Ден след като Националната агенция "Пътна инфраструктура" получи кредит на доверие от 6 месеца, премиерът Бойко Борисов освободи изпълнителния й директор Янко Янков. На негово място бе назначен Димитър Иванов, който няколко месеца оглавяваше същата агенция и при правителството на Сергей Станишев. Иванов обаче издържа от август до октомври 2008 г. и напусна с официалното обяснение, че има тежко заболяване.
Мотивите за освобождаването на Янков са липсата на синхрон с представителите на ЕК, плащания на външни консултанти по завишени цени и недопустимо разходване на средства в условията на икономическа криза. Липсвал и механизъм за контрол на работата и финансовото управление на крупни инфраструктурни проекти, а агенцията така и не успя да изчисти петното върху пътното строителство, лепнато от действията на Веселин Георгиев в бившия пътен фонд.
Уволнението на Янков е било съпроводено със среднощна проверка на МВР и прокуратурата в НАПИ. От вчерашното признание на вътрешния министър Цветан Цветанов стана ясно, че тя е започнала след сигнал на колегата му от регионалното ведомство Росен Плевнелиев, че пътният шеф не е напуснал работното си място и има съмнение за унищожаване на служебни документи. При проверката обаче това не се е потвърдило. Служители на агенцията, потърсени от "Сега", не подозираха за среднощната ревизия в сградата.
Кадровите реформи в пътната агенция очевидно няма да приключат с това и ще засегнат и членовете на Надзорния съвет. За това намекна и Росен Плевнелиев преди дни, когато обясни, че надзорният съвет съществува в този вид, за да може определени партии да контролират какво се случва в НАПИ.
"С връщането си на поста най-напред ще се заема с промяна на Закона за пътищата", заяви Димитър Иванов пред "Сега". Така ще се легитимира преминаването на пътната агенция под шапката на регионалното министерство, каквото е и намерението на новото правителство. Законът урежда и статута на НАПИ и само с промяната му надзорният съвет може да се премахне. Самият Иванов веднага след напускането си м.г. се оплака от прекалената намеса на надзорниците в неговите решения. Запознати твърдят, че той не бил съгласен с много от назначенията, направени в агенцията. Най-сериозното му действие тогава бе опитът му да спре 21 пътни проекта по Оперативна програма "Регионално развитие" на стойност 320 млн. лв., за които Брюксел откри нарушения. Тогава бяха засегнати интересите на всички големи български фирми в бранша, тъй като се наложи проектите да се преразгледат и да се сведат до 14.
-----ОБЕЩАНИЕ
Новият шеф на НАПИ бе категоричен пред "Сега", че одобрените преди седмица тръжни документи за дострояването на "Тракия" няма да останат в сегашния си вид. "Ще се преосмисли как да бъдат коригирани, за да съответстват на европейските правила", бе категоричен Иванов.
тя е започнала след сигнал на колегата му от регионалното ведомство Росен Плевнелиев, че пътният шеф не е напуснал работното си място и има съмнение за унищожаване на служебни документи.
Е.ти и падението - цели министри да кесят и да следят чии прозорци светят.
-
Абе аланкоолу, (както казва един великан на словото), че който е имало какво да унищожава отдавна да го е унищожил бе. Освен, че е невъзможно, защото всичко е заведено. Тва да не е офиса на Пашата и Младжо.
Редактирано от - Brightman на 01/8/2009 г/ 03:30:54