Откакто Литва, Латвия и Естония строшиха съветските окови, за техни президенти, премиери и прочие VIP-ове бая нагъсто се назначават американски граждани. Доказателство за това са забележителните икономически кризи с отвъдокеанско потекло, в които се намират сега трите балтийски държавици. Тия кризи са толкова тежки, че от тях могат да ги извадят само хомосовиетикуси. И в Прибалтика отлично си дават сметка за това. Литовците например още през май си избраха за президент съветския номенклатурен кадър Далия Грибаускайте. И при това още на първия тур!
А тая Далия наистина е голям хомо совиетикус. Родена преди 53 лазарника във Вилнюс, тя има седемгодишен работнически стаж в ленинградския кожарски завод "Рот фронт". Завършва политикономия в Ленинград, а след това Висшата партийна школа по марксизъм и ленинизъм в Москва. Като член на КПСС натрупва маса управленски опит из съветските (лъже)научни институции. И така чак до паметното утро на независимостта (11 март 1990), в което съветският номенклатурен кадър Далия се събужда като съвсем демократурна номенклатура. Оттук нататък тя заема все по-висши постове във Вилнюс. Шлифова се в политически и делови преговори (с МВФ, Световната банка, ЕС). После е посланик в САЩ и Брюксел (но въпреки това сега търси разбирателство с Русия). Като министър на финансите през 2001-2004 г. именно тя извежда Литва от поредния банков крах от задокеански тип.
После г-ца Грибаускайте става еврокомисар по бюджета и финансите на ЕС (2004-2009 г.). Прякото й началство Барозу, и той като нея бивш комунист, дори й предлага още един мандат в същото кресло. Но Далия предпочита да спасява родината си от западняшките възпитаници.
За отбелязване е г-ца Грибаускайте е, меко казано, странна птица. Тя не обича да ходи по бутици. Още повече я злепоставя фактът, че не е лесбийка. В брюкселския си кабинет, казват, влизала още в седем сутринта, без да прибягва до услугите на служебния си шофьор. Вместо да слушка големите западни братя, се изрепчва яко дори на британския министър Джефри със свирепата фамилия Хун. И като капак на всичко май не е и корумпирана като западните си колеги, та човек се чуди как те не я изритаха от Брюксел.
Ами точно за това бе, джанъм! Не я изритаха, защото все пак някой трябва да вади Изтока от заразните кризи на Запада, нали?
Поредното доказателство за това впрочем е неотдавнашното избиране на презрения руснак Нил Ушаков, хомосовиетикус по рождение, за кмет на латвийската столица Рига. Вече няма съмнение, че Ушаков също не ще да е цвете за мирисане. Една от първите му работи бе да подгони британските туристи за това, че в рамките на западните си ценности имат адета да се облекчават върху историческите паметници на Рига.















