Една от най-смелите си стъпки спрямо администрацията, която ще отнеме финансовата мощ на ключови служители, лансира вчера премиерът Бойко Борисов пред Нова тв. Не може чиновници да получават 18 000 лв., а премиерът, който носи отговорността, да взима 3000 лв., възмути се Борисов. Изправен пред два варианта - неговото възнаграждение да се увеличи над най-високото или пък всички заплати на чиновниците да паднат под неговата, премиерът обяви: "Ще бъда популист и избирам втория вариант в условия на криза". Точната заплата на премиера е 3287.55 лв., но тя е обвързана със средната брутна заплата в обществения сектор според НСИ. Същата заплата взима и шефът на парламента.
Премиерът не навлезе в детайли как смята да въведе ред в доходите на чиновниците. Вероятно обаче мярката ще засегне голяма част от администрацията, където редовите заплати се допълват от различни бонуси за стимулиране. За да се спази повелята на Борисов, спешно трябва да се направят поправки в редица закони, където е записано, че между служителите се разпределя определен процент от приходите. От подобна привилегия се ползват НАП и митниците, където допълнителното материално стимулиране достигна баснословни суми. За проблема алармира миналата седмица и финансовият министър Симеон Дянков, който с изненада установи, че заплатата на министър в неговото ведомство е чак на 38-о място от всички възнаграждения в централата.
Солидни ДМС-та се разпределяха досега и в агенцията по лекарствата, както и в другите изпълнителни агенции, които реализират приход от дейност. Много ведомства целенасочено поддържат незаети щатове, за да разпределят като допълнително възнаграждение реализираните "икономии" от фонда за заплати. Има и служители на специален режим - например в системата на еврозвената, където всеки има право на до 3 работни заплати при много добре свършена работа. Така със сигурност се надхвърля премиерското възнаграждение. Борисов вече се ангажира да ореже и парите от участие в бордове. Въведените досега ДМС-та и бонуси към заплатите се представяха като антикорупционни мерки. Борисов обаче отсече вчера, че това са условията за чиновниците и да останат в системата, ако им изнася.
Правителството все пак ще купи правителствен самолет, но се опитва да договори много по-изгодни условия, стана ясно от думите на премиера. Тъй като вече са платени 14 млн. лв., водят се преговори какво може да се достави срещу тях, ако се додаде още малко, добави Борисов. Предстоят консултации с Дойче банк, посочи премиерът.
Борисов увери още, че министрите му не крадат, но ще бъде безпощаден, ако получи сигнал срещу някого. "Аз още този месец можех да имам 40-50 милиона, но на мен пари не ми трябват. Аз съм 10 години във властта. Ако исках да крада, може ли сега да ставам за резил - на мен ми стига къщичката в Банкя", заяви той. Премиерът направи и други откровения в ефира: че "ГЕРБ трябва да управлява поне още 30 години, за да се сложат нещата в държавата в ред" и че според него "да си премиер е 10 пъти по-лесно, отколкото да си кмет. Имаш телефон с копчета и който министър ти трябва, какъвто проблем има, зависи от теб да го решиш, никой не ти пречи".
ПРЕДСТОЯЩО
Съвсем скоро, до десетина дни правителството ще разтури и Българския енергиен холдинг, съобщи премиерът. Чиновниците в холдинга, НЕК, ДКЕВР взимат по 5-6 пъти повече от мене като премиер, каза Борисов. Холдингът беше създаден миналата есен. Той обединява НЕК, "Булгаргаз Холдинг", АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", Мини "Марица-изток", Енергийния системен оператор и дъщерни дружества на "Булгаргаз Холдинг" - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". Борисов съобщи още, че до ноември ще е готов с категоричен отговор към Русия "да" или "не" казваме на големите енергийни проекти. За това настоял руският му колега в телефонен разговор. Тогава Борисов очаква Путин у нас за заседанието на смесената българо-руска икономическа комисия.
да си премиер е 10 пъти по-лесно, отколкото да си кмет. Имаш телефон с копчета и който министър ти трябва, какъвто проблем има, зависи от теб да го решиш, никой не ти пречи
тва влиза у златния фонд.