:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,278
Активни 424
Страници 5,843
За един ден 1,302,066

Лихвите по жилищните заеми падат драстично

Това ще активизира пазара и строителството на имоти, но няма да повиши цените, смятат брокерите
Ожесточената битка за клиенти между банките доведе до драстично намаляване на лихвите по жилищните кредити. Вчера Райфайзенбанк (България) обяви заем с безпрецедентната лихва от 1,8% за първата година. Промоцията е за кредити в лева и евро и важи до края на годината. За остатъка лихвата ще е 8,5%.



"По този начин ние насърчаваме клиентите си да теглят кредити в тези валути с цел избягване на валутния риск, какъвто е присъщ за кредитите в щатски долари и швейцарски франкове. Ипотечният кредит е сериозна инвестиция и предполага дългосрочни взаимоотношения, поради което не съветваме клиентите да взимат решение само на база на рекламните послания на банките", коментира председателят на УС на Райфайзенбанк Момчил Андреев.

Ден по-рано още две банки свалиха лихвите за ипотечните си кредити. Пощенска банка обяви 3,75% за първата година за кредити в евро и 4,8% за тези в лева. Тя ще предложи и заеми с фиксирана лихва през първите 2 или 3 години. При двугодишните тя ще е 4,9% за кредити в евро и 5,45% - в лева, а за тригодишните съответно 5,45% за евро и 5,55% за левовите.

"Ейч Ви Би Банк Биохим" - "Хебросбанк" рекламират в момента ипотечни кредити в швейцарски франкове с 2,9% лихва за първата година. Заеми в евро се отпускат при 3,9% за първата година, а в лева - при 6,9%.

ДСК пък предлага промоция на заеми с лихва 4,9% за първата година. Останалите банки отпускат кредити при лихви между 6 и 10%.

Масовото сваляне на лихви започна в средата на септември. Тогава Булбанк обяви лихва от 5,88% за първата година по ипотечните кредити.

Банките се надпреварват и в предлагането на облекчени условия за отпускането на кредитите. Например от средата на август ДЗИ Банк предлага ипотечен кредит без доказване на доход. Той е за клиенти с постоянни доходи, но без възможност да ги удостоверят. ОББ стана първата банка, която намали лихвите по старите кредити до 5,9% за първите три години. Повечето финансови институции се стремят да привлекат нови клиенти.

Ниските лихви направиха популярни ипотечните заеми, сочи изследване на "Ейч Ви Би Банк Биохим" и "Хебросбанк", огласено вчера.

Проучването е направено в началото на октомври сред 300 участници от София с доход над 550 лв. Тогава 46% от анкетираните са смятали, че лихвите са високи. Повечето от половината анкетирани използват ипотечния кредит за покупка на жилищен имот. Около 26% влагат заема в бизнеса си.

"Най-после пазарът става такъв, какъвто трябва да бъде", коментира пред "Сега" Красимир Гумнишки, мениджър в "Кредитекс" (нефинансова институция за ипотечни кредити). Според него трябва внимателно да се следи какво се случва след първата година на кредита - дали лихвата е плаваща или фиксирана. "Промоцията на "Биохим" за кредити в швейцарски франкове е рискова, защото кредитът е в т.нар. цветна валута - за еврото и долара имаме информация, но за швейцарския франк не всеки може да чуе. Не е ясно как ще се изплаща този кредит от човек, който получава заплатата си в лева", допълни той. Гумнишки каза, че в САЩ при по-регулиран пазар лихвите по дългосрочните заеми са около 5%.

"Падането на лихвите няма да доведе до увеличение на цените, а до по-голяма динамика на пазара на имоти", коментира Теодора Иванова, председател на съвета на директорите на "Адрес недвижими имоти". "За нас това беше очаквано първо защото лихвите в България бяха сравнително по-високи от тези в другите европейски страни и, второ, защото конкуренцията и на двата пазара - на ипотечни кредити и недвижими имоти, е пряко свързана, така че колкото повече се развива единият пазар, той дърпа и другия", каза тя.

"Падането на лихвите ще се отрази позитивно на пазара на недвижими имоти, защото именно ипотечните кредити през последните две години въздейства най-много върху динамичното и екстремно развитие на пазара", каза председателят на национално движение "Недвижими имоти" Орлин Владиков. Според него това ще е нов импулс в строителството на жилища, магазини, ателиета и т.н. Той беше категоричен, че падането на лихвите няма да доведе до спад или покачване на цените на имотите, а до успокояване на пазара.
46
1070
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
19 Октомври 2005 22:41
...падането на лихвите няма да доведе до спад или покачване на цените на имотите...

Глупости!
Тези твърдения са или некомпетентни, или тенденциозни - очевадно е, че цените ще тръгнат нагоре - а тъкмо пазарът се бе поуспокоил...
То и сега не е нормално кв. м панел да гони 1000 лв...
Тук играта е по-голяма - банките са чужди и раздават чужди пари, а от високите цени, данъци, акцизи, задължителни застраховки и такси мощност българинът все повече изнемогва и започва да живее на кредит - тоест - извършва се скрита приватизация на България!...

Редактирано от - редник на 19/10/2005 г/ 22:43:08

19 Октомври 2005 22:54
Слава, слава на др. Дмитриевич!
След като Негово Величество изобрети даването на кредити на българските граждани, др. Дмитриевич ги издигна на нов, по-висш етап, като ги направи социални и по джоба и на най-нищите.
Рекорден растеж на БВП!
19 Октомври 2005 23:01
редник, няма да се качът, може дори да паднат малко.Не е нормално в една Бедна страна като БГ цените на имотите да са както в ЕУ.Това го знаят и Англичани и Германци.Кво сте парвят в БГ?Чекиики!А ние нямаме много пари то се знае.
19 Октомври 2005 23:03
Много некоректно е да се представя, че лихвите по кредитите падат, без да се посочват останалите условия, формиращи цената на кредита. Освен това никой не казва възможно ли е предплащане при лихва 1.8% за първата година? Много интересни данни се забелязват в кредитният калкулатор за ипотечни кредити, публикуван на интернет страницата на Райфайзенбанк (виж http://www.raiffeisen.bg/transform/?user_ id=&session_id=&id=/bg-BG/Private_Custome rs/01_Financing/Calculators/MortageCalc/) :
1. Невъзможност за въвеждане на период по-малък от 3 години (каквато е й политиката на банката);
2. При кредит от 10, 000 евра за 10 години, лихвите по години са следните:
- 3 години – 10.3%;
- 4 години – 10.5%;
- 5 години – 10.7%;
- 6 години – 10.9%;
- 7 години – 11.1%;
- 8 години – 11.3%;
- 9 години – 11.5%;
- 10 години – 11.70%.
Самата идея за лихва от 1.8% по ипотечни кредити на физически лица, е безумна, при положение че лихвите по едногодишни депозити започват от 5.1%. Невъзможно е да няма компенсация за разликата в лихвите. Такава компенсация може да се търси в „плаващите” такси за обслужване на кредита, както и в необявените лихви по корпоративни кредити. Въпросът, който следва да се зададе е: „Защо по корпоративни кредити няма посочени лихвени условия, а по кредити на граждани има?” И този въпрос не засяга само Райфайзенбанк, а почти всички банки. Отговорът е принципен – лихвата е отражение на риска в кредитирането и самата идея за „фиксирана” лихва е твърде сбъркана и неточна.
Иначе и аз нямам нищо против лихвените нива да са ниски, само нека това да става коректно - с предоставяне на цялостна информация!
19 Октомври 2005 23:19
на запад (Европа, Америка) е практика да се купуват жилища на кредит (изплащани 20 - 30 години) и не само това, ами коли, битова техника, дрехи, кредити за образование - живот на кредит, с малко или много сигурни, работни места - нали и ние уж кум Европата сме тръгнали, трябва да свикваме - дупе да ни е яко, с тия заплати и тази сигурност на работните места.
19 Октомври 2005 23:21
Например от средата на август ДЗИ Банк предлага ипотечен кредит без доказване на доход. Той е за клиенти с постоянни доходи, но без възможност да ги удостоверят.

Някой може ли да ми обясни този финансов оксиморон - да имаш постоянни доходи, без да можеш да ги удостовериш? Рекет, проституция, дрога - това ли имат в пред вид?
Ей, ама всеки път се заричам, че нищо не може да ме учуди в BG, и всеки път се появява накакъв толкова нелеп абсурд....
19 Октомври 2005 23:38
Петър Петров, за това което казвате днес Браво. Никак не е лошо вземащите кредит да включат в сметката таксите за управление, одобрение, разглеждане и прочие и след това да сметнат колко чисто получават. С изненада ще установят, че ако се сметне лихвата върху чисто получената сума май няма финансова институция с по-малко от 10% годишна лихва а при по-наглите (и по рекламиращите) доста често надскачат 18%. И тук изобщо не става дума за мародерите с "годишното оскъпяване" или смятането на лихвата върху началния размер на заема през целия срок на погасяване. Дребните халтурки със застраховките при избрани застрахователи също са отделна приказка. Отделна приказка са и променливите лихвени проценти след първата година които се променят по усмотрение на банката +наказателните лихви за предсрочно погасяване.
20 Октомври 2005 00:37
Немо,
този "финансов оксиморон" , т.е. кредитиране без доказване на дохода - се практикува масово в САЩ, където ако не се лъжа се намираш.
20 Октомври 2005 01:12
Петре,

напълно разбирам как те заболява главата като смяташ с тез калкулаторчета , но проблема е по голям - световен. Май целия свят е луднал да живее на кредит и до къде ще я докара не ми се мисли. За върха на безумието признавам американската кредитна система където например в района на Сан Диего в Калифорния около 50% от ипотечните кредити са с отрицателна амортизация. Което ще рече че ако си взел $500 000 след една година плащания по 2% лихва
имаш натрупани върху заема разликата между 2% и пазарната лихва от 5.5%
тоест след една година имаш да плащаш вече $517 500 заем. Кога ще го изплатиш ли ? ами никога разчиташ след една година цената да е да кажем $550 000 и ако решиш да продаваш гепиш $32 500 и я хамилата, я хамиларя.
Още има да видите драги зрители най малкото щото България не е толкова "бедна дъжава" колкото е масовото предубеждение. Тепурва идват жилото и медът на "богатите страни"
20 Октомври 2005 01:35
Ипотечните кредити в България са абсолютен БАНДИТИЗЪМ. Ако авторът на статията или главният редактор имаше понятие от лихвените кредити в други страни щеше да позволи друго заглавие. Например <Ипотечните кредити в България правят опити да се нормализират, да слязат до нивото на европейските. За сведение на Форума. Ипотечни кредити за покупка на жилище в Канада, за ПЕТ ГОДИНИ Господа, са от 4.5 до 5 % , някои банки предлагат и по ниски ниски. Ипотечните кредити за покупка на коли започват от НУЛА и достигат до 5- 6% ( кредити от фирмата). Не е нужно да си комунист за да видиш, че у нас просто ни ограбват, при това с мълчаливата благословия на правителството. Всичко това при условие, че относителната цена на жилищата е много по висока.

20 Октомври 2005 04:25
Споко, драги форумци. Предстои да се ликвидира поредната аномалия от недемутратичното минало под формата на изплатена собствена недвижима собственост
Така след държавата ще бъдат обрано и масовото бг.
След което ще се плащат лихви по жилища с европейски цени и африкански заплати.
Моля форумците дето риваха по-миналия брой че средната заплата в софето била кам 3-5к, да се изкажат по въпроса
20 Октомври 2005 07:30
Не съм много наясно , но ми се струва , че това е един показател за приближаващото влизане в ЕС.Вероятно тогава лихвата по кредитите ще падне а сега е времето да се зарибява с дългосрочни такива.Може би и договорите са направени така, че да не се съобразят с общоприетите европейски лихви.
20 Октомври 2005 08:09
(продължава )....Не е коректно и представянето на лихвените проценти в HVB Банк Биохим (виж http://www.biochim.com/Loans/Mortgage_Loa ns/Mortgage+loan+Dream.htm). За разлика от Райфайзенбанк тук няма „ипотечен кредит от 3 до 25 години” (Пита се: „Къде са месеците от 1 до 36?”), но пък има „фиксиран лихвен процент за периода, който сте избрали”. Там се вижда, че за избран период от „първите 10 години” лихвата е 8.6% в евро. Това означава, че ако изтегля кредит за 15 години, няма да мога да предоговарям лихвите по кредита (а вероятно и да погасявам предсрочно?!) през първите 10 години. В тази ситуация, спокойно мога да ви оферирам и „лихва за първата година” от 0.6%. Очаквайте и това да се случи скоро!
20 Октомври 2005 08:14
G5, не, не се намирам в САЩ, но системата е почти същата. Разбира се, явно не я познаваш, след като твърдиш това, което си написал.
Credit Bureau. Чувал ли си? Да, никой не ти търси "доходи" в САЩ, търсят нещо много по-"просто" - credit history. Не ми се обясняват неща които са известни на всеки, който е пребивавал поне малко в Сев. Америка.
Понеже в България НЯМА система за оценка на кредитната надежност - единствения начин е да ДОКАЖЕШ доходи. И то - РЕАЛНИ (няма как да обясниш на банката, че вземаш реално 500 лв, а работодателя за да скатае с теб данъци те води на 200... )
Въпросът ми беше много прост - КАК, по дяволите ще ти дадат заем на базата на нещо, което НЯМА как да докажеш? Защото си много готин или защото банкера е много тъп?
20 Октомври 2005 08:52
динамичното и екстремно развитие на пазара"
а може би екстремно развитие на ЦЕНИТЕ ?
20 Октомври 2005 09:15
Себестойността на кв. м. е около 80-100 евро, покрива и гаражи х1, 6.
А продажната цена е 600-1000 евро на квадрат. Да им е честито на всички с нови покупки, банките ще ги приберат в робство....
20 Октомври 2005 09:18
Или искате, или не искате кредит, г-н Петров? Ако искате, тогава се информирайте, питайте, ровете се, сравнявайте. Не ви харесва фиксиран лихвен процент, такъв, който за определен период да не се променя - ами не го избирайте тогава, никой не ви задължава. Изберете си кредит с плаващ лихвен процент, с пункт над базовия на банката, ако очаквате базовият да пада през въпросните 10 години. Това, което е безспорно предимство при ипотечните кредити на HVB, в сравнение с тези на другите банки, е еднократната такса за управление -максимум 700 лв., а не по 1% или 1.5% за всяка една година, застраховката е за сметка на банката, около приблизително 1-1.2% от размера на зстрахователната сума за всичките изисквани рискове, такса за предсрочно управлени от 2% от размера на предсрочно погасяваната главница, при 4-5% при другите банки. Сега смятайте и преценявайте.
20 Октомври 2005 09:23
Капитан Немо - много просто, с подходящо обезпечение, често пъти надхвърлящо няколко пъти по стойност заема. Щото сега например за по-големи заеми ти искат хем доказан доход, хем обезпечение.
20 Октомври 2005 09:37
Мръсни, гадни бандити. Ти искаш да си построиш сам жилището и да ти е евтинко - за 80 евро/кв.м., но не ти дават. Първо идва продавач, опира ти пистолет в главата и те кара насила да си купиш скъпо жилище. После идва банкер, пак с пистолет и те кара насила да си вземеш заем при висока лихва. Как да не повярва човек в теориите за световната конспирация!

_____________________________________
Не ви ща млякото! Кой ми изяде закуската?
20 Октомври 2005 10:11
GreenHawk, друже,

цитирам: "Такси и комисионни

Такса за предварително проучване – 20 лева или равностойността им в евро
Еднократна комисионна за разрешаване и отпускане на кредита – 1, 5%
Комисионна за предсрочно погасяване на кредита – 4% от остатъка по главницата
Годишна административна комисионна – 0, 25% от остатъка на главницата, които се приспадат към дължимата погасителна вноска за месец декември."

Източник: http://www.biochim.com/Loans/Mortgage_Loa ns/Mortgage+loan+Dream.htm
По отношение на застраховката: Няма застраховка за всички застрахователни рискове с процент 1-1.2% от пазарната стойност на имота. Ако ми посочиш застрахователната компания, която прави такива застраховки ще ти бъда благодарен. В общи линии най-ниската застрахователна премия е 2.0%, което довежда до мисълта, че при 200% обезпечение, например 100, 000.00 EUR, кредит 50, 000.00 EUR (при лихва 3.9% за първата година - 1, 950.00 евро - приход) и застраховка на имота (разход 2% - 2, 000.00 евро годишно), няма начин HVB Банк Биохим да не е на загуба. Тук въобще не включвам цената на банковия ресурс, т.е. лихвата, при която HVB Банк Биохим е получила сумата от 50, 000 евра. Този ресурс също е разход.
Важното е, че рекламата с 2.9%, 1.8% или 0.6% е много подвеждаща!
20 Октомври 2005 10:16
Охооо... какво видят моите очи! Ще излезете наяве във форума - един по един - всичките финансови пиранхи, баракуди и риби-чукове, друже Хок
20 Октомври 2005 10:37
Кои застрахователи пък застраховат имущество за 2% за рисковете искани от банките? Предполагам, че става въпрос за годишната премия по застраховката а не за 20 години.

Редактирано от - Heat на 20/10/2005 г/ 10:46:07

20 Октомври 2005 10:55
Колко научни и дълги обосновки за един елементарен FAQ...
Въпрос: Защо падат лихвените проценти?
Отговор: Защото е намаляло търсенето на ипотечни кредити. Много банки, малко клиенти. Клиентите не искат да купуват жилища на тези цени и очакват те да паднат.
Въпрос: Ще покачи ли това цената на жилищата?
Отговор: Не. Конкуренцията между банките може да доведе до преразпределение на техния дял, но не и да увеличи броя на клиентите. Може обаче да се увеличи процентния дял на невъзвръщаемите кредити.
Извод: Цените на жилищата ще падат, а потенциалните клиенти все повече ще се ориентират към новото строителство вместо по панелката на Франкенщайн. Докато не ни отреже ЕС ще бъде забавно, после още по!
20 Октомври 2005 10:55
Разбира се, че има уловка в уж "ниските лихви".Но е факт, че малко или много те действително падат.За мене времето, когато почти всичко се купуваше на кредит в България(имам в предвид жилища, коли, перални, печки и ред други благини за дома) не ечак толкова дълеко и аз добре си спомням, че лихвата тогава беше почти символична - горе-долу такава, каквато е в момента в ЕС(отново отварям скоба - при такова съотношение на заплати - пари, каквото се наблюдава там в момента).Та мисълта ми е, че в момента, в който приходите ни станат европейски, то лихвите няма да са ни високи.
20 Октомври 2005 11:08
Виж пак сега, приятелю, затова писах, че трябва да се чете внимателно. Наказателната лихва за предсрочно погасяване, наречи я, ако щеш, комисиона или такса, забележи, че до края на годината, ако нетърпението ти те запрати с документи в ръка в банката, е намалена на 2%. Значи 2%, а не 4%, в момента е толкова. Опрощава ти се великодушно и таксата за разглеждане на искането ти за кредит. Малко, но от сърце. Но, това не е всичко, както се казва. 700 лв. е максималният размер на таксата за управление, повтарям ти го отново, за стандартен ипотечен кредит. Значи, ако ще сравняваш, сравнявай колко ще платиш, върху една и съща главница, за един и същи период, ако искаш си и дисконтирай потоците. Когато приключиш накрая, вземи необходимата ти сума от тъщата, под формата на добавък към зестрата, и харчи наволя
П.П. Докторе, рибарят в тебе проговори
20 Октомври 2005 11:08
Наизпълзеха верно, секи си хвали стоката и лъже на килограм. Тука продават кредити, а отзаде един - застраховки и разправя че ако печалбата им паднела под 100 милиона Европа ще ни прокълне и ще ни тресне урагана Вилма.
Чакам да дръпне инфлацията в САЩ и Европа та да дигнат лихвите и да почва и тука шоото. Посещавайте курсове за bill collectors - европейската професия на бъдещето.
20 Октомври 2005 11:13
Бати... тука се сбрали само банкери и кредитни инспектори и секи си рекламира пакета.
Требе си фък в тези случаи, а не faq.
20 Октомври 2005 11:15
И един кракен (или отровен скат, още не съм съвсем сигурен) доплува
Да ви разкажа ли и аз една страшна приказка за лихвите, инфлацията и ипотечните кредити? Не, няма. Мевефету си отива, спете спокойно, деца...
20 Октомври 2005 12:16
Свиквайте. Бенкиншурънс е не само понятие, а реалност.
Единственото идиотско е, че цените на всичко се изравниха или са по-високи от европейските, а приходите са .... като в Чад.
(Образно казано и мис Свят да поиска да ни даде, с тия меки и къси *ишки, пак ще ривем недоволни. )
20 Октомври 2005 12:26
Ха-ха....1к евро/кв.м панелка в Люлин...абе някои хора тръгнаха да стават милионери с мухлясалите си панелки...КОЙ ЩЕ ГИ КУПУВА дори и за 300 е/кв.м??? За чужденците - забравете - те търсят по морето и планината. За емигрантите - също - те купуват ново строителство - по 700е/кв.м. примерно. А за настоящите ипотечни кредити - това е такава зарибявка, че на тези, които са ги взели направо ще им се дореве - тези, които успеят да ги изплатят след време ще съжаляват за безсмислената набутвация с тези огромни лихви - за справка да проучат евро- и амерканските банки какви лихви дават.
20 Октомври 2005 12:42
Позволете да не се съглася, Уважаеми Докторе... Ние ще свикваме не с бенкиншурънса, а с бекиншурънса
20 Октомври 2005 13:04
"ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ОБИРАМЕ БАНКА, КАТО МОЖЕМ ДА ОСНОВЕМ БАНКА?!"...
20 Октомври 2005 13:07
Високите цени на жилищата и парцелите е локален феномен, който се отнася за малко градове и крайбрежието на Б-я.Фактори за повишението са:
1/ външни пари, които се инвестират в недвижимост..
2/ изключително лоша транспортна инфраструктура(пътища, аутобани), което принуждава пазара на труда да се съсредоточи на малка площ в най-големите градове.
Никъде по света разстояниа от 50-100 км между работното място и жилището не са проблем.В Б-я това е.
Резултатът е че бизнеса и работната ръка са струпани на една твърде малка площ цените са факт..
Това е най-накратко..
20 Октомври 2005 13:38
Проблема не е в лихвите, а в начина на определяне на месечните вноски. Да приемем, че изтегля ипотечен заем от 15000, 00 EUR при лихва 8% за 240 месеца. Изплащането е на равни вноски по 125, 47 EUR/мес. В този случай погасителния план има следния вид:
месец главница лихва мес.вноска остатък главница
1 25, 47 100, 00 125, 47 14974, 53
2 25, 64 99, 83 125, 47 14948, 89
3 25, 81 99, 66 125, 47 14923, 08
4 25, 98 99, 49 125, 47 14897, 10
......
237 122, 19 3, 28 125, 47 369, 14
238 123, 01 2, 46 125, 47 246, 13
239 123, 83 1, 64 125, 47 122, 30
240 122, 30 0, 82 123, 12 0, 00
общо 15000, 00 15110, 45 30110, 45
Във втория случай приемам същите условия по кредита, но месечната ми вноска се формира от следното: постоянна главница 62, 50 EUR+ лихва, изчислена на база непогасената част от главницата. Погасителния план има следния вид:
месец главница лихва мес.вноска остатък главница
1 62, 50 100, 00 162, 50 14937, 50
2 62, 50 99, 58 162, 08 14875, 00
3 62, 50 99, 17 161, 67 14812, 50
4 62, 50 98, 75 161, 25 14750, 00
......
237 62, 50 1, 67 64, 17 187, 50
238 62, 50 1, 25 63, 75 125, 00
239 62, 50 0, 83 63, 33 62, 50
240 62, 50 0, 42 62, 92 0, 00
общо 15000, 00 12050, 00 27050, 00
По-голямата част от банките предлагат на клиентите си първия вариант на погасителен план. Като гледате табличките става ли ви ясно защо е така?
20 Октомври 2005 13:39
monopolist,
И като проучим лихвите в чужбина - какво?... От американски банки ли да търся ипотечен кредит?...
20 Октомври 2005 14:13
Днес за Петър Петров.
Така е, както се казва - дяволът е в подробностите. А те са доста различни, когато отиде човек да ги види
20 Октомври 2005 15:00
хахаха :-).
Немо,
никой не може (легално) да ти рунва кредит репорт в САЩ, ако ти изрично не се съгласиш/го упълномощиш.
Разбира се, много малко заемодатели ще ти дадат заем без да ти чекнат кредит хисторито... (има и такива). Но понеже са наясно че в САЩ има достъчно хора които крият доходи и понеже в момента остъргват дъното на кацата за моргидж клиенти, ще се намери и за тебе нещо, no questions asked.

За бг - банката не се интересува от това дали си в сивата икономика или не, ами дали ще плащаш. За това има различни схеми и в бг - депозит, по-голяма лихва, поръчители , и т.н.
Хайде бъди здрав.
20 Октомври 2005 15:57
даващ мнение,
Банките в България предлагат и двата варианта - и равни месечни вноски или изплащане на главницата на равни части плюс начислената до този момент лихва. Кое от двете ще предпочете зависи най-вече от клиента, т.е. преди всичко от доходите му. При средна заплата в България от 150 евро ще ли да се навиеш да започнеш плащанията с 162.50 евро, вместо на равни вноски по 125.47 евро при твоите примери. Работата е доста ясна, който има по-нормални доходи(над поне две хиляди евро месечно) може да си позволи да избира между двата варианта, за болшинството обаче избор няма - само равни месечни вноски за възможно най-дълъг период.
20 Октомври 2005 16:25
Да, ама не. Точно преди 2 г. една банка ми каза, че ще ми отпусне при 2 вариант ипотечен кредит, ама ако изтегля 20 хил. и нагоре EUR. Да ама на мен не ми трябваха толкова пари (тогава цените на жилищата бяха други) и ща не ща се кандардисах на първия вариант. А съпоставката в горното си мнение направих за да подскажа, че проблема не е в лихви, такси, застраховки и тем подобни, а в начина на погасяване. А иначе банките вместо да се надпреварват да ни заливат с подвеждащи (в повечето случаи реклами) реклами биха могли да ни предоставят и възможност за избор - анюитети или намаляващ остатък. Ама това е възможно само при фирменото кредитиране.
20 Октомври 2005 16:40
Една банка ...
Да беше сменил банката, а има банки, които предлагат и по двата начина. Горе-долу същото важи и за сумата - има и други банки.
20 Октомври 2005 16:50
Има... Ама тогава нямаше... А ако сега тъгна да сменям банката ме очаква:
1. наказателна сума за предсрочно погасяване
2. ипотека и вписването й
3. в новата банка - такси проучване и усвояване, застраховки живот и имущество не знам си за чия сметка, суми за лицензиран оценител
4. може и да има друго за което не се сещам в момента
И като наплюнча молива и ударя чертата се получава, че човек когато печели не знае какво губи и обратното. Или с други думи - все тая.
20 Октомври 2005 16:56

Ами не дават така, Манрико, не дават никъде така, както ти искаш, Господ здраве да ти дава, кадърен българино и ти като мене-сам и евтинко да ти излезе.

Я ме питай мене, дето реших с целия с наивитет сам да си сглобя американската "барака" за 50, 000 вместо 500, 000 готова- дали ми дадоха и как ми дадоха.Не можах да намеря стоителна фирма да се съгласи поне довършителните работи да ми остави, та да ми излезе малко по-евтинко.Всичко продават иначе в магазина-с инструкцията барабар, а инструменти и машини-фантастика...Докрай построена ОТ НАС и на пазарна цена продадена на теб, тва е положението-ми казаха НЕбандитите на американски език.
20 Октомври 2005 18:16
Некои вече и таблички си направили...



Какво е бенкиншурънс? Да не е некоя рецепта за ашуре на Геновева?
20 Октомври 2005 18:39

Таблички, викаш...И ексри и "драстични намаления"-бол.
Докато ни зарибят нали трбва хуваво да ни замотат главата.Най-бързо става с числа и таблички.

До мене туканка има наблизо голямо казино. Всичко безплатно-ядене, пиене...И скъпи часовници ти подаряват, ако си по-редовен....Какво ли не, само да одиш там от теб се иска!
20 Октомври 2005 20:22
Степен,
още през 1994 имаше сериозно изследване, според което банките, предлагащи на клиентите си едновременно банкови и застрахователни услуги губят годишно по-малко от 1% от клиентите си.


Натиснете тук

Редактирано от - Doctora на 20/10/2005 г/ 20:26:31

20 Октомври 2005 21:19
Привет на форумците, колкото и да са останали по това време!
Аз както винаги едва сега се класирах да стигна до писане, ама какво да се прави, като ми е такава работата.
А и като гледам, то май всичко е казано. Предполагам всеки от нас има някаква история с кредити и банки. Аз само ще кажа, че именно заради невъзможното вземане на нормален кредит тръгнах за чужбина преди години. А сега така се завъртяха нещата, че изобщо не знам кога ще се прибера.
Накратко историята е такава: нуждаех се спешно от не особено голям кредит, от порядъка на десетина-петнайсет хиляди долара. (тогава още нямаше Евро).
Tрябваше ми за да довърша една инвестиция, в която вече бях вложил много повече. Тая сума ми беше достатъчна, за да приключа и да пусна обекта в нормална експлоатация.
Да, ама ударих на камък. Никоя банка не даваше ипотечни кредити, а пък и лихвите бяха от 12-15% нагоре! Та дори и до 19-20!
Накрая открих една, дето уж ме познаваха добре и т.н. За да ми дадат 10-15 000 долара ми поискаха да депозирам двойно повече при тях!?
Представяте ли си? Че аз ако ги имах тия пари, да не съм луд да им ги оставя на мижавата им лихва и в същото време да им платя практически двойно това което съм взел? Гледах го тоя, гледах го, па му теглих една майна и си събрах отново багажа за чужбина. Вече не ми трябват. Каквото ми беше нужно, си го спечелих и спя спокойно. Не мисля за лихви, за главници и за новите банкови схеми!
А вие оревахте орталъка, че давали кредити и дори с такива ниски лихви...
Ужас! Не вземайте, братя!
Или по-точно: който му трябва и му стиска, да взема! Само да не забравя, че после трябва и да връща!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД