МВФ влива в световната икономика 250 млрд. долара, като "издаде" на тази стойност т.нар. "специални права на тираж"(СПТ) - безналични международни резервни активи, разпределени между страните - членки на институцията, пропорционално на вноските им, за допълване на съществуващите резервни активи, предаде "Дойче веле". СПТ ще бъдат пуснати на 28 август. България трябва да получи около 950 млн. долара.
Пускането на СПТ не е заем, а глобален опит за противодействие на икономическата криза чрез увеличаване на ликвидността, обяснява "Дойче веле". Мярката бе одобрена на срещата на Г-20 през април. МВФ е прибягвал до подобна мярка само два пъти в историята си, но тогава общата сума е била около 33 млрд. долара.
На първо време България трябва да получи 474 милиона СПТ, или около 740 млн. долара. Много държави ще вземат и допълнителни СПТ през септември, когато МВФ ще разпредели общо 33 млрд. долара. България е сред тези страни, повечето от които са главно в Източна Европа, и ще получи допълнително 210 млн. долара.
"Това са особени пари, не можеш да ги пипнеш, не можеш да си купиш нещо с тях в магазина. Това са пари, използвани за транзакции между централните банки. Така че, ако една държава иска да купи нещо от друга държава, тя може да си плати сметката, като използва СПТ чрез трансфер, направен от МВФ", обяснява бившият главен икономист на финансовата институция Саймън Джонсън. Парите от планирания СПТ са виртуални, но могат да се използват по различни начини. Една от възможностите е продажба на целия кредит или на част от него, което ще превърне СПТ в твърда валута. Сумите могат да се използват за плащания на лихви по заеми, а всички транзакции се извършват чрез МВФ.
Междувременно френският президент Никола Саркози вчера се срещна с шефовете на най-големите банки в страната, за да обсъдят нови правила за отпускането на бонуси на банковите служители. Държавният глава е един от най-големите критици на плащането на огромни премии за банкерите по време на световна финансова криза. Саркози свика срещата, след като стана ясно, че банките се готвят да изплатят премии за служителите си в края на годината. Преди седмица стана ясно, че BNP Paribas е "заделила" 1 млрд. евро, които да разпредели между служителите си в края на годината.
|
|