Промяната в позитивния списък е включването на още 90 лекарства в него. Корекции в начина на отпускането им обаче няма. |
Средствата за допълнителните позиции не са предвидени в бюджета на касата. В него са заложени само 330 млн. лв., разчетени миналата година спрямо тогавашния позитивен списък, допълни Райчинов. "Тези пари отнякъде трябва да се вземат. А могат да се вземат единствено от лечебни дейности. Едва ли не, трябва да преустановим болнична и доболнична помощ и парите да отидат за лекарства. Това е алогично", смята той.
Позитивният списък влезе в сила на 1 юни тази година и съдържа 1060 лекарства. От същата дата отпаднаха листите на чакащи за скъпи препарати и ограниченията при изписването на доста други медикаменти. Промените обаче не са съобразени с бюджета на касата. В неделя здравният министър Божидар Нанев оповести, че по тази причина се очаква дефицит от около 70 млн. лв. Отделно нормативни промени позволиха легално да се иска доплащане от пациентите за уж 100% поети от касата препарати за астма, Паркинсон, епилепсия, диабет и т.н.
По закон позитивният списък може да се актуализира на всеки три месеца, т.е. от 1 септември влизат в сила поредните промени. Въпреки очаквания дефицит и неуредиците обаче единствената промяна от днес е, че касата ще трябва да плаща нови 90 медикамента. Част от тях са препарати, за които касата плащаше преди 1 юни, а част се появяват в реимбурсната й листа за пръв път.
Новите лекарства няма да натоварят бюджета на касата, тъй като те са за болести, за които са и старите лекарства в листата. Така само се разширява изборът на лекари и пациенти, но не и количеството предписани препарати, смятат от комисията към Министерския съвет, която прави списъка.
Според здравния министър Нанев от списъка не бива да се вадят лекарства, а трябва да се намерят пари, с които те да бъдат плащани. Според председателя на сдружението на общопрактикуващите лекари Любомир Киров обаче листата трябва да претърпи корекции. "В списъка има изключително скъпоструващи лекарства, при които няма предвиден специален режим за изписване, за назначаване по съответни критерии. Не че не трябва да се получават тези лекарства, но трябва да бъде прецизирано тяхното назначаване", каза той пред "Фокус".
КОНТРА
Цялата здравна вноска от 8% трябва да отиде в НЗОК, коментира Цветан Райчинов думите на министър Нанев, че касата ще получи цялата вноска, само ако броят на ръководните й органи намалее и НЗОК харчи парите си по-координирано с изпълнителната власт. В противен случай министерството на финансите ще отпусне само парите, събирани от 6 на сто осигуровка. Събираемостта на вноските е паднала значително и тези 8% няма да бъдат повече от парите, които са влезли от предните години в касата, смята Райчинов.