Седмици преди края на мандата МОН се зае да подготви учебните програми, които се предвиждаха по новата образователна структура. Съдбата на самите структурни промени обаче е неясна. Депутатите не успяха да приемат дори на първо четене проектозакона за училищното образование, в който се регламентираше завършването на основно образование след VII клас и разделяне на гимназията на два етапа.
Въпреки че промените останаха за следващото Народно събрание, в МОН усърдно пишат програмите, по които трябва да се учи в първата гимназиална степен, тоест в VIII и IХ клас. Например идеята е по примера на т.нар. подготвителни класове осмокласниците да учат интензивно задължителните предмети български език и литература, математика, чужд език и информатика. За задължително избираемата подготовка в общообразователните училища пък се подготвя програма по предприемачество.
Промени се подготвят и в обучението по информатика. Предметът ще се учи 36 часа на година - с 2 повече спрямо сегашната програма, става ясно от проект на учебна програма за VIII клас в първия гимназиален етап. Задължителните теми, които би следвало да се изучават в рамките на този клас са 14. В проекта за IХ клас предложеният хорариум също е 36 часа, а темите - 16.
По-екзотична е идеята на МОН осмокласниците от СОУ-тата да учат предприемачество и професионално ориентиране като задължително избираем предмет. Според проекта на учебната програма, публикуван на сайта на министерството, се предвижда предметът да се учи 6 часа седмично, или общо 204 часа годишно. Само за сравнение в момента учениците учат в VIII клас по 136 часа годишно математика като задължителен предмет.
От МОН признаха, че обучението по предприемачество ще започне след приемането на новия закон. Без узаконяването на новата структура предложените програми по информатика също не могат да влязат в действие. От проектите не става ясно по какви учебници ще се учи - по сега съществуващи или по нови, за които трябва да се организират конкурси.
ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ
Учениците трябва активно да развият инициативност, организираност, креативност, въображение, оптимизъм и увереност, предвижда проектът за новия предмет. Целта на програмата е да формира базова управленска и икономическа грамотност, като се формират предприемачески дух, поемане на отговорност и риск, мотивация за постигане на целите. Предвижда се учениците да се запознават с "основните стълбове на свободната инициатива, пазарните механизми, основните и спомагателните управленски процеси в стопанството".
То затуй ще се внасят работници - щото всичкото тук ще ходи с тапия за предприемач. А нашенецът има ли документ за нещо, край! Не можеш го накара да работи.
Иначе - нищо ново в щуротиите на МОН. Отчита се дейност, ясно. Обаче, и се плаща за нея.