Агентите разпитвали задържания в затвора в Гуантанамо Халид Шейх Мохамед, който бе арестуван през 2003 г. по подозрение в участие в атентатите срещу Световния търговски център и Пентагона на 11 септември 2001 г. "Ще убием децата ти, ако още нещо се случи в САЩ!", заплашили следователите Мохамед, считан за третия в йерархията на "Ал Кайда" и самоопределил се като "главен организатор на най-голямата серия терористични атентати на територията на САЩ". Разпитващите от ЦРУ освен това заплашвали да изнасилят всичките роднини от женски пол на друг екстремист - Абдел Рахим ал Нашири, заподозрян в организиране на атентата срещу американския миноносец "Коул" в Йемен. Те му казали, че дори ще сторят това пред очите му, ако откаже да даде информация за бъдещи атентати, планирани от "Ал Кайда". Освен това Ал Нашири бил заплашван с разстрел с опрян в главата пистолет. Докладът за тези и други разпити на заподозрени в тероризъм в затворите на ЦРУ бил изготвен още през 2004 г., но доскоро бе засекретен.
Министърът на правосъдието Ерик Холдър е назначил Джон Дърам за специален прокурор за разследване на твърденията, че ЦРУ е изтезавало заподозрени терористи, посочва АП. Дърам вече разследва унищожаването на видеозаписи от разпити на управлението, а сега ще проверява и дали служители или подизпълнители на ЦРУ са нарушили закони при разпити на заподозрени. Преди това службата загуби правомощията за провеждане на разпити на предполагаеми терористи. Дейността бе поета от специална експертна група на ФБР, контрол върху която ще упражнява директно Белият дом. Решението на американския президент Барак Обама е в резултат на изтеклите информации за изтезание на предполагаеми терористи от страна на служители на ЦРУ по време на управлението на Джордж Буш.
КРИТИКА
Сянката от дейността на ЦРУ може да падне и върху новия американски президент Барак Обама, коментира "Дойче веле". Вече на всички е ясно колко жестоки и унизителни методи са били използвани за извличане на признания. Досега обаче осъдени няма. Обама в момента е зает с други грижи като реформата на здравното осигуряване, както и с икономическата криза, затова всякакви нови скандали около поведението на агентите на ЦРУ или пък дискусии какво да е бъдещото отношение към тях са напълно нежелани за момента. С това не е съгласен първият чернокож американски министър на правосъдието Ерик Холдър. Той не иска досиетата да бъдат просто пратени в архива. Макар Холдър да е близък съмишленик на Обама, по този въпрос той не е съгласен на компромиси. Холдър смята, че ЦРУ няма да се промени, докато всички отговорни за престъпленията не бъдат подведени под съдебна отговорност. Защото в противен случай сянката на ЦРУ ще падне и върху Обама.