Социалният министър Тотю Младенов е врачанин. Това веднага го прави малко по-особен човек. Видимо хрисим и мек, той първи скочи срещу колегите си в кабинета "Борисов" - за да брани социално слаби и инвалиди. Врачани са известни с това, че са болезнено справедливи - дори в грешките си.
На едно от първите заседания бившият кмет на Враца отказа да приеме финансовата програма на колегата си Симеон Дянков за замразяване на пенсии и заплати. Преди две седмици се осмели да застане срещу един от най-приближените хора на премиера Бойко Борисов - МВР шефа Цветан Цветанов. Какво пък толкова бранеше Младенов?
Вицепремиерът Цветанов реши да изпълни едно от най-важните си предизборни обещания - полицаите най-после да получат качествени обувки, дрехи и други вещеви доволствия. Спомняте си мълчаливото пушене на ченгетата пред сградата на МВР през зимата, когато показваха скъсаните си кубинки. Други демонстрираха разпрани и избелели униформи.
Цветанов поиска занапред да се допуска участие на всякакви фирми в обществени поръчки за обувки на полицаи и пожарникари, за да може да се купува най-доброто.
През 2006 г. по предложение на тогавашния социален министър Емилия Масларова МС прие постановление, което реално дава всички държавни поръчки за производство на обувки и дрехи на шепа фирми. На 6 декември 2006 г. с решение № 835 МС утвърждава списък на стоките, услугите и строителството, чието производство или извършване се възлага на специализираните предприятия и кооперации на лица с увреждания по реда на ЗОП.
Така кабинетът "Станишев" гарантира милионни печалби на няколко фирми, които предвидливо се бяха превърнали в кооперации за инвалиди. Схемата е много проста - те се явяват на конкурса, печелят, а след това техни дъщерни фирми извършват услугата. Хората от обувния бранш подозират, че определени фирми са внасяли обувки от Турция и ги държали на склад, тъй като са знаели, че ще спечелят конкурса. Затова и без проблем са давали обещания, че 30 000 чифта ще бъдат произведени за 3 месеца от 30 работници.
От години "Сега" многократно е описвал скандалната схема.
Една от най-печелившите фирми на родния пазар е трудово-производителна кооперация на инвалидите "Здравоход". Това е фирмата, която прави обувките на МВР, военните и неизменно печели конкурсите за обувки на първолаците в социално слаби семейства.
Браншовици от обущарската индустрия твърдят, че "Здравоход" е малко предприятие с не повече от 20-30 работници. Поръчките не се изпълняват директно от инвалидната кооперация, а от "Техномат - Меркурий" ООД, която е 98.98% собственост на "Здравоход".
Преди няколко седмици хора от браншовия съюз на кожаро-кожухарската, обувната и галантерийната промишленост сезираха с подробно писмо премиера Бойко Борисов как през годините са нагласявани конкурси, спечелени от едни и същи свързани юридически лица - "Техномат-Меркурий" ЕООД и ТПКИ "Здравоход".
Но да се върнем на каузата - работа за инвалиди. Тотю Младенов се страхува, че 4000 инвалиди ще загубят препитанието си. Но качеството на обувките и дрехите на полицаи, военни и деца са също важно нещо.
Преди 2 години в конкурс на МО за доставка на обувки участва фирма, която показа мостри на кубинки, които се носят от американската армия. Те бяха произведени в турски завод и струваха 30 евро чифта. Българските обувки преди 2 г. струваха 78 лв. за всеки чифт. Може пък да е разумно да се пуснат в тези конкурси и чужди фирми, а спестените пари да се връщат под някаква форма при инвалидите?
|
|