Ролята на американския долар в международната търговия трябва да бъде намалена чрез създаване на нова валута за защита на новите пазари от "злоупотреба с доверие" чрез финансови спекулации, се казва в доклад на базираната в Женева организация. Страните-членки на ООН трябва да постигнат съгласие и за създаването на глобална резервна банка, която да издава валутата и да следи националните валутни курсове на своите членове. "Така ще има много по-добър шанс за постигане на стабилен модел на валутните курсове", смята Хайнер Фласбек, съавтор на доклада и директор на УНКТАД. "Тази инициатива ще е еквивалент на договора Бретън Уудс или на Европейската валутна система", добави той. През 1944 г. бретънуудското споразумение създаде съвременната световна икономическа система и институции, включително Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка. Нововъзникващите пазари са слабо представени в МВФ, което пречи на ефективността от едно подобрено разпределение на парите, казват от ООН. "Трябва да бъде създадена организация за управление на реалните обменни курсове между страните, като те трябва да се измерват чрез покупателната способност и да са коригирани с инфлацията и разликите в нивата на развитие", смята Фласбек.
Китай, Индия, Бразилия и Русия вече призоваха неведнъж т.г. да се създаде нова световна валута, която да замени американския долар, след като финансовата криза предизвика колапс на ипотечния пазар в САЩ, който доведе до най-лошата световна рецесия след Втората световна война. Китай, който има най-големите доларови резерви в света, на няколко пъти заяви, че една наднационална валута може да донесе стабилност.
Парламентът на Андора прие вчера закон за частична отмяна на банковата тайна, за което настояваше Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщи АФП. Одобреният от парламента закон ще влезе в сила след подписването на двустранни договори със съседните на Андора страни - Франция и Испания. Швейцария вече подписа редица подобни споразумения със своите съседи, а вчера тя стори това и с Великобритания.
ВЪЗХОД И ПАДЕНИЕ
Цената на златото мина вчера $1000 за тройунция на световните пазари, което става за пръв път през последните шест месеца, съобщи Ройтерс. В Испания пък индустриалното производство е намаляло със 17.4% през юли спрямо същия месец на м.г., показват официални данни. Страната е една от най-тежко засегнатите от световната икономическа криза държави-членки на ЕС. Икономиката на Финландия също отбеляза спад с 2.6% през второто тримесечие на 2009 г.