:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,830
Активни 767
Страници 22,733
За един ден 1,302,066

Световната банка сложи България в черен списък

Според родни икономисти обаче страната ни има достатъчно резерви, за да покрие външните си дългове
Димитър Чобанов
Световната банка поднесе вчера поредната порция негативни новини за финансовата стабилност в България. В свой доклад тя сложи страната ни в една група с Латвия и Беларус, които са в много по-тежко финансово състояние. Според банката трите страни нямат достатъчно международни валутни резерви, за да покрият краткосрочните си външни дългове.



Краткосрочният дълг на Латвия достигна 250% от резерва й, който е 3.9 млрд. долара. Дългът на Беларус пък е 290% от резерва й. В България съотношението е малко над 100%, но тя също е сложена в черния списък. Данните на БНБ сочат, че краткосрочният външен дълг на България в края на март е бил 13 млрд. евро, а международните валутни резерви - 11.8 млрд. евро.

От началото на годината до края на март краткосрочният външен дълг на България е намалял с 203 млн. евро, или 1.5%, сочат данните на БНБ. Валутните резерви обаче са паднали с 1.8 млрд. евро. В сравнение с март м. г. краткосрочният дълг се е увеличил с 3.1 млрд. евро, или 31%. Огромната част от тези пари - към 2.6 млрд. евро, обаче бяха наляти в българската банкова система от чуждестранните банки майки. Причината е, че тогава кризата все още не беше в разгара си и кредитирането у нас беше в разцвет. В края на годината обаче настъпи стагнация, чуждите трезори спряха финансирането и започнаха да изтеглят капитали. Именно това е причината за намаляването на краткосрочния външен дълг през последните месеци.

В доклада се намеква, че България тепърва ще търси подпомагане, защото държави, които нямат огромни резерви в чужда валута, при проблем трябва да търсят или капиталови потоци от официални източници, или финансиране от международни финансови институции.

"По-голяма глупост в последно време не бях чувал. България няма да изпита никакви затруднения при изплащането на външните си дългове", коментира финансистът Емил Хърсев. Структурата на дълга на България и Беларус, например, е коренно различна. "Не трябва да се обръща внимание на подобни разсъждения на т. нар. "продавачи на страх". Те от това печелят", добави финансистът.

И икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов не вижда причини за притеснения. "В по-голямата си част това са депозити на чужди банки в техни филиали и дъщерни банки у нас, които са раздали значителна част от тях като кредити. Тези пари не могат внезапно да бъдат поискани и да изтекат от България. Освен това равнищата на нашия външен дълг са направо скромни в сравнение с цитираните по-горе страни", каза той.

"Няма никакви притеснителни тенденции, че резервите могат да се изчерпят", коментира икономистът Димитър Чобанов. Той добави, че българската икономика засега показва, че има възможност да изплаща краткосрочния си дълг. Според Чобанов ситуацията в Латвия е много по-различна от тази в България, защото там има фиксиран валутен курс, но не и валутен борд и в последно време балтийската държава съкращава резервите си, за да поддържа курса. Това у нас е невъзможно заради борда.
 Георги Ангелов
157
9252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
157
 Видими 
22 Юни 2009 22:59
Ей, тоя Бойко Борисов още не е дошъл на власт и вече обърка нещата.А какво ли ще е, като хване геврека на държавата?
22 Юни 2009 23:04
Важното е, че публичния дълг, гарантиран от държавата е нищожно малък. Нужно е частните институции - фирми и банки да внимават повече, когато вземат заеми, за да не дойдат кредиторите и да им отнемат собствеността.

Редактирано от - Тънката лайсна на 22/6/2009 г/ 23:06:34

22 Юни 2009 23:07

Аз пак да попитам: Ако стане така, че някои частни ""български"" банки го закъсат, ще се стигне ли до положение да бъдат спасявани от държавата, бюджета и данъкоплатеца както стана в Исландия и Ирландия с частните до преди това банки? Т.е. ще бъде ли национализиран дълга на тези банки?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
22 Юни 2009 23:10
Кои са частните български банки? ОББ? Други? Май всичко друго вече е продадено.
22 Юни 2009 23:29
Ще видим, ще видим...

Не разбирам как с лека ръка икономистите прекъсват връзката между държава и частник... Откъде идват данъците? Какво ще се случи, ако вълната от фалити е по-силна от очакваното? Банките ще управляват хотели или ще прибират бяла техника от домовете по-напред?

Кой ще кредитира? С какво ще купуват частните фирми петролец, когато банките не дават парици? С какво ще плащат заплати работодателите?

Откъде иде ликвидността и валутата? Да слагаме ли весници и дипломи на икономислти на слънце, че да позеленеят до долари?

Баси забавните хора... Преди 9 месеца говореха, че и кризата ще ни подмине нашите икономисли...И к'во се пръкна...Ми то от глупост след девет месеца без гащи и по-хубави работи са се пръквали
22 Юни 2009 23:32
Фанта,
затова частниците да внимават когато вземат кредити, щото ако не ги връщат -зле за тях, зле и за държавата.
22 Юни 2009 23:50
Тънка Лайсна,

Не искам да те разочаровам, но ОББ е 99.9% чужда банка, а не българска. Справка: Натиснете тук
Учредена
през 1992 г. посредством сливането на 22 български регионални търговски банки, Обединена българска банка е първият и най-мащабен консолидационен проект в българския банков сектор.
Основен акционер
Национална банка на Гърция (NBG) - 99, 9%

22 Юни 2009 23:54
Fanta,


Абсолютно точно, всичко е като в скачени съдове: ако частните банки го закъсат поради неплатежоспоспбност на клиентите си (не могат да си върнат вересиите), спира кредитирането на фирмите, това прекъсва нормалния процес на бизнеса им (невъзможност за купуване на суровини, на плащане на заплати, на покриване на текущите производствени разходи и тези по поддържане на офиса, и т.н.), т.е. веригата на възпроизводството се прекъсва. В резултат намаляват събираните данъци и бюджетът почва да киха, самата държава почва да има нужда от кредити и печатницата почва да работи на по-висока скорост, че се намесват и межд. фин. институции ... Нещата са силно свързани и не могжат да се разглеждат изолирано.


Тънка,


Не ти отговорих на постинга от предишния брой:‌ индустрията и селското стопанство у нас бяха създадени и развити не толкова и не само от гл. т. на националния интерес на страната (като структура и природни дадености и сравнителни предимства), а за обслужване на системата на СИВ и интересите на "големия брат". Пазарът там поемаше всичко, независимо от качеството на изделията и това се отрази на конкурентноспособността на продукцията и на отраслите, които я произвеждаха. А разбиването и на конкурентните такива е грешка, за това спор не може да има. Но това не е по темата на тази статия, да оставим разговора за друг път...

22 Юни 2009 23:55
Първи инвест, Корпоративна и кредитна са
23 Юни 2009 00:39
Мечко се изцепи че като чуе некой да вкарва България в един кюп с Латвия и Унгария той се фащал за кобуро.

Ама ако този НЕКОй е Световната банка Мечко мое да се фане за палците.
23 Юни 2009 00:41
Да видим коментарите от Ню Йорк по темата ...
23 Юни 2009 00:48
Задокеанскио интеуектуауен еуит на Партията се е сбрал в кенефо на мозъчна ( прости Господи ) атака.
Скоро че станем свидетели на продукто.
23 Юни 2009 00:51
В доклада се намеква, че България тепърва ще търси подпомагане, защото държави, които нямат огромни резерви в чужда валута, при проблем трябва да търсят или капиталови потоци от официални източници, или финансиране от международни финансови институции.

Ей тука е заровено кучето. Натискат ни да сключим споразумение с Международния валутен фонд за да им извадим от обращение част от зелените хартийки без покритие дето напечатаха прекалено много, като при това и им плащаме лихви.
С други думи опитват се да натискат подопечните им туземни колониални администрации да поемат част от тежестта на американската финансова криза.
-
Световната банка, като ни натиска да сключим споразумение с МВФ цели ни повече ни по-малко:
-
1. Да им изтеглим долари от обращение, като ги замразим в наш "резерв" за който да им плащаме лихва;
-
2. Да понижим цените на нашите реални стоки - работна сила, суровини и материали;
-
3. Да им дадем лост, чрез който по-лесно да прокарват неизгодни за българите сделки в полза на чуждите корпорации.
23 Юни 2009 00:54
В статията се казва:


"От началото на годината до края на март краткосрочният външен дълг на България е намалял с 203 млн. евро, или 1.5%, сочат данните на БНБ. Валутните резерви обаче са паднали с 1.8 млрд. евро."

и още:


"Данните на БНБ сочат, че краткосрочният външен дълг на България в края на март е бил 13 млрд. евро"


Аз такива данни в статистиката на сайта на БНБ не намерих. Но намерих други, които опровергават тези твърдения:


1. Международни резерви на БНБ (равняват се на общия обем на активите на управление "Емисионно", в млн лв за 2009 са както следва: януари-23, 709.7; фев-3, 495.5; март-23, 111.0; април-23, 062.9; май-23, 044.5. Разликата между най-високата и най-ниската цифра е само 700 млн лв, не 1.8 млрд евро. (Източник: Таблицата "Макроикономически показатели", http://www.bnb.bg, Секция "Статистика"


Валутният ни резерв от 23 млрд лв крепи пари в обръщение от само около 8 млрд лв.


2. Как се стига до краткосрочен дълг от 13 млрд евро и съотношението от 100% между краткосрочен дълг и БВП не е ясно. Вероятно това стъпва на някакви прогнози за размерите на БВП през 2009, и отново прогнози за движението на краткосрочния дълг до края на годината. Също така прогнозна е вероятно и цифрата 35.9% в същата таблица "Макроикономически показатели" за съотношение на краткосрочен дълг към БВП. Но ако това са само прогнози, да се каже ясно!


За разлика от прогнозите, пак там в раздела "Парична статистика", има добри данни за кредитите отпуснати от банките на нефинансовите предприятия и гражданите. Те са разбити по срок на погасяване - овердрафт, до 1 година, от 1 до 5 години и над 5 години. Ако се сумират всички цифри на кредити овердрафт + до 1 година, сумата е около 13 млрд ЛЕВА, не ЕВРО!


Освен това, таблицата ни дава и разбивка на кредитие в лева, в евро, и в други валути. Кредитите в чужда валута, основно евро, са само около половината от всички отпуснати кредити. Тоест, само кредити за около 6.5 млрд лв би трябвало да се добавят към парите в обръщение от 8 млрд лв - т.е., само около 14-15 млрд лв е общата сума, която може да претендира за покритие от валутния ни резерв от 23 млрд лв. Вижда се, че остава предостатъчно и за рекапитализиране на дефицита по платежния баланс.


Да обобщя: ние дишаме свободно дори и при най-невероятните обстоятелства, които човек може да си представи - ако системата неочаквано се капсулира от някой магьосник, всички кредити изведнъж станат изискуеми, никой друг освен държавата не може да ги плаща, всички чужди инвестиции изведнъж секнат до последния цент, и емигрантите не преведат дори и един пробит долар или евро до края на годината.


Къде господата от Световната Банка виждат основание за такава паника?


Още повече, ако се погледнат и таблиците с депозитите (пак там) става ясно, че около половината от депозитите са също в левове - това би трябвало да говори за високо доверие в лева при пълзящата евроизация на икономиката.
23 Юни 2009 00:59
VOCI,
България е суверенна държава част от Европейския съюз. Ако някой приема на сериозно тези партенки на Световната банка е глупак, а ако пък е готов да сключи споразумение с МВФ е просто национален предател и слуга на чужди финансови интереси срещу родината си.
-
Сключване на споразумение с МВФ означава увеличена безработица, намалени заплати и пенсии и увеличена инфлация. Означава българската икономика да подпомага американската, като поеме допълнителна и несъразмерна част от нейната криза.
23 Юни 2009 01:04
А относно "кризата" в България.
Кризата в България е по-скоро криза на външните пазари, най вече в строителството и на ограниченото кредитиране от засегнатите чужди банки. Тя е и по-скоро виртуално заклинание, отколкото нещо реално в България.
-
Миналата седмица бях в провинцията. Производствените мощности работещи за износ отново се натоварват. Износът се възстановява. Ако сами от глупост не си докараме истинска криза, то тази медийната май ни се размина.
23 Юни 2009 01:24
Миналата седмица бях в провинцията. Производствените мощности работещи за износ отново се натоварват. Износът се възстановява. Ако сами от глупост не си докараме истинска криза, то тази медийната май ни се размина.

Любопитно ми е коя е тази по -провинция от Меден рудник.Единствените натоварени мощности са летищата и предполагам натоварването ще се увеличава.
23 Юни 2009 01:37
disk,
Хасково, Ст.Загора, Пловдив...
23 Юни 2009 02:18
О , йеее. Износът нарствал.
Ама постъпленията във валута намаляват . Това е проблема , Брайти.

Тоз продукт на мозъчната атака дето сега го снесе е нефелен .Продължавайте напъните.
23 Юни 2009 02:20
Я отдавна съм ги сложил Световната банка у черенио списък,
оти они са легални рекетьори и паразити!
23 Юни 2009 02:35
VOCI,
първо статистиката още не е отчела това оживление за което говоря, а второ дори и при най-лоши развития в света, валутният борд е нещо много хубаво защото си работи автоматично. За да е всичко наред със стабилността на българската финансова система просто не трябва да се пипа нищо. Не бива да има никакви импровизации. Сложната машина, която е напаснала частите си и работи добре не бива да се пипа. Още повече, когато светът около нас се тресе в нестабилност. България е стабилна, трябва и може да остане такава. Политиката на това правителство е възможно най адекватната на ситуацията и засега успешно предвижда, калкулира и неутрализира предизвикателствата.
23 Юни 2009 03:22
Да , Брайти , Валутният борд е хубаво нещо когато се знае че правителството е улаво. Затова именно е и законът забраняващ намесата на изпълнителната власт в работата на Борда. Щото по идея такова правителство като му дадеш възможност за самостоятелна финансова политика то почва да крадне до дупка и даже и житото за посев. Буквално!
Това , което едно правителство може да прави в рамките на Борда е :
1. Да събира данъци
2. Да управлява резерва
Събираемостта е смешна ( само преду неколко дена тука имаше статия че държавата се предала и не може да си събере над милиард вземания ). От друга страна са кражбите от ДДС и каналите през митниците и фалшификациите с бандеролите и т.н.
За управлението на резерва нема какво да говорим - предизборно харчене на калпак по посока обръчите. Възвращаемост в икономиката - пак смях .
И като капак - гръмовният провал в усвояването на европейските пари.
Та като ми фалиш правителството аз те разбирам - твойто гардже ( пърдон - съсле) си е най-убаво.
Ама има и други мнения.
23 Юни 2009 03:43
VOCI,
поомешал си валутният резерв (валутното обезпечение на парите в обращение) и фискалният резерв (изтеглянето на пари от обращение), както и функциите на централната банка и на правителството, ама нейсе...
-
Единственото ограничение на валутният борд в България е че срещу всеки лев в обращение, трябва да има 0, 50 евро обезпечение обратимо всеки момент. (В момента има три пъти повече обезпечение от нужното).
-
Едно правителство в условията на валутен борд може да прави всичко, което може да прави и всяко правителство без валутен борд. И сегашното правителство го прави чрез данъчната политика (структура, размер и вид на данъците) и политиката на бюджетните разходи (структура, количество и направление).
23 Юни 2009 04:45
Липсата на капитали и намалелият износ водят до главоломен спад в обема на индустриалното производство в региона, казват икономистите от Световната банка. Най-големи свивания има в Латвия – 24 процента, Турция – 22, и България – 18, следвана от Румъния с 12 процента.
23 Юни 2009 07:22
Ако някой приема на сериозно тези партенки на Световната банка е глупак,

А какъв е този, който цитира постоянно някакви икономисти, известни като добри съседите в средите си?
Не бързайте - след увертюрата на Брайтмана, ще се разнесе кресчендото на Фичо. Те така си ходят - по двойки, като в приказката на Елин Пелин. Партийна патрулна двойка!
23 Юни 2009 07:47
А стига от болна глава на здрава!Поредният напън както и щото да вземем заем!!Кога е за лошо, пъхат ни къде ли не!Ай с...р оттук, че много ни станаха "съветниците". Имаме борд и точка по простотиите и мераците на МВФ и Световната банка!!
23 Юни 2009 07:47
nikodim тия 13 млрд си ги има просто са в друга графа .

23 Юни 2009 07:54
http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/fsWebIndexb ul?openframeset-разгледай тук например
23 Юни 2009 08:12
Че има съживяване, няма спор, ако се отнася за фирмената задлъжнялост, която вече гони 200 В
Освен това се очаква в обозримо бъдеще да построим 5 км. магистрала, което несъмнено ще подобри инфраструктората, което автоматически ще доведе чуждестранните инвеститори
23 Юни 2009 08:28
Е убу де, аз предлагам ние пък да сложим световната банка в черния списък заедно с ИМФ, евреите и международното положение, па да видим кой ще издържи и тогава да спорим. Иначе нема смисъл - както сме разбрали отдавна, у форума разните хора, разни Българии виждат.
23 Юни 2009 08:47
tknikodim - Моите сметки са по-прости: имаме 35 милиарда евро дълг. На тях само лихвите са около 5% = 1.75 милиарда евро. Този дълг ако трябва да се изплати предполагам средно за 3 години това са главници 35/3 = 12 милиарда евро на година. 12 + 2 = 13.75 милиарда за тая година, ако не се разсрочи. Значи тия пари са приготвени да пътуват навън.

23 Юни 2009 08:49
На нощните "оптимисти" ще кажа само следната проста сметка :

дефицит от текущата сметка покриван до миналата година от ПЧИ.
От 8 месеца имаме спад и на двете в резултат на кризата-въпроса е спада на кое е по-голям?Вижте само тенденцията на финансовата сметка и отговора е болезнено ясен!Ако нещата не се обърнат в инвестициите -тъжна ни майка!

Растежа беше финансиран с дълг вкаран в тухли и бетон вместо в производство, е дойде време тоя дълг да се връща.
Та затова са се закъхарили от световната банка.
иначе засега имаме резерви-спете спокойно ЛЕТНИЯ сън.
23 Юни 2009 08:51
tknikodim - http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/Pub lications_BNB_Periodic_S_GED_20090325/$FILE/200901_S_GED_Bulletin-bg.pdf

тук си го пише черно на бяло: Краткосрочният дълг възлиза на 13 194.4 млн. евро
23 Юни 2009 09:18
И каква стана тя?
Май ще трябва да сваляме розовите очила и да се срещнем с реалността.
А реалността е че това Правителство по един изключително безотговорен и ПРЕСТЪПЕН начин харчи пари за политагитация на боклучавата си управленска партия!
И няма какво Хърсев и Ангелов да се опитват да омаловажават проблема, а трябва час по скоро да се вземат радикални мерки - разбира се не от тая паплач дето сега ни управлява - те могат да ни предложат само и единствено корупция и престъпност!
23 Юни 2009 09:41
Странно как нашите емигранти се кефят на това колко лошо е в България
ЗАЕДНО с
най-простите комунета.
23 Юни 2009 09:43
Само теоретично-защото място за диалог няма .
Краткосрочният дълг обхваща задълженията със срок до падежа 1 година.Много скромно е представен-като 13 милиарда.
БВД-брутният външен дълг , представлява сумата от държавният и частният.Държавният е малък.БВД е равен на направеният частен дълг-това е дълга на частниците , на капиталистите .
За да се изплаща , трябва финансов ресурс.Като не може да се изработи , трябва от някъде да се вземе.
На български език , , Световната банка сложи България в черен списък ” означава , такива пари в страната няма, частниците от държавата и да искат не могат да ги вземат-та дори и след изборите до целият държавен фискален ресурс да доберат- десните.
Споразумение , финансиране от международни финансови институции, пък означава.държавата да направи тези дългове , или да стане гарант за тези дългове , да осигури този ресурс , за да се погасява частният дълг.
Когато го направи държавата , това пък означава , дълга от частниците , да се превърне във всенароден дълг, частниците да не го изплащат-народа да го изплати.
Чист натурален капитализъм.
Фискалният резерв създаден от правителството и това че правителството не прехвърля дълга на частниците върху държавата , са най голямата заслуга на настоящето правителство.Огромна е тази заслуга.

23 Юни 2009 09:53
Нема лошо! Ше продадем 100-тина панелки в Меден рудник на чуждестранни инвеститори и 13-тях милиарда дълг сме ги избили.
23 Юни 2009 10:09
Защо сме в един списък?
================================

Беларус има икономика която силно защитава родното си производство.

Земята там е държавна (!), на билбордовете има само родна реклама, магазините са препълнени (както и нашите) с родно качествено производство, макар и не богато като асортимент, но достатъчно.

Тя е бедна на ресурси, и затова има проблеми, но едно е очевидно за билите там: тя е е подредена и чиста.

Без нито 1 кв. метър море и нито 1 кв. метър планина, реално без никакъв туризъм (=никакви милиарди от туризъм) тя има заплати и цени като в България (изключвам върхушка от 0.5%, у нас, на такова сме богати). А нашите панелки са в по-лошо състояние от техните.....

Затова сме в един списък. Защото с много повече ресурс и възможности имаме еднакви крайни резултати като среден стандарт.

В статията се казва, че че имаме само 3 пъти по-малко от нещо, но съотнесено към ресурсите това показва, че начина на управление е много по-лош.



23 Юни 2009 10:10
хунвейбин , надълго си го заобяснявал-просто за да оцелеем трансформираме частния дълг в държавен.Това в други форуми някои го приказват от 2007.ама соцагитаторите припяваха -нема страшно дългЪ е частен-да ама не.
23 Юни 2009 10:17
@ adan, alabala12


Благодаря, наистина в бюлетина на БНБ е посочена обща сума на краткосрочен външен дълг 13 млрд евро. Цифрите на които аз се позовах сочат че краткосрочния дълг само на нефинансовите предприятията и гражданите е около 13 млрд лв. Излиза, че още толкова има в банковата система. Това, изглежда са


1. Дългове на търговските банки към техните майки, както е казал Г. Ангелов - едва ли веднага строго изискуеми,


2. Краткосрочни депозити на нерезиденти - чуждестранни фирми и граждани. Много от тях вероятно са първа крачка към реална инвестиция в икономиката.


Като се има пред вид че ПЧИ за януари-април само по първоначални данни е около 1 млрд, цифрите все още ни позволяват да се чувстваме комфортно.


@ adan,


Наистина, до 2007 ПЧИ покриваха изцяло дефицита на текущата сметка, но това беше в порядъка на изключенията. През последните 3-4 години ние свикнахме да приемаме за нормално, че ПЧИ спрямо БВП бяха 3-4 пъти по-високи от останалия свят, около 25% през върховата 2007. Сега ще се върнем към реалността, че тази цифра се заформя около 9-10% - което пак ни прави първенци, но съпоставими с останалите простосмъртни.


Това приземяване променя манталитета ни на харчене, което от своя страна се изразява в по-малко потребление на вносни стоки за инвестиране и консумация. Нека да продължим да гледаме платежния дефицит спрямо ПЧИ, при сегашните обеми имаме резерви за 3-4 години а дотогава кризата би трябвало да е позабравена.


Не на последно място, "светът се опознава в сравнение" - както казваше старата поговорка. Само държавните дългове на 10-те най-развити индустриални страни отиват към 115% от БВП, към 2014 те ще са до 150% (нашият е 16%). Това прави по 50, 000 долара само държавен дълг на глава от населението им. Частни спестявания, както знаем, там почти няма (с изключение на Германия и Скандинавските страни). Хората просто са свикнали да живеят на кредит без да се ограничават за нищо, но вече става много трудно да се поддържа това статукво - дълговите (облигационни) пазари започват да реагират. Например, преди няколко месеца дори в Германия една от емисиите на bund-ове (10 год облигации) не можа да се продаде добре, а това е един от най-ликвидните инструменти в Европа. На този фон ние наистина стоим много добре сега, а и перспективата ни са повече от оптимистични.
23 Юни 2009 10:25
Според лизорезняците, пак ББ е виновен.При тях вече е доказано, че халката се разширява обратно пропорционално на умствените им способности, ако въобще имат такива.
23 Юни 2009 10:32
Tknikodim –бъркаш. Първо става въпрос за 13 млрд. евро.
, , Излиза, че още толкова има в банковата система. Това, изглежда са.”Не само , ами и при фирмите.Хората в този водовъртеж участвуват като потърпевши , а не като създали този дълг.
Всичките тези неща са намалени , затова краткосрочният дълг които обхваща задълженията със срок до падежа 1 година , се посочва като толкова малък.
Такъв падеж , за една година , не може да е за нещо , за което още толкова има-както се изразяваш.
Става въпрос за астрономически размери на частният дълг.
Манталитет на хора и т.н. , това са … да не казвам какво представлява?


23 Юни 2009 10:34
Кои са частните български банки? ОББ? Други? Май всичко друго вече е продадено.


Тънката лайсна,
откъде имаш информация че ОББ е българска частна банка. Според мен тя е гръцка.

ПП.
малко късно видях, че колегата Петър Петров ти е отговорил.

Редактирано от - Mitev на 23/6/2009 г/ 10:56:10

23 Юни 2009 10:37
@ alabala12

Ти рече:


"Моите сметки са по-прости: имаме 35 милиарда евро дълг. На тях само лихвите са около 5% = 1.75 милиарда евро. Този дълг ако трябва да се изплати предполагам средно за 3 години това са главници 35/3 = 12 милиарда евро на година. 12 + 2 = 13.75 милиарда за тая година, ако не се разсрочи."


Добре де, но погледни я поне тази таблица в паричната статистика, която ти посочих, преди да предположиш "средно за 3 години"! От дълговете на фирмите и гражданите 2/3 са с падеж повече от 5 години. Освен това, тази лихва от 5% откъде я взе - сега основните лихвени проценти удрят пода навсякъде!
23 Юни 2009 11:04
tknikodim - разликата е, че ти гледаш заемите на фирмите и гражданите към банките т.е вътрешните задължения, а аз гледам външите задължения. Обикновено външните задължения са фирмени/банкови, т.е. не са за за повече от 5 години. Или бъркам? И се получава едно разминаване - вътрешните задължения са по-дългосрочни от външните. И тази разлика също трябва да се компенсира по някакъв начин. Преди се компенсираше с взимане на нов дълг.
23 Юни 2009 11:07
При заемите до 3-4 години дали лихвата е 3 или 5% не променя чак толкова нещата. Главницата е много по-голяма. А и сметките ми са само за ориентир.
23 Юни 2009 11:27
Без съмнение кризата дава отражение върху икономиката ни.
Ако стиснем зъби и направим всичко по силите си обаче, ще излезем още по-силни от нея.
За разлика от горноцитираните Държави бат'Серго & Ко, както и управляващите преди него не пуснаха печатницата на пари и благодарение на това финансите ни са стабилни. Те могат и ще послужат като добра база на останалите части от стопанството ни...
23 Юни 2009 11:33
Фенерски,


Поради работата си често (редовно) пътувам до Беларус и имам лични (и свежи) впечатления от страната. Не мисля, че може да ни бъде пример в много сфери, все пак !.

Прав си, че е чиста (екологически) и по-спокойна страна (откъм криминалитет), но това е най-вече защото страната се управлява от едноличната желязна диктатура на "Батька" Лукашенко в познатия ти сталински стил.

Но сега му "светна", че страната е все пак в Европа и се присламчи към формАта на Евросъюза за сътрудничество с бившите съветски рупублики и една от причините е, че Сибирският Мечо не му пуска повече гювеч - освен доста по-ниските цени на нефта и газа, и валутните заеми попресъхнаха при кризата. "Дружбата - дружба, ама службата - служба" ("сиренето с пари" ), казва вече Путин...

Белоруското общество е в застиналия брежневски тип социализъм, с архаична държавна регулация, която предпазва страната от ексцесите като в "демократичните" бивши соц-страни, но слага прангите на частния бизнес и инициатива в типичния тоталитарен стил.

Реална политическа опозиция няма (изтребва се физически или се набутва в затвора).

Та, идиличната картинка, която описваш, съвсем не е така розова. Да, пенсионерите си получават мизерните пенсии, има стока, но цените скочиха в пъти през последните 5-6 години и животът хич не е песен за голяма част от населението. А иначе са много готини хора, и белоруските мацки са наистина страхотни, по нищо не отстъпват на рускини и украинки (вЕрвай ми ! )

Та така...

Редактирано от - Mars Attack на 23/6/2009 г/ 11:35:17

23 Юни 2009 11:46
ЧЕРЕН списък- отдавна съм я сложил родината в ЧЕРНЕВИЯ списък. Оттам ми идва и никнейма.
Абе що не вземем да предложим на Дания да ни вземе за компенсация на острова, който се отдели?
Нали някакви прибалтиици бяха искали да ги вземе Швеция...
23 Юни 2009 12:08
Де ги сега тези дето се спукваха да обясняват, че частния дълг си е на частниците и България не я касае? И да поясня, това бяха все хора, които твърдяха, че садесни и са за капитализъм, пазарна икономика, демокрация и т.н., но като им кажеш колко десетки милиарди долара е външния ни дълг, запяваха в един глас: Да, ама публичния е само еди-колко си милиарда, а за частния да му мислят частниците, нас не ни засяга и нищо не можеше да ги убеди, че и частния дълг пак го плащаме ние по един или друг начин. Мисля си, че все още не го разбират.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД