Вицепремиерът Меглена Плугчиева призна, че някаква част от средствата по САПАРД за селски пътища все пак ще се изгубят, но по-късно ще се разбере точно колко. |
Според писмото на висшия еврочиновник Брюксел не дава гаранции, че ще възстанови на България 130 млн. лв., които националният бюджет вече е платил. Поредната санкция идва, след като родната Изпълнителна агенция "Одит на средствата от ЕС" е закъсняла с представянето на доклада си пред ЕС за плащанията през миналата година. ЕК е очаквала този доклад през май т.г. Ведомството на Пламен Орешарски обаче се е забавило. Както "Сега" вече писа, 101 общини са взели субсидии за строеж и ремонт на пътища, като са допуснали огромни нарушения, а фонд "Земеделие" не е упражнил никакъв контрол. Одиторите на нашето финансово министерство са проверили 30 общински проекта, откривайки нарушения в една трета от тях.
Вицепремиерът Меглена Плугчиева подчерта вчера пред "Сега", че към момента няма загубени европари. Тя припомни, че още преди 2 месеца е разпоредила на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и на Сметната палата допълнителни проверки в общините. Резултатите от ревизиите ще се изпратят в Брюксел и ЕК ще реши каква част от разходите за общински проекти ще покрие и каква част ще отреже. "Със сигурност ще има средства, които Брюксел няма да възстанови на България, защото вече има доказани нарушения в някои общини, но тепърва предстои да видим колко", допълни Плугчиева.
"Инспекциите в общините ще приключат най-рано към края на идния месец", заяви вчера пред "Сега" шефът на Агенцията за държавна финансова инспекция Гинка Драганинска. Официално от Министерство на финансите коментираха, че вече са изпратили препоръки до фонд "Земеделие". Според МФ след като препоръките бъдат изпълнени, разходите за 2008 г. ще бъдат заверени и процедурата за получаване на парите ще продължи.
За проблема с общинските проекти по САПАРД се разчу преди месец. Тогава се разбра, че ако бъркотията с тях не се оправи, няма да се платят и останалите 68.8 млн. лв. за подобни проекти.
7 от кметствата са провели нагласени обществени поръчки. Два от договорите - в Нова Загора и в Раднево, са сключени със скандално известната фирма "Биндер" на брата на бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев. Именно заради договорите с "Биндер" миналата година Брюксел спря всички пари за пътища в България.
В Раднево например покойният вече кмет Нончо Воденичаров беше провел търга, спечелен от "Биндер", с куп нарушения. Проверката е показала, че в условията се дава предимство на едни пред други, кметът не е изискал участниците да представят документи, че не са извършвали престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система. Имало и забавено връщане на гаранции на неуспели в търга кандидати.
С нарушения в процедурата е избрана и "Автомагистрали Черно море". Тя е изградила междуселски път в село Върбица. Одит на Сметната палата разкри, че тази фирма е дарила на БСП 5000 лв. въпреки забраната в Закона за партиите.
Кметът на хасковската община Минерални бани Орхан Шабан Мюмюн не е назначил комисия от четирима души, която да отсее кандидатите за пътя в село Боян Ботево, което също е нарушение. Редица нарушения е допуснала и бившата вече кметица на Бобов дол Йорданка Каленичкова - тя е възложила проект на "Автомагистрали Хемус", въпреки че фирмата не е депозирала гаранция за изпълнение.