:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,397
Активни 365
Страници 8,271
За един ден 1,302,066

МОН пише безцелни учебни програми

Просветните експерти подготвят в VІІІ клас да се учи предприемачество
Седмици преди края на мандата МОН се зае да подготви учебните програми, които се предвиждаха по новата образователна структура. Съдбата на самите структурни промени обаче е неясна. Депутатите не успяха да приемат дори на първо четене проектозакона за училищното образование, в който се регламентираше завършването на основно образование след VII клас и разделяне на гимназията на два етапа.

Въпреки че промените останаха за следващото Народно събрание, в МОН усърдно пишат програмите, по които трябва да се учи в първата гимназиална степен, тоест в VIII и IХ клас. Например идеята е по примера на т.нар. подготвителни класове осмокласниците да учат интензивно задължителните предмети български език и литература, математика, чужд език и информатика. За задължително избираемата подготовка в общообразователните училища пък се подготвя програма по предприемачество.

Промени се подготвят и в обучението по информатика. Предметът ще се учи 36 часа на година - с 2 повече спрямо сегашната програма, става ясно от проект на учебна програма за VIII клас в първия гимназиален етап. Задължителните теми, които би следвало да се изучават в рамките на този клас са 14. В проекта за IХ клас предложеният хорариум също е 36 часа, а темите - 16.

По-екзотична е идеята на МОН осмокласниците от СОУ-тата да учат предприемачество и професионално ориентиране като задължително избираем предмет. Според проекта на учебната програма, публикуван на сайта на министерството, се предвижда предметът да се учи 6 часа седмично, или общо 204 часа годишно. Само за сравнение в момента учениците учат в VIII клас по 136 часа годишно математика като задължителен предмет.

От МОН признаха, че обучението по предприемачество ще започне след приемането на новия закон. Без узаконяването на новата структура предложените програми по информатика също не могат да влязат в действие. От проектите не става ясно по какви учебници ще се учи - по сега съществуващи или по нови, за които трябва да се организират конкурси.



ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ

Учениците трябва активно да развият инициативност, организираност, креативност, въображение, оптимизъм и увереност, предвижда проектът за новия предмет. Целта на програмата е да формира базова управленска и икономическа грамотност, като се формират предприемачески дух, поемане на отговорност и риск, мотивация за постигане на целите. Предвижда се учениците да се запознават с "основните стълбове на свободната инициатива, пазарните механизми, основните и спомагателните управленски процеси в стопанството".
10
4840
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Юни 2009 07:02
То затуй ще се внасят работници - щото всичкото тук ще ходи с тапия за предприемач. А нашенецът има ли документ за нещо, край! Не можеш го накара да работи.
Иначе - нищо ново в щуротиите на МОН. Отчита се дейност, ясно. Обаче, и се плаща за нея.
16 Юни 2009 11:46
Абе тези са много тъпи. Няма да се учи физика, химия, биология и география в 8ми клас, а ще се набляга на чужди езици. И след 10-15 години от къде ще внасяме инженери и доктори? От Китай или от Индия? То и без това образованието не е на предишното ниво, а сега съвсем искат да го съсипят. Щели предпиемачество да учат - за какво им е това? Да могат като завършат да си отворят по едно гаражно магазинче, да чоплят семки и да чакат някой да купи евтини китайски стоки. Егати и простотията.
16 Юни 2009 11:48
От статията става ясно, че според авторката предприемачеството е безцелна учебна програма.
Интересен е стремежът на някой хора да си измислят проблеми.
Всъщност, обучението по предприемачество трябваше отдавна да се въведе в училище. В белите държави на креативност и поемане на реск децата се учат от детската градина, при това съвсем целенасочено.
В много случаи залитанията в обществените нагласи се дължат на такива журналисти, които нямат никакво понятие за какво пишат. Кристален пример за нуждата от обучение, при това не само по предприемачество.
16 Юни 2009 15:23
Е, не е ли по-добре ако е нужно да се учи предприемачество, то да се учи в края на образованието?
И един въпрос: След като завършат, ще имат ли някакъв занаят? Или занаята ще започнат да го учат след като свършат с ученето в училище...
16 Юни 2009 15:28
Стотията е тенденциозна и манипулираща. Ако има нещо, което не трябва да се допуска е образованието да стане подвластно на политиката. Точно това което прави авторката. Няма никакво значение кое правителство е на власт ако нещо е добро за образованието то трябва да се направи. И е време вече да се престане с тази политика всяко правителство да започва отначало, защото именно по тези причини в образованието ни цари невъобразим хаос.
Курсовете с практическа насоченост (напр. предприемачество) са полезни за младите хора без значение дали ще ги въвежда Даниел Вълчев или Йорданка Фъндъкова. А без чужди езици в днешния глобализиращ се свят в скоро време дори и кравите няма да можем да пасем. Така че наистина е тъжно, че един вестник чиято мисия по-скоро би трябвало да бъде да помага на обществото да определи своите национални приоритети, в които политика не бива да се допуска, работи точно в обратната посока. Много жалко наистина
16 Юни 2009 16:03
Що не се научат децата ни на грамотност и на самостоятелно мислене в училище? Сякаш нарочно отново сменят учебните програми, тия, които "коват" бг законите?!? До последно искат да отмъстят, но защо на децата ни?/още повече, че почти всички, скоро пак ще се разполагат в залите на Народното събрание, за жалост...
16 Юни 2009 16:04
Предприемачество не се учи бе хора, за правене на бизнес или имаш дарба, или не. Учи се счетоводство, маркетинг, икономика, пък ако щете и мениджмънт на фирмата /има такъв предмет в някои профилирани гимназии/.
16 Юни 2009 16:07
За голямо съжаление, образованието в българия е подвластно на политиката, а както е известно, всичко което е в нейната зависимост, не става за нищо.
16 Юни 2009 17:07
Промени се подготвят и в обучението по информатика. Предметът ще се учи 36 часа на година - с 2 повече спрямо сегашната програма...

36 часа на 36 учебни седмици прави по 1 час на седмица (не 2). А в 9 клас в момента се учат 72 часа (по 2 на седмица) и от това, което пише, следва, че се редуцират до 1 на седмица (36). Това, което знам аз като информация, е съвсем друго - часовете в 9 клас остават същите, а в 8 има 1 час информатика, 1 час информационни технологии и за някои училища 6 часа ЗИП информационни технологии. А наистина тия промени ще станат факт най-рано за 2010-2011 учебна година, и то ако следващият министър, МС и парламент решат да ги гласуват. Защото това народно събрание очевидно не му беше приоритет образованието и устройственият му закон.

Редактирано от - imho на 16/6/2009 г/ 17:24:47

18 Юни 2009 13:39
За информатика се говореше, че в масовото училише ще махнат програмирането. Но докато по-рано се знаеше в кой клас какво се учи и имаше учебни програми преди въвеждането на реформата. Сега какво се учи в даден клас разбираш от учебника, а понякога по ЗИП дори няма такъв.
Вместо да оправят нещата, все повече ги забъркват.
И резултата е само един все по- неграмотни излизат учениците ни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД