Професор от Софийския университет чете лекции в 5 висши училища. Още около 37-38 от хабилитираните преподаватели имат поне 3 основни трудови договора с други вузове, съобщи ректорът на висшето училище проф. Иван Илчев вчера. Законът е направен така, че да не мога да направя нищо, въпреки че постоянно поставям този въпрос, коментира той. Законът за висшето образование обаче ограничава хабилитираните преподаватели и те могат да участват в акредитацията на не повече от две висши училища. В Кодекса на труда пък са описани случаите, при които работодателят може да налага наказания при неизпълнение на задълженията от страна на служителите. Преди 3 години, когато МОН обяви регистъра на преподавателите във висшите училища, рекордьор бе професорът от Бургаския свободен университет Борис Грозданов, който четеше лекции едновременно на 7 места. Тогава аудиторната му заетост беше над 4000 часа при средна натовареност от 360 часа на учебна година.
Публична тайна е, че 1/3 от университетите в България работят с професори от СУ, подчерта ректорът. Според Илчев системата на финансиране на вузовете трябва да се промени. Студенти, които се преборват с 10 души, идват при нас и получават същото финансиране като студентите, които директно са се записали, смята той.
865 места остават незаети след третото класиране в СУ, а записаните досега са 4292, съобщи зам.-ректорът доц. Мария Шишиньова. Тази година свободните места са малко повече от м.г. През 2008 г. незаети останаха 825 бройки. Тази година местата за СУ бяха 5162, със 130 повече спрямо м.г. Свободните места са основно в педагогическите специалности и в дисциплини като физика и химия. Незаети бройки има и в някои филологии - например в руска и немска и в тюркология. Вероятно СУ ще обяви четвърто класиране, в което ще могат да участват зрелостниците от септемврийската сесия и кандидати, положили кандидатстудентски изпити в други висши училища. Според Илчев ситуацията изглежда статистически същата като м.г. въпреки по-малкия брой кандидати. Ректорът призна, че кризата е помогнала на университета, тъй като много от желаещите да учат в чужбина са се отказали по икономически причини.
БИГ БРАДЪР
От новата учебна година в университета ще работи система за видеонаблюдение. Целият проект е за около 250 000 лв. Първият етап е поставянето на видеокамери в най-важните точки на сградата на Ректората. На следващ етап предстои да се ограничи достъпът до сградата. Студентите и преподавателите ще влизат с електронни карти. На посетителите ще се издават временни пропуски. От СУ се надяват, че така ще се ограничат кражбите. Ще се следи по-строго и дали преподавателите си водят съвестно лекциите.