Европейската комисия дава три месеца отсрочка за допълнителна проверка на проекти по САПАРД, преди да започне процедура по връщане на средствата. Това е било договорено късно вечерта в четвъртък между мисията на Европейската службата за борба с финансовите измами (ОЛАФ) и новия аграрен министър Мирослав Найденов.
ЕК постави 98 фирми, предимно от месарския бранш, в списъка на длъжниците заради съмнения, че през периода 2002-2006 г. са купували с пари по САПАРД машини на завишени цени. Според Найденов 10-15 от тях ще бъдат извадени в близките дни от черния списък. Това ще стане, след като от ОЛАФ сверят данните за тях със своите. За останалите обаче се дават само 3 месеца отсрочка и държавата ще трябва да възстанови на Еврокомисията около 50 млн. евро. Тогава започва да тече и двугодишният срок, в който Агенцията по държавни вземания трябва да събере дължимото от самите фирми.
През трите месеца прокуратурата трябва да разследва цялата документация на фирмите. Ако установи, че между тях има и други коректни, те също ще отпаднат от списъка на длъжниците. "Интересът на коректните бенефициенти ще бъде защитен", обеща министър Найденов.
Вчера представителите на ОЛАФ са се срещнали с премиера Бойко Борисов, вътрешния министър Цветан Цветанов и главния прокурор Борис Велчев. МВР и прокуратурата са поели ангажимент за постигане на конкретни резултати по разследвания на измами с еврофондове до края на месеца. "Имаме политическата воля да направим това, което не беше направено от предишното правителство", заяви Цветанов. Той обаче отказа да разкрие повече подробности с уточнението, че не може да анонсира действията, планирани от разследващите. Само ден по-рано Велчев заяви, че прокуратурата не може да работи под натиск и да си поставя срокове за проверки извън разписаните в НПК.
-------АНАЛОГИИ
"На практика в случая са транспонирани лошите практики от схемата на групата Николов - Стойков", разказа за нарушенията Мирослав Найденов. Разследващите са открили, че правилото за всяка доставка да има задължително три оферти се е спазвало само формално - обикновено избраната оферта е на силно завишени цени, а останалите две са фалшиви. Сред разследваните фирми има само две млекопреработвателни предприятия. "Имайки предвид лошите практики в месопреработвателния сектор, може би ОЛАФ ще направят проверки и сред млекопреработвателните предприятия и ще открият нередности и там", каза министър Найденов.