише - "Голите скелети на плажните чадъри изглеждат тягостно", а нервните прогнози за провален сезон "ще се превърнат в лоши новини". Кризисната жега не е зад ъгъла, както се казва в оня филм. Жегата е тук.
|
|