Няколко дни преди Европейската комисия да представи мониторинговия си доклад за България и Румъния международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" отново призова ЕС да упражни натиск върху двете страни заради спазването на човешките права. В специално комюнике до медиите офисът на "Амнести" в Брюксел обяви, че приветства напредъка на София и Букурещ в тази област, но напомня, че проблемите не са изчистени докрай.
"България и Румъния трябва да гарантират човешките права на психично болните, като изградят ефективна система за наблюдение на психиатричните институции и за регистриране на смъртните случаи сред пациентите", пишат правозащитниците.
Организацията съветва двете кандидат-членки за ЕС да вземат още мерки, за да се ограничи прекомерната употреба на сила от полицията. Това може да стане, ако всички случаи, когато полицаи са употребили огнестрелно оръжие, се разследват пълно и безпристрастно. Резултатите от разследването пък се оповестяват пред обществеността, а виновниците се изправят пред съд, смятат от "Амнести".
Междувременно вчера главният прокурор Никола Филчев разпореди цялостна проверка на всички арести и затвори в страната, където се задържат лица по мерки за неотклонение "задържане под стража".
Предмет на проверката е дали се нарушават личните права на задържаните, като право на кореспонденция, жалби, молби, право на свиждане, медицинско обслужване, употреба на сила. Ще се следи и в каква степен са отстранени констатираните нарушения.
България и Румъния трябва да сложат край на расизма и дискриминацията срещу ромите, отбелязва "Амнести" и настоява при подобни прояви да има сурови наказания.
Правозащитниците редовно информират Еврокомисията за проблемите с човешките права в двете държави. През 2004 г. България и Румъния бяха споменати сред страните, в които силите на реда имат расистки подход към представители на ромската общност.
В последните си документи организацията подчерта, че Евросъюзът не може да пренебрегне тази ситуация при предстоящото членство на България и Румъния в ЕС.
|
|