Сръбският президент Борис Тадич се обърна към Русия с молба за отпускане на кредити, съобщи държавната телевизия РТС.
Финансовата помощ, която Белград иска от Москва, е необходима основно за стабилизирането на платежния баланс на Сърбия, съобщи в Нови Сад руският посланик в Белград Александър Конузин. Свежите пари трябват и за осъществяването на два приоритетни инфраструктурни проекта с важно национално значение. Първият предвижда в съкратени срокове да бъде изградено метрото на Белград, а вторият е ангажиран с окончателното пускане в експлоатация на околовръстния път, който трябва да облекчи натоварения трафик и да го изведе извън рамките на столицата. Обемът на заемите, нужни на сръбските власти за консолидиране на бюджета и захранване на реалния сектор на икономиката, все още не е официално оповестен, пояснява радио Б92. Според експерти обаче става дума за няколко милиарда долара.
"Русия ще продължи да инвестира в Сърбия. Имаме сериозни намерения да реализираме вече стартиралите проекти и при взаимноизгодни условия да сключим още споразумения за нови. Това в перспектива ще позволи динамично да се развива и укрепва нашето стратегическо и икономическо партньорство, най-малкото за един следващ период от десет години", заяви посланик Александър Конузин. Руският дипломат допълни, че в момента се водят оживени преговори относно условията, при които Русия може да предостави нужните кредитни линии на Сърбия. Посланик Конузин поясни, че се обсъжда възможността за допълнителни руски инвестиции в областта на енергетиката, където двете страни имат договорка за изпълнението на съвместни проекти в тази област, допълва в. "Блиц".
СИГУРНОСТ
Службата за сигурност и охрана, която пази държавния глава Борис Тадич иска настойчиво от Съвета по национална сигурност на Сърбия нова сграда за президентството. Мотивът е, че настоящата, която се намира в самия център на Белград, е неподходяща за функциите, които изпълнява, твърди в. "Блиц". Докато правителството и компетентните органи не вземат решение за нова сграда, на полицейските и армейските спецчасти е наредено да засилят мерките за сигурност за защита на приоритетния обект. Охраната на Тадич също е подсилена със снайперисти, след като в края на май мъж, въоръжен с две гранати, нахлу в президентството и заплаши да го взриви, ако Белградският съд не преразгледа делото, по което е ищец, припомня медията.