Група ирландски учени откриха в генетичния код на човека три гена, които са се появили наскоро в процеса на еволюцията на човека - хомо сапиенс, съобщава ИТАР-ТАСС.
Досега световната наука смяташе за невъзможно образуването на нови гени в ДНК структурите на толкова късни фази в развитието на съвременния човек. Изследванията на специалисти от Института по генетика на колежа Тринити от Дъблинския университет обаче показаха, че в процеса на мутация гени може да се създават от първичен материал "от нулата". За откритието пише британското научно списание "Ню Сайънтист". При човекоподобните маймуни, чийто генетичен код има 99% съвпадение с генетичния код на съвременния човек, тези три гена ги няма и никога не ги е имало. Откритите гени произвеждат протеини и участват в осигуряването на жизнени процеси в организма на човека. Учените още не могат да кажат за какви точно функции те отговарят.
Едновременно с това е установено, че считаният за безполезен в нашите гени остатъчен материал, който в науката е получил названието "генетичен боклук", играе много важна роля в развитието на живите организми. Установено е, че в процеса на еволюцията човешкият организъм постоянно използва този резервен материал за създаване на нови генетични съчетания. При успех новите звена се вписват в ДНК-то и започват да работят и да произвеждат съответстващите протеини, отбелязва "Ню Сайънтист". Процесът, известен като мутация, е главният двигател на биологичното развитие на земните същества. Според ръководителя на екипа - ирландския учен Айофе Маклисат, у човека има поне 15 особени гена, които са се появили не толкова отдавна които правят съвременния човек такъв, какъвто е.
Повече от 50% от човешката ДНК беше считана доскоро за "ненужна" или "остатъчна", защото се състои от копия на почти идентични последователности. Главният източник на тези повторения са вътрешните вируси, които са се вмъкнали из генома на много пъти през времената на еволюцията на бозайниците. Използвайки последните техници за проследяване на последователностите, редица изследователи показаха, че много от копиращите фактори, главните протеини, които контролират изявата на другите гени, свързват специфични повтарящи елементи.
Досега световната наука смяташе за невъзможно образуването на нови гени в ДНК структурите на толкова късни фази в развитието на съвременния човек.
Хм, доста фанатично изявление. Не ще да е от световната наука... може би - от вестника