Редица хронично болни са на път да останат без безплатните лекарства, поети от здравната каса, които им се полагат по право. За около 2/3 от общо 313-те напълно платени от НЗОК медикаменти се оказва, че пациентите си доплащат, при това напълно законно. Освен това аптеките са на път да се откажат от договори с касата за продажба на тези препарати, защото нямат финансова изгода.
Става дума за препарати за болести като диабет, епилепсия, болестта на Паркинсон, хепатит, множествена склероза и др. И преди те бяха 100% поети от здравната каса, но след 1 юни, когато влезе в сила позитивният лекарствен списък, производителите им имат право да искат доплащане. Според наредба на МЗ касата трябва да плаща само най-евтиния препарат от дадена група. Доскоро се твърдеше, че медикаментите над тази стойност или ще трябва да намалят цените си до най-ниската, или просто касата няма да поема никаква част от стойността им.
"Наредбата е променена и е отпаднал текстът, че пациентите не могат да доплащат за поетите от касата лекарства", обясни обаче председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Това значи, че пациентите получават без пари само лекарствата на най-ниска цена, а за останалите доплащат. Според Костов около 2/3 от "безплатните" лекарства са на по-високи от най-ниските цени и за тях пациентите дават пари в аптеките. Общо касата поема 100% 313 лекарства, но около 100 от тях са на най-ниските цени. Доплащането за останалите е между 2 и 40-50 лв.
От касата обясниха, че не знаят за колко точно "безплатни" лекарства се доплаща, тъй като при част от тях самите фирми поемат разликата. Така например стоят нещата с производителите на инсулин и всички техни продукти са безплатни за пациентите. "Ново Нордиск" например, която доставят инсулин за 70% от диабетиците, подарява, вместо да продава писалките за инжектиране на препарата. Не се знае докога обаче това ще е така.
Преди месец гръмна скандал точно заради ниските цени, които МЗ опита да наложи. Тогава "Ново Нордиск" отказа да продава на цените на най-евтините инсулини. След преговори министерството и фирмата се разбраха, но от МЗ така и не обясниха какво точно. Говори се, че министър Евгений Желев и компанията са се договорили "Ново Нордиск" да дарява част от цената на инсулините си до изборите, след което да иска доплащане от пациентите. За целта е направена и промяната в наредбата, която го позволява.
БЕЗ ИЗГОДА
От 1 юли доста аптеки ще откажат да работят със същите тези скъпи препарати по здравна каса, каза още Николай Костов. Това значи, че пациентите ще трябва да обикалят, докато си намерят безплатния медикамент, а хора от малки населени места могат да се окажат изобщо без достъп до такъв. Причината е, че касата плаща на аптеките за всяка изпълнена рецепта за безплатно лекарство 1 лв. Отделно им възстановява и сумите, платени на търговците на едро за тези препарати. Това обаче става 2 месеца, след като аптеката е платила на дистрибутора, т.е. така тя остава без оборотни средства. "Освен това се увеличават рисковете за платежоспособността на касата, т.е. не се знае докога тя ще може да плаща за лекарства", обясни Костов. Заради несъобразения с бюджета й лекарствен списък и спада на приходите покрай финансовата криза НЗОК може да остане без пари още през есента и фармацевтите се опасяват, че няма да може да им възстанови вече направени разходи за скъпи препарати.
Понастоящем 1472 аптеки имат договори за отпускане на скъпи лекарства.
|
|