Из приветственото му слово:
...Естествено, ще попитате, като ви е професионален празник, откога го празнувате в Добрич, а не си го правите в София - ще има тържество и в София в понеделник! Но ми се струва, че действително е добра практика централната власт също да изнася важни свои инициативи в регионите, а добричкият регион е особено важен за енергетиката. Колкото и да е неочаквано, но вие се оформихте като най-вятърно енергийния регион на България.
Почти всички действащи установки в момента работят във вашия регион. Така че Господ като е давал на Добруджа да бъде житница, едва ли някой се е сещал, че това ще бъде и център на вятърната енергетика на България, но развитието е изключително бурно. И явно, че през близките години основните чужди инвестиции ще идват в България през региона на Добруджа, и в този смисъл вие сте обречени на успех. Това е една от причините и аз действително се надявам на добро сътрудничество с местната власт. Тъй като не е безпроблемно изграждането на вятърни централи в България, знаете, че намеренията са огромни - за 5 хил. мегавата са заявленията за присъединяването. Сравнете - имаме два хилядника в Козлодуй, два се готвим да правим в Белене. Тука заявките, реалните заявки, не виртуални или имагинерни, са за 5 хиляди мегавата! Това не може да бъде една енергетика, която да зависи само от вятъра. Тоест - има вятър, има електроенергия, няма вятър, няма електроенергия. Очевидно, че и законодателната, и изпълнителната власт трябва да търси по-добри решения.
Важно е това, че през Добруджа минава газопроводът, основният газопровод и за националната мрежа, и транзитният газопровод. На България категорично й е по-изгодно да изнася електроенергия, произведена от вятър и от газ, отколкото да транзитираме газ.