:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,877
Активни 825
Страници 19,780
За един ден 1,302,066

Кризата увеличи дефицита в пенсионната система до 1.3 млрд. лв.

Според социалното министерство 300-400 хиляди души работят в сивата икономика
Прогнозите, че има сериозен риск за пенсионната система, се оправдават. "Към 31 юли сметките по отношение на консолидирания бюджет на НОИ сочат, че до края на годината дефицитът ще стигне 558 млн. лв.", съобщи вчера социалният министър Тотю Младенов. Заедно с планирания в бюджета недостиг сумата набъбва до 1.3 млрд. лв.



Бюджетът на НОИ е подложен на натиск от две страни - постъпленията спадат заради безработицата и намалените заплати, а разходите растат заради обезщетенията. "Осигурителният институт очаква да похарчи 95 млн. лв. над планираното до края на годината заради обезщетенията за безработица, но при 7 млрд. лв. разходна част това не е притеснително", обясни новият зам. социален министър Христина Митрева, която до миналата седмица беше главен актюер на НОИ. По-сериозният проблем е в драстичното намаляване на приходите. "Около 484 млн. лв. от заложените към края на юли средства не са постъпили в бюджета", съобщи Митрева. 277 млн. лв. от тази сума се дължат на намалението на осигурените лица с 92 000 от началото на годината, а 207 млн. - на спада в осигурителния доход, който е с около 40 лв. по-нисък от планираното.

На въпрос как така НСИ отчита увеличение на средната работна заплата с 4.4% през второто тримесечие, а осигурителният доход пада, Митрева обясни: "Част от дохода вече се прехвърля върху ваучери и др., върху които не се плащат осигуровки. Освен това около 73 000 души получават доход над 2000 лв., който статистиката отчита. Докато в НОИ максималният доход, върху който се дължат осигуровки, е 2000 лв."

Според социалния министър Тотю Младенов поне 300-400 хиляди души са заети в сивата икономика. По различни оценки у нас делът на сивия бизнес е около 30% от БВП, като в някои сектори като строителството достига 50%. Предполага се, че в кризата много фирми също посивяват.

За да се набавят по-високи приходи в осигуряването, започват масирани проверки на Главната инспекция на труда и НАП. Те ще проверяват проблемни фирми, като с приоритет ще са тези, за които има сигнали от работници, служители и синдикати за липса на трудови договори, забавени плащания, осигуряване не върху целия доход, неплащане на осигурителни вноски и т.н.

"Не сме правили разчет колко пари ще донесе това, но ще изкараме доста хора на светло", призна министър Младенов.

Инспекцията по труда и Държавната автомобилна инспекция ще проверяват и всички нерегламентирани превози. "Имах разговори с министъра на транспорта за съвместни проверки по отношение на таксиметровите превози и по-точно пренаемането на работници там. По данни на таксиметрови превозвачи около 40 000 души, работещи в този бранш, са извън цялостната социално-осигурителна мрежа - не плащат осигуровки и са без договори", твърди министър Младенов.

Ресурс за увеличаване на приходите в НОИ има и при самоосигуряващите се лица. "Сега те могат да избират да се осигуряват върху доход от 260 до 2000 лв. Земеделските производители могат да го правят върху доход до 60 лв. При положение че гарантираната минимална пенсия е 136 лв., осигуряването трябва да е поне върху 420 лв. Това може да се коментира и е един сериозен резерв за попълване на бюджета", смята Христина Митрева. Според нея лични вноски трябва да започнат да плащат и държавните служители и специалните служби, които сега са освободени от такива.



Още по темата - в "Наблюдател"
14
2446
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
18 Август 2009 02:37
Преди два месеца писах че след изборите настъпва ужас на ужасите......След неколко месеца пенсионерите ще са без пенси.През фефруари гладни и измръзнали излизат пред парламента с вили секири и празни тенжери.
18 Август 2009 09:13
Пуще, може и да не стане така!Гледайте по оптимистично!...Въпросът е как ще се организират службите и дали ще се справят със „сивата икономика”, дали КАТ ще започне да събира хилядите глоби, разположени по тротоарите и в нарушение на правилата за движение, дали ще се върнат откраднатите пари и дали ще получат наказания виновните за досегашното положение….И дали ние, обикновените хора, ще подкрепяме службите в добрите им начинания….Иначе ще стане по черната Ви прогноза…И ние ще имаме своя част в доброто ни бъдеще….
18 Август 2009 09:16
може... ама бойко требе да стегне и шефо на орландовци
18 Август 2009 10:22
Хинин, много "дали" си използвал.
На мен ми се струва, че никое от "далитата" няма да стане!
18 Август 2009 10:27
Има ли някъде, където да няма дефицит...
18 Август 2009 10:45
...Не сме правили разчет колко пари ще донесе това, но ще изкараме доста хора на светло

Покъртително!
Та...като как си правите сметките и разчетите в НОИ, молим?
18 Август 2009 11:00
Хинин,
Да, де - ама едно време милиционерите имаха план за деня. Колко глоби и колко акта да напишат. А за реда по улиците(тротоарите) не отговаряше само КАТ, а и обикновенните обходни милиционери, че и доброволните отрядници, ОФ активистите и пр. Че и те имаха план! Имаше си някакъв ред - добър или лош, но се спазваше!
Сега не само обществения ред, а и всичко друго е оставено на самотек. Да не би да се нарушат правата на човека, сакън! Свободата не означава свободия!
18 Август 2009 14:04
Според нея лични вноски трябва да започнат да плащат и държавните служители и специалните служби, които сега са освободени от такива.

Браво на Христина Митрева!
Освен това около 73 000 души получават доход над 2000 лв.
Де го Бирникь да коментира "частните" случаи, а може би 300-400 хил. също е частен случай? Освен бакшишите, има "земеделски производители" (осигуровка върху доход до 60 лв), но получаващи доход (рента, наем от магазини и апартаменти) далеч над 2000 лв. месечно, върху който плащат само ДОД, "занаятчии" - тоже. Затова има ръст в ДОД, както отчита НАП, и дупка в пенсиите.
Все пак г-н Тотю Младенов да попита колегата си С. Дянков дали случайно не е забавил/забравил да внесе осигуровките на държавните служители или да внесе месечната "съосигурителна" (великата цоциалистка глупост) вноска от 8% на държавата, при това не на 90% както е към разпоредителите, а изцяло 100%, и навреме! На Орешарски му беше навик да забравя.
18 Август 2009 14:53
Проблемите :


Първо - от смесването на паричните потоци на краткосрочното и пенсионното осигуряване.
Второ - от това, че осигурителните фондове са черни каси за всички правителства.
Трето - от некомпетентното управление на фондовете и нарушения в принципите за диверсификация на риска.


Но както знаете, на кривата ракета все космосът и пречи. А вече и кризата.
18 Август 2009 16:03
starija hush


18.8.2009 г. 02:37:31 Преди два месеца писах че след изборите настъпва ужас на ужасите......След неколко месеца пенсионерите ще са без пенси.През фефруари гладни и измръзнали излизат пред парламента с вили секири и празни тенжери.

А аз още миналата зима писах че Виденовата ЗИМА ще ви се стори като купонче, в сравнение със зимата която идва
18 Август 2009 16:58
При положение че гарантираната минимална пенсия е 136 лв., осигуряването трябва да е поне върху 420 лв.

Защо има минимална гарантирана пенсия? Докато е налице такова недомислие народът масово ще се осигурява на минимална заплата за да спестява от осигуровки. После държавата ще му "додаде" да му попълни пенсията до минималната за сметка на коректните платци.
Малко им се виждал осигурителен доход от 2000 лв!? А срещу осигуряване върху този доход държавата какво гарантира? Пропорционална пенсия!? От изработилия си восока пенсия държавата може само да взема, за да възнагради тарикатите, които не са изработили и минимума.
18 Август 2009 19:29
Защо има минимална гарантирана пенсия?
Защото Държавата като особен вид субект е поела задължение, вменено й задължение на изборите да създаде условия за труд и живот. За да не си мисли някой, че може да се надхитря с Държавата, тя е постулирала - това е минималният месечен доход, с който трябва да може да се преживее; всеки да си опича акъла с каква работа ще се захваща или ще възлага някому, но този доход за всеки, и за работещия, и за възложителя, и за рентиера, трябва да бъде осигурен. Включително и за пенсионера като задължението е на самата Държава.
18 Август 2009 20:09
Защото Държавата като особен вид субект е поела задължение, вменено й задължение на изборите да създаде условия за труд и живот.

Ами хубаво, ама това не може да бъде едностранно задължение. Получаваш минимума, но при определени условия.
А не държавата да бърка в джоба на "богатите" пенсионери за да финансира непокриващите минимума. Защото докато единте са си плащали осигуровките, другите са си ги спестявали и накрая нищо чудно да се окажат и по-богати и печеливши от будалите.
18 Август 2009 21:21
държавата да бърка в джоба на "богатите" пенсионери
По-лошо, бърка из всички джобове ... чрез бюджета:
- пряко финансира здравните вноски на пенсионерите, но тарикатски - два пъти под "минимума";
- от тая година и 8% директно влива в пенсионния фонд;
Съчетанието "богати пенсионери" някак не пасва - има заслужено/справедливо пенсионирани и привелигировани. На последните им е обещано по-голяма пенсия/по-дълго време да им се плаща пенсия срещу тяхното съгласие да работят при по-ниско възнаграждение при специфични условия на труд ... с цел да се стимулира производството, а в последно време, собственикът на производството да реализира печалба... като нарушава правилата. А собственикът, ония "умник" Василев, йезуитски обяснява, че бил "създавал" работни места като несъкращавал работници и ги оставял да работят във вредни за здравето/психиката/джоба условия. Един вид философия - съкращаваме живота на работниците за да има повече работни места.
"Справедливо пенсиониран" при лошо управление няма. Дори и тези пенсионери, които получават минималната пенсия са резнати почти три пъти (35% заместване на дохода) ... уж да се развива бизнеса, а то защото некъдърно е управлявана държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД