Министрите на финансите на държавите от Г-20 се споразумяха бонусите на банковите мениджъри да бъдат орязани и да се определят по нови правила, които обвързват възнагражденията с дългосрочните резултати на финансовите институции, предаде Би Би Си.
Идеята е да сe поощряват и реализират пазарни стратегии, които гарантират успех в дългосрочен план, а не високорисковите краткосрочни операции, които според експертите са сред основните причини за краха на световната икономика. Това бе решено в Лондон на срещата на финансовите министри на най-богатите държави. Те се събраха, за да подготвят предстоящата среща на лидерите на страните от Г-20 на 24 и 25 септември в американския град Питсбърг, щата Пенсилвания.
"Опитваме се да направим така, че служителите с ръководни функции да бъдат обвързани с условия, които да ги принудят да мислят за дългосрочните перспективи", обясни британският финансов министър Алистър Дарлинг. Предложението бе на Великобритания и противоречи на желанието на Германия и Франция да бъдат фиксирани тавани за възнагражденията на топбанкерите. САЩ се обявяват срещу въвеждането на граници за изплащаните бонуси. Министрите се разбраха те да се изплащат под формата на акции, а не кеш, така че притежателите им ще печелят, ако и компаниите реализират добри резултати. Предвижда се и по-голяма прозрачност за възнагражденията, които получават мениджърите на финансовите институции.
Финансовите министри от Г-20 решиха да продължат финансирането на световната икономика, въпреки че вече се появяват първите признаци за възстановяване. Предвижда се също така и значително да се увеличи ролята на световните пазари на развиващи се икономики като Китай и Индия. Предвижда се те да имат по-голяма тежест при вземането на решения за регулиране на международната финансова система. Министрите на финансите се договориха и за налагане на санкциите срещу "данъчните оазиси" от март 2010 г. като мярка за реформиране на световния финансов ред.
ФАЛИТИ
89 търговски банки са закрити в САЩ от началото на т.г., показват данните на американската Федерална корпорация за гарантиране на влоговете, цитирани от ИТАР-ТАСС. Експерти очакват до края на годината още финансови институции да спрат работа. В САЩ влоговете до 250 000 долара са държавно гарантирани. През цялата 2008 г. дейност прекратиха само 25 американски банки, а през 2007 г. - едва 3 банки.