След няколко отказа да приеме още бали от София, пловдивският кмет Славчо Атанасов склони на сделка с новото правителство. Пловдив ще приюти 100 хил. тона отпадъци на депото си в Цалапица срещу обещанието на кабинета да отпусне над 30 млн. лв. за няколко инфраструктурни проекта на общината. Така на площадката в "Кремиковци" остават последните 250 хил. тона бали, завещани след боклучената криза покрай затварянето на депото в Суходол. Заради складирания с години боклук България е заплашена със санкции от ЕС.
Основният аргумент на Пловдив да промени досега поддържаната позиция е обещанието на правителството да отпусне пари за разширяването на съществуващото депо в Цалапица, обясни Атанасов. Депото е със свободен капацитет от 417 хил. тона, но ще бъде разширено с нови 1.2 млн. За целта МС ще отпусне 10 млн. лв. Други 14.5 млн. лв. държавата ще даде за изграждането на пътна връзка Модър - Царевец, а 4.3 млн. ще финансират почистването на коритото на р. Марица. Парите за реката вероятно ще бъдат отпуснати още тази година. Наред с това София ще плаща за депонирането на всеки тон боклук около 14 лв., общината трябва да плати и за транспорта на балите.
"Решението вече е съгласувано с коалиционния партньор БСП, лидерът на групата Георги Гергов определи сделката като добра за Пловдив", коментира Атанасов. БСП и ВМРО имат 20 гласа в местния парламент при нужни 26, но решението най-вероятно ще се подкрепи и от 13-те съветници на ГЕРБ.
Това е петата сделка за боклука на София. Пловдив вече прие 200 хил. бали през 2006 г. Пак тогава Карлово взе други 80 хил., Силистра склони на 180 хил. тона. Тази година съгласие за по 50 хил. тона дадоха Харманли и Ловеч, но впоследствие Ловеч се отказа.
САГА
Славчо Атанасов вчера обяви и финал на сагата със завода за обработка на отпадъци в Шишманци. Съоръженията са получили комплексно разрешително, до 15-20 дни ще излезе и акт 16. До края на септември заводът ще бъде официално открит, обеща кметът. Така след 6-годишна епопея в Пловдив ще работи съоръжение, което ще произвежда компост (тор от зелените отпадъци) и ще отделя отпадъци за рециклиране. Капацитетът му е 125 хил. тона годишно. Дял в управлението на завода имат оръжейният бос Николай Гигов и считаният за близък до него пловдивски бизнесмен Атанас Търев. Авантюрата глътна 36 млн. лв. финансиране, 6 млн. от тях - общински пари на Пловдив. Наскоро финансовият министър Симеон Дянков бе сезиран за серия от нарушения покрай проекта, а в местни медии се появи информация, че заводът е заложен срещу банков кредит.
|
|