:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,257
Активни 151
Страници 13,160
За един ден 1,302,066

4800 места остават празни в гимназиите

Реална конкуренция ще има за елитните училища в големите градове
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
До 12 юни в училищата ще бъде обявено разпределението по зали за изпитите.
28 321 седмокласници от цялата страна ще се включат в кампанията за кандидатстване в елитните гимназии, съобщи вчера МОН. 28 315 деца са подали заявления за явяване на изпит по български език и литература и по математика. С двата теста се кандидатства за езиковите и математическите гимназии, за които се очаква и напливът да е най-голям. На проверка на способностите по музика ще се явяват 113 ученици, по хореография - 129, а 675 деца са се записали за изпита по изобразително изкуство. Едва 12 са кандидатите, които искат да проверяват способностите си по спорт.

Тази година свободните места за кандидатстване са 33 124, групирани в 815 профилирани и 459 професионални паралелки. За езиковите и математическите класове местата ще са около 23 600, а в техникумите - около 13 300. Това означава, че учениците ще влизат дори и с тройки и въпреки това незаети ще останат 4803 места, или около 165 паралелки за страната. М.г. обаче местата бяха повече - незаети останаха около 5300 места, а броят на заявилите желание да се явят на изпити бе малко по-висок - 28 266 деца.

Мотивът на МОН за обявяването на повече места е, че така има конкуренция между училищата. Реалната конкуренция ще е за елитните и утвърдени гимназии в големите градове и особено в столицата. В София кандидатите са 6042, от които само 2 деца няма да полагат изпитите по български език и литература и по математика, съобщи началникът на столичния инспекторат по образование Ваня Кастрева. Приемът за столицата е за 7936 места. В езиковите и математическите гимназии в Пловдив ще приемат около 2300 деца. Във Варна ще има 47 профилирани и 27 професионални класове. В Бургас седмокласниците ще се борят за място в 42 профилирани и 35 професионални паралелки. Най-малък е приемът в Търговище. Тамошните училища са обявили свободни места за 3 профилирани и 4 професионални паралелки.



ГРАФИК

Разпределение на учениците по училища и зали - до 12 юни

Изпит по български език и литература - 19 юни

Изпит по математика - на 25 юни

Обявяване на оценките - до 2 юли

Подаване на документи за първото класиране - от 3 до 8 юли

Обявяване на първо класиране - до 10 юли

Записване на приетите на първо класиране - от 13 до 15 юли
2
1952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Юни 2009 07:08
Ей това е пример за модерна конкуренбция!
Дайте още 4 000 свободни места и се чудете защо половината ученици не са на добро ниво. Тъй като после фунията към изхода не се стеснява - всеки влязъл, завършва с диплома от бивше престижно училище. И се напълва България с полуграмотни, но дипломирани хорица.
09 Юни 2009 09:15
И точно толкова полуграмотни са и дипломираните през последните десетина година висшисти. Като си помисля, че напудрени оценки от кофти измислени и проведени матури станаха вход за влизане в куп специалности, как да не се сетим за оня виц - , , като знам какъв инженер съм... . Дано не залитам в грешна посока, пък и в БГ нещата не са както в нормалните страни, където за добро образование се плащат солидни суми, или семейството ви е заможно, или сте стипендиант, поради това, че са ви забелязали, заради постижения още в гимназията. Най-вече за небогатите, които не са непременно гении има студентско кредитиране, коието масово се ползува. Обаче, когато почнете работа - добрите дипломанти винаги имат такава, и не е проблем да си изплащат кредитте, без това да влияе особено на стандарта им. У нас просто си върви покупко-продажба на дипломи по различни схеми и в средното, и във висшето образование.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД