:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,786
Активни 802
Страници 19,689
За един ден 1,302,066

Професор от СУ чете лекции в 5 вуза

Над 800 са незаетите бройки след третото класиране
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
СУ вече е изпълнил 7 от 12 препоръки на Сметната палата, въпреки че срокът за това изтича през февруари 2010 г. Одит откри нарушения при стопанисването на имотите на вуза, но според ректора спорните договори са сключени от предишното ръководство.
Професор от Софийския университет чете лекции в 5 висши училища. Още около 37-38 от хабилитираните преподаватели имат поне 3 основни трудови договора с други вузове, съобщи ректорът на висшето училище проф. Иван Илчев вчера. Законът е направен така, че да не мога да направя нищо, въпреки че постоянно поставям този въпрос, коментира той. Законът за висшето образование обаче ограничава хабилитираните преподаватели и те могат да участват в акредитацията на не повече от две висши училища. В Кодекса на труда пък са описани случаите, при които работодателят може да налага наказания при неизпълнение на задълженията от страна на служителите. Преди 3 години, когато МОН обяви регистъра на преподавателите във висшите училища, рекордьор бе професорът от Бургаския свободен университет Борис Грозданов, който четеше лекции едновременно на 7 места. Тогава аудиторната му заетост беше над 4000 часа при средна натовареност от 360 часа на учебна година.

Публична тайна е, че 1/3 от университетите в България работят с професори от СУ, подчерта ректорът. Според Илчев системата на финансиране на вузовете трябва да се промени. Студенти, които се преборват с 10 души, идват при нас и получават същото финансиране като студентите, които директно са се записали, смята той.

865 места остават незаети след третото класиране в СУ, а записаните досега са 4292, съобщи зам.-ректорът доц. Мария Шишиньова. Тази година свободните места са малко повече от м.г. През 2008 г. незаети останаха 825 бройки. Тази година местата за СУ бяха 5162, със 130 повече спрямо м.г. Свободните места са основно в педагогическите специалности и в дисциплини като физика и химия. Незаети бройки има и в някои филологии - например в руска и немска и в тюркология. Вероятно СУ ще обяви четвърто класиране, в което ще могат да участват зрелостниците от септемврийската сесия и кандидати, положили кандидатстудентски изпити в други висши училища. Според Илчев ситуацията изглежда статистически същата като м.г. въпреки по-малкия брой кандидати. Ректорът призна, че кризата е помогнала на университета, тъй като много от желаещите да учат в чужбина са се отказали по икономически причини.



БИГ БРАДЪР

От новата учебна година в университета ще работи система за видеонаблюдение. Целият проект е за около 250 000 лв. Първият етап е поставянето на видеокамери в най-важните точки на сградата на Ректората. На следващ етап предстои да се ограничи достъпът до сградата. Студентите и преподавателите ще влизат с електронни карти. На посетителите ще се издават временни пропуски. От СУ се надяват, че така ще се ограничат кражбите. Ще се следи по-строго и дали преподавателите си водят съвестно лекциите.
21
4168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
24 Август 2009 23:52
Не мога да разбера що за чудо са тези системи за видеонаблюдение за 250 000 лв. Позлатени ли са, последната дума на НАСА ли са, или какво????
Една нормална уеб камера, която може да се включи към комп. мрежа за видеонаблюдение струва 50-70$. На 10-20 камери им трябва един компютър и софтуер за 400$ (ако е платен) До тук станаха преко сили 2000-2500 $. Окабеляване - още макс. 500$. А като имаме предвид че иде въпрос за ВУЗ , където изграждането и подръжката би следвало да е част от обучението - значи трудът спокойно може да се скипне. Е, от 3000$ (4000 лв) , как ги направихте 250 000 обяснете на неграмотниците като мен.

25 Август 2009 01:31
Ами какво има да ти обясняват - ще наемат "Информационно обслужване" или както там се казваше "държавната" фирма и ще трябва да кихнат за заплатите на шефовете..
25 Август 2009 03:01
На професор от СУ му капят помощи в 5 вуза.
25 Август 2009 07:24
Професорът да не се чуди, ами да пита как човекът с най-много работа у нас -главният прокурор Борис Велчев, намира време да преподава. Вярно че мОмчето не сколасва да се обръсне, но всичко останало му е наред. Направо безукорен.
25 Август 2009 08:06
То на нас кое ли ни е наред, че и професорите?
25 Август 2009 08:27
Титаните на нАуката от СУ не могат да се усетят, че тезата, колко им е високо нивото, защото при тях студентите се били преборвали с 10 души, се оборва от мъдрещото се редом съобщение за огромното количество незаети места.
Да обясня на тези, които са по-настрани от нещата, за какво става въпрос - сметките за това, колко хора се преборват за едно място, важаха преди, когато нямаше право да се кандидатства на повече от едно място - сега почти всеки кандидат-студент подава документи на няколко места - и така в страшно много специалности се получава уж огромна конкуренция (в специалността, в която аз преподавам, бяхме стигнали преди време до 16 човека за едно място); всъщност, обаче, още при второто класиране почти навсякъде балът пада рязко (именно защото почти всеки кандидатства на няколко места и се е записал някъде другаде), а след трето стига до възможния минимум, че и остават незаети бройки. Но, това не пречи на хора с по две гънки в мозъка да размахват данните, колко висока била конкуренцията.
bestbuy, благодаря за данните, ще ги цитирам - примерът е чудесен.
oIo, да си припомним в тази връзка, че Борис Велчев бе избран и за Ръководител на катедра непосредствено след като бе избран за Главен прокурор.
Енчо, нас вече две десетилетия ни управляват именно професорите от Юридическия факултет на СУ - така че основният източник за бедите в държавата е именно при тях - именно те правят законите така, че, не да са в полза на обществото, а да облагодетелстват в максимална степен юридическото съсловие.
25 Август 2009 08:54
се едно да се тьрси отговорност на солунските братя свети светии кирил и методии и техните ученици че са разпространявали словото и писмеността сред славяните а не само в солун
те затова са професори за да имат студенти а не стая с бюро
25 Август 2009 09:19
Обяснявам на bestbuy,
Читава IP камера, която да върши работа не струва 50$ (ако идеята е видеонаблюдението да се изгражда на принципа на LAN). СУ е голяма сграда и 250К само за техниката и окабеляването не са нереалистични.

По статията: СУ отдавна не е това, което беше. На стари лаври (професори) не се лежи. Никой не иска да пуска кокала. Докторанти и асистенти се приемат по системата мой/твой човек. Е има и знаещи, можещи и искащи, но те все още са прекалено малко.
25 Август 2009 09:47
Да-а-а, сметната палати ги награби за далавери, ректорът уж дава пресконференция именно по този повод, а после четем кой професор на колко места работел... Ами да ги уволни. Що са му, щом и откъм студенти дефицит се очертава.
Изобщо, плямпане. Е, научно някак си, по исторически...
25 Август 2009 10:00
skyspiritКато пишеш дали знаеш какво е състоянието в унивесритетите. Общо взето няма желание за записване на докторанти - в някои области направо се търсят. Цялата тази каша се дължи на това, че заплащането на преподавателите е комично - заплата на порофесор около 600 лв., на такава начинаещ студент се мръщи. Е в СУ с допълнителни са вдигнали донякъде заплатите - но по щатните таблици е това. Млад учен получава около 300-400 лв, почти толкова, колкото преди 1989г. Израстванетио не ства в Унивесритетите, а във ВАК. В нашият унивесритет молят да израстнат кадрите, защото са нужнии за акредитация, ама няма. Затова няма млади хора, които да искат да работят в науката. Постоят докато си намерят работа другаде.
25 Август 2009 10:31
Mrx++,
ясни са ми нещата в СУ , и знам, че за определени специалности има неистов глад за асистенти и докторанти. Има конкурси по даден шифър, които се провалят за н-ти път заради липса на кандидати. И не е причината в ниската стипендия - сега мисля, че е 450 лв (за три години редовна докторантура). Асистентските заплати тръгват от 500 лв... Това са нелоши пари, при условие, че не си задължен да си нон-стоп във ВУЗ-а. Който има желанието, може да си докара прилични пари от проекти. Апропо... в мързела е причината и желанието веднага да пробиеш. Е, не става така.
25 Август 2009 11:00
Причината за таза прексонференция е това, че: "На 24 август ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски” даде пресконференция по повод предстоящия край на кандидат-студентската кампания и предостави отговор по изнесения отчет на Сметната палата и препоръките, които се отнасят до Университета.....Проф. дин Иван Илчев, Ректор на Алма матер, отговори на въпроси, свързани с отчета на Сметната палата и публично обясни какви мерки е взело академичното ръководство за изпълняване на препоръките на одита. Той наблегна на журналистическите публикации в някои от столичните вестници, които на моменти са представили тенденциозно получената информация от Сметната палата (Публикации в "Телеграф" от 19.08.2009 г. и 20.08.2009 г. - Отговор на Ректора).
Ректорът заяви, че има допуснати грешки, но: „при бюджет от сто милиона лева и ректорско ръководство, което застъпи от началото на 2008 г. е трудно да няма грешки и пропуски. Но е безспорен факт, че през 2008 г. бе осъществена най-мащабната ремонтна дейност за последните две десетилетия – обновената Университетска библиотека, ремонтирания покрив, заблестялата Аула, новата конферентна зала, обновените аудитории, двора на СУ, ремонтираните блокове в Студентския град”."
25 Август 2009 11:02
Синчето на Илчо Димитров вика, че има допуснати грешки, ама явно е пощурял, щото в "Телеграф" сипят жупел върху му: Натиснете тук
25 Август 2009 11:08
Преди 3 години, когато МОН обяви регистъра на преподавателите във висшите училища, рекордьор бе професорът от Бургаския свободен университет Борис Грозданов, който четеше лекции едновременно на 7 места. Тогава аудиторната му заетост беше над 4000 часа при средна натовареност от 360 часа на учебна година.

Годината доколкото знам е 365 дни, а ако е високосна 366. Махаме грубо 100 дни в които няма лекции - юли и август ваканцията + януарска и юнска изпитва сесия и остават 265 дена за четене на лекции при това без да изваждам национални празници, съботите, неделите и т.н.
4000 часа натовареност/265 дена=15 часа на ден.
Дори да изключа времето за пътуване между тези 7 места излиза, че този "лектор" е супермен и 15 часа работа на ден не са нищо за него.
Само се надявам студентите му да са го видяли поне на изпита си, а също така асистентите на този професор да са добри и да са научили студентите на нещо.
25 Август 2009 11:36
всичко е една голяма циганийка
25 Август 2009 12:51
Трябва да е ясно, че преподавателите, които ходят да четат лекции в други ВУЗ го правят от немотия. Понякога и за поддържане на професионалното ниво, особено когато в основния ВУЗ не му дават такава възможност. Не са виновни преподавателите, а системата. Тези ВУЗ и колежи, които търсят външни преподаватели са получили разрешение от Народното събрание. Как, без да имат щатни преподаватели? Получили са и акредитация. Как? Защо да са виновни преподавателите? Плащат им - четат. Лошото е, че в България в сферата на висшето образование не се плаща. Не говоря за мизерна заплата или хонорари, говоря, че не се плаща заработеното. Не може да има норматив от 360 часа, а преподавателят за има 1360 часа възложени от катедрата. И за тези 1000 часа над норматива да не получава нищо или да получи по 3 лева на час само за още 360 часа, а останалите? Кой работи и кара часове без да му се плаща? Такава е практиката в редица държавни ВУЗ. И търсите качество на обучението и искате да има млади хора, които да предпочетат преподавателската работа? Но не така стоят нещата за шефовете и за техните протежета. Те изобщо не влизат в часове. Има случаи студентите да не са видели преподавателя цял семестър. Но си получава заплатата.
А защо не повдигате въпроса за магистърското и най-вече за дистанционното обучение. Там има "богопомазани" преподаватели с по 15 дисциплини, които получават по 100 хил. лева на година и имат вероятно 2000 часа само от дистанционно обучение. Защо не ги смятате тогава кой по колко часа чете на ден, а гледате в паницата на обикновения професор, тръгнал да изкара някой лев за да преживее или да си купи някоя книга. А който ходи на граждански договор как ще го спрете?
Или това е платена публикация за да има основание да се промени закона така, че да е угоден на някои Ректори?
25 Август 2009 14:15
Да обясня на тези, които са по-настрани от нещата, за какво става въпрос - сметките за това, колко хора се преборват за едно място, важаха преди, когато нямаше право да се кандидатства на повече от едно място - сега почти всеки кандидат-студент подава документи на няколко места - и така в страшно много специалности се получава уж огромна конкуренция (в специалността, в която аз преподавам, бяхме стигнали преди време до 16 човека за едно място); всъщност, обаче, още при второто класиране почти навсякъде балът пада рязко (именно защото почти всеки кандидатства на няколко места и се е записал някъде другаде), а след трето стига до възможния минимум

Андрей Куртенков, това го доразвий малко и го прати на редакция да го гледат всеки път щом пишат по тези въпроси. Абсолютно точно такова е положението.
25 Август 2009 15:11
Stern, благодаря за мнението, аз (както и всеки искрено заинтересован от истинска реформа във вонящия сектор ВОН учен) винаги съм на разположение на всеки журналист (а и не само), който се интересува от истинското положение в сектора - само че и в нашата област има няколко любими имена, към които журналистите винаги се обръщат, когато има нещо за коментиране; подобен подход винаги ме е учудвал - иска, примерно министърът, да се консултира по някакъв въпрос - и иска мнението на Съвета на ректорите - абе - то тяхното мнение е ясно! - ти се опитай да събереш мнения от редовите учени!
Без особено да се замислям, мога да дам няколко примери за глупости в нашата област, тиражирани непрекъснато от българските журналисти:
- наричат "Алма матер" само СУ (всъщност това е абсолютно всеки университет);
- говорят за "признаване на дипломи" сякаш има някакъв висш орган, който решава кои дипломи да се признават и кои - не (всъщност, всяка държава, с която имаме установени дипломатически отношения, признава нашите дипломи (често след определни сложни процедури, допълнителни изпити и т.н.) - а дали може с тази диплома да работиш там - това е съвсем отделен въпрос, който, например, в много голяма степен зависи от волята на съсловните организации, които в повечето страни са много мощни и със стари традиции);
- масово наричат стенесетата и доцентите "професори" (за което едва ли би трябвало да ги упреквам, след като и в сайта на ВАК в новия състав на Президиума стенесетата са писани професори);
- говорят за проектното финансиране, като за нещо, което ще спре шуробаджанащината - докато, очевидно е, че всеки, който е наясно с моментното съотношение на силите, може спокойно да познае, кои проекти ще получат финансиране, и кои - не, а за някаква анонимност при оценката на проектите у нас е несериозно да се говори - много са шифрите, по които има в цялата страна само десетина учени и всички се познават идеално, включително какви изрази използват и пр.)
- говорят за възрастните професори като за някаква ретроградна сила, докато най-зловредната възрастова група понастоящем са точно младите и сравнително млади доценти (борят се с нокти и зъби за запазване на статуквото, по логиката - щом аз съм минал през процедурните кошмари по сегашния ред - и вие няма да избягате от тях!);
и т.н. - може да се продължава до безкрайност.

Penka33, казвате много истини, но сиромахомилството, което лъха от думите Ви, е грешен отправен пункт - българските учени нямат нужда от съжаление - тарикатите сред тях така или иначе цоцат от по няколко места (то са всевъзможни съвети, комисии, редколегии и т.н.), а тези, които са учени по призвание, съвсем съзнателно са приели по-ниското заплащане (за определен период - понеже оценката рано или късно идва!).
25 Август 2009 19:22
вяло коментиране по темата... има нужда от по-забележим обществен интерес.
винаги съм се чудил и на журналистите, които след завършване забравят университетите си... отишли, взели каквото им трябва и захвърлили подир.
25 Август 2009 20:11
Еми май Пенка33 е права - нали и те издържат семейства? Не вервам заплатите им от Сеуто да са като теа у Карнеги Мелън.
25 Август 2009 21:31
след 20 години по 60 000 аборта и 1-2 милиона неродени бьлгари от обучени гинеколози
учените останаха без матриал за обучение и сега обикалят вузовете да преподават белким някои студенти станат хора
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД