:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,449
Активни 828
Страници 20,352
За един ден 1,302,066

Правосъдният министър обвини ВСС в провал на съдебната реформа

Маргарита Попова намекна, че този съвет ще е поредният, който няма да довърши мандата си
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Министър Попова даде на ВСС да разбере, че съветът трябва да носи отговорност за решенията си и да ги аргументира открито.
Правосъдният министър Маргарита Попова втвърди тона към Висшия съдебен съвет след срещите в Брюксел и постави ултиматум на органа да обясни защо е направил някои неудачни назначения в системата. "Докато магистратите не усетят от нас здрава ръка, откритост и почтеност, не може да има реформа в съдебната система. Ще се наложи нас да ни променят", отсече Попова пред кадровиците. И намекна, че този ВСС може да е поредният, който няма да довърши мандата си. За това се закани и Бойко Борисов още преди да стане премиер. В дневния ред за извънредното заседание на ВСС, което Попова бе свикала вчера, имаше само една точка - обсъждане на въпроси, свързани с препоръките на ЕК за съдебната реформа и графика на мерките за изпълнение.

Иван Димов опита да оправдае спорните решения с липсата на прозрачност. Според него няма механизми за взаимодействие между съвета и изпълнителната власт и политическа воля за промяна. Попова обаче попита защо досега нищо не е направено за отстраняването на проблемите. "Дали като искаме да сме прозрачни, сме готови да гласуваме явно за назначенията и да обясним тези от тях, които системата не приема", запита тя.

Попова за пореден път каза, че "добрите кадри могат да се справят и с не толкова качествени закони". Но с ръководители, които сеят интриги, реформа няма да се случи. В Брюксел никой не я питал за конкретни назначения, но това не означавало, че разговорът не трябва да се проведе във ВСС. Тя даде да се разбере, че има предвид избора на военния съдия Веселин Пенгезов за шеф на Софийския апелативен съд. Назначението бе посрещнато с бурно недоволство от редовите съдии и в момента срещу него има дело във ВАС.

Според министърката ВСС следи движението на знакови дела, но не прави оценка дали протакането им се дължи на лоша организация. "Знаем, че дела се отлагат извън рамките на закона и трябва да се попитаме как и защо става това и кой каква отговорност ще понесе", обясни тя. Попова не подмина и съдебното връщане на делата на прокуратурата за доразследване.

Двамата председатели на върховните съдилища - Лазар Груев на ВКС и Константин Пенчев на ВАС, подкрепиха Попова. Главният прокурор Борис Велчев, чиято подчинена бе Попова, отсъстваше от заседанието.

"Имам чувството, че това заседание е, за да започне катарзис, за да започнем да си говорим както трябва", каза Лазар Груев. Той напомни как преди година е посочил кого от 45-те кандидати за върховни съдии подкрепя, а ВСС избра друг, без никакво обсъждане.

-----

БЕЗ СТРАХ

Радка Петрова единствена се престраши открито да не се съгласи с критиките на Попова: "Струва ми се, че дейността ни не е видяна в пълнота. Не сме се откъснали от съдебната система, знаем за какво става дума, ценим добрите кадри и сме достатъчно критични към тези, които я злепоставят." Според нея членовете на ВСС са достатъчно почтени да гласуват по съвест, а случаите на неодобрени назначения били единични.
18
2044
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
12 Септември 2009 05:01
ВСС в този му вид не може да бъде нищо друго освен паразитна структура, която възпроизвежда политическото статукво от кенефа. Конституционните промени трябва да ликвидират както членовете на съвета по право, така и квотния принцип за избиране на останалите. ВСС да се избира от суверена на преки избори. Аман от тлъсти номенклатури.
12 Септември 2009 05:51
Няма "съдебна система"! Има съд и обвинение...А мястото на обвинението е в изпълнителната власт. Тогава ще има отговорност и резултати.
12 Септември 2009 06:42
ВСС е наистина излишна структура, ако законите са за всички, без изключения. Паразитна структура която само върти далавери.......... Аут на полето, да се научат да работят а не само да дърдорят глупости........
12 Септември 2009 07:11
ВСС е напълно излишна футболна формация.25 играча, колкото са на терена-22 основни играчи и трима съдии. Нужна е нова компетенция за конституционния съд-да заседава в три състава- електорален, дисциплинарен и контролен. ЗСВ да се отмени, като се освободят всички съдии и прокурори, да се почне отначало назначаването. И да се намалят заплатите им, че са пределно големи за работата, която вършат. И още нещо- да се въведе ФОНД, в който сгафил магистрат да бъде веднага глобяван. Примерно-върне му се определение или решение от по-горен съд- айде сто лева в този фонд от заплатата му за месеца.Същото и за прокурорите. От този фонд да се заплаща на спечелилите дела срещу държавата, иначе тези сладурчета нямащи никаква отговорност, се развихрят и допускат страхотни поразии.
12 Септември 2009 07:16
ФОНД "Съдебна Грешка". Подобно понятие съществува в текста на Европейската Конвенция за защита правата на човека, а у нас не се дава и дума да се обели, че има съдебни грешки.Досущ като булата за непогрешимостта на Папата, който не греши никъде, освен когато говори пред студентите, на катедрата.
12 Септември 2009 08:54
Изцепките и на този и на предишния ВСС са многобройни и безспорни. В този смисъл адмирирам госпожа бивш прокурор Попова. Но тя би трябвало да знае по-добре от всички, че истинската язва на държавата ни се нарича "прокуратура"... Била е там! Не би било зле, също, да започне с това, което е в преките й възможности вместо да рипа там където на практика няма думата. Всички помним Татяна Дончева, която в пряк тест от трибуната на НС призна, че създават новия Инзпекторат, понеже стария "не разботел". На този "неработещ" инспекторат тя му е началника! Да почисти първо около себе си! Това е в прерогативите й.
Във ВСС единственото й право е да свиква и ръководи заседанията, право, което сегашния ВСС се опита да й отнеме чрез "правилник". Да отдаде почит на предшественичката си, че заедно с едно гражданско сдружение атакува опита да бъде нарушена от ТОЗИ ВСС Конституцията. Иначе нямаше да има доро това "право"!
12 Септември 2009 09:40
Съдебната олигархия по конституцията от 1991 г. не може да е никаква съдебна власт. Съдебна власт, е абсолютно не компетентно направена и създава не допустима възможност за корупция , като оставя съдебната власт да се самоуправлява и само възпроизвежда със статут на не сменяемост на следователи, прокурори и съдии. Приетата конструкция на съдебната власт в действащата конституция е извън всякакви демократични принципи. Реална власт не се получава от народа , а се самопроизвежда и е в явно противоречие с чл.1, ал.ІІІ от Конституцията. Това е така защото 25 членния висш съдебен съвет не се избира пряко или косвено суверена – народа. 11 членове се избират от народното събрание , 11 се избират от действащите магистрати и има трима членове избрани от същия висш съдебен съвет по право, председателят на ВКС, председателя на ВАС и Главния прокурор. По закона за съдебната власт до пролетта на 2006 г. ВСС не беше задължен да прави конкурси за назначаването на магистратите. Административните ръководители на съдилищата, прокуратурите и следствените служби до 2004 г. бяха без мандат. Статута на не сменяемост до 2004 г. се придобива след три години от назначаване на длъжността, а от 2004 г. пет години от назначаване на длъжността. През годините имаше и скандални назначения и издигане на деца на членове на ВСС. Скандално известни са отчетите, в които се констатира бездействие от страна на прокуратурата и делата се прекратяват поради изтекла давност. Тази власт не е от народа , та фактически е приватизирана и всички зависим от волята на тези, които са се уредили да са магистрати. Системата в последните години се затвори окончателно до конкурси не се допускат външни за системата, ако има случайно такъв кандидат той не е случаен и кокурсите са предрешени. Говори се за сериозни корупционни суми само за допускане до кандидатстване за младши съдии и прокурори , а за другите длъжности е пълно табу. Какво стана с Варнеските прокурори и подкупа ? Никаква реформа не може да се прави със този състав на ВСС и без да е избран според изискванията на чл.1, ал.2 от Конституцията.
НЕ НА ОИГАРХИЯТА !
12 Септември 2009 11:39
Какво е това ВСС?Паразитна структора в услуга на беззаконията.Няма нужда от тях и са пречка за правосъдието.Чадър върху присъдите над бандитите.Къде бяха по делото за убития студент във Франция?
12 Септември 2009 13:04
Той Константин Пенчев е единият дръзнал да се държи що годе адекватно дето в прав текст каза , че ВСС е креатура на приятелски кръгове . А за френското дело този приятелски кръг реши , че съдията (доказан доносник на ДС) написал скандалното решение е с мого добра атестация, вместо веднага да ги уволнят и тримата .
12 Септември 2009 14:57
Ще призная правосъдната реформа, ако направят всички съдии и прокурори избираеми.
12 Септември 2009 14:57
Komarby!
Ами Прокуратурата?Голяма част от обвиненията така се разследват и протакат, че въобще на стигат до Съдебната инстанция.Как може разследването около рухналата сграда в София, която уби две момичета, да се протака цели три години, за което майката на едното дете, обвини прокурора, че умишлено тика делото към прекратяване.Ами делото Ставийски?Там прокурора едва ли не аквокатства на шампиона и го потупа по рамото, че виждате ли, той достатъчно е направил за жертвата и имиджа на България!?!?! и е "грехота" да му се вгорчава живота повече.И кой знае въобще колко печални истини, събират някъде праха и чакат своят ред?
12 Септември 2009 16:14
"...истинската язва на държавата ни се нарича "прокуратура"... Абсолютно си прав, дриги колега Пеев!!!! Като чуя, "прокуратурата погна...", "прокурагурата се зае със..." "прокуратурата образува...", вече знам, че нищо няма да се случи! Явно и в Брюксел го знаят, но заради тяхни си политически игри се затварят поне едното око, че е неудобно да затворят и двете. И защо всеки говори само за мнението на еврочиновниците, а не за българските граждани?! И само за организираната престъпност, а не за всякаква друга, която също обилно
пълни джобовете на наричащите се магистрати?!
[/i]

12 Септември 2009 18:57
Мен ако питате и съдът, и прокуратурата са неконтролируеми. И като резултат не вършат работа. Всъщност вършат работа, но си я избират - най-лесното само с него се захващат. Другото протакат или отхвърлят заради формални грешки.

Нито от ВСС имаме полза нито от главният прокурор. Напълно без контрол тия две институции са повече вредни отколкото полезни.
12 Септември 2009 19:42
Ние, Вие, никой български гражданин няма полза от ВСС и ИВСС. Това са паразитни структури. Нищо не правят в полза на гражданите и държавата. Те са само в полза на корумпираните магистрати, от които се облагодетелстват. Те са създадени да прикриват корупцията в съдебната система. Когато гражданин подаде сигнал до ВСС или до ИВСС за корупция на съдии и прокурори от там му отговарят, че " след задълбочено проучване не се установява престъпление от магистрати ". Точно тези хора стоят на върха на корупционните схеми в съдебната система. Всички останали магистрати от по ниските нива трябва да влезнат в определена корупционна схема и да снасят редовно, иначе са аут. Пък и така се чувстват защитени, че ако сгавят някъде или ползват съда и прокуратурата за лична саморазправа, срещу някой, към когото имат лично отношение, нагоре по веригата ще ги защитят.
Министъра на Правосъдието е права и цялото общество трябва да я подкрепи! Тези структори трябва да се закрият и да се разследват ! Трябва да се създаде независима структора, която да контролира съдебната система и да разследва магистрати! То се видя, че магистрати не могат да разследват магистрати защото всички са в кюпа!
12 Септември 2009 20:40
Прокурорите в България са най-безотговорните държавни ОРГАНИ . По принцип трябва да са адвокатите на държавата и на суверена НАРОДА. Това е обаче само пожелание, когато няма кой да ги вкарва в пътя. Главните прокурори са толкова главни , че се изживяват каго богове.Никой не може да ги накара да се захванат с работа , а само правят някакви изявления пред медиите. През последните 20 години се избират за такива абсолютно негодни за длъжността лица нямащи необходимите личностни и професионални качества , за да бъдат на тази длажност. Само на думи се говори за единоначалие и подчиненост на главния прокурор. Определено казано той няма желание да се заеме с нито една преписка. Всички се поемат от секретарки , технически или юридичиски сътрудници от вездесъщата администрация , която прави всичко възможно за кефа на шефа. Тая администрация инфилтрира всичко и защитава храбро честта на гилдията , а най-вече честта на тогата. Разните инспекторати и подобни никога не дават косъм да падне от главаат на колегата. Главния прокурор е политически избор макар да се говори обатното. Тримата главпрокурори след 1991 г. въобще не са си виршили работта , а са осъществили като продължавано престъпление престъпния сътав предвиден и наказуем по чл.288 от Наказателния кодекс. Особенно първият , който вместо да дисциплинира прокуратурата и въведе ред в държавата. Насади манталитета на комунистическата адвокатура да сервилничи на изпълнителната власт и да не търси отговорност на грешните колеги. Някой помни ли простолутите запои на Иван Татарчев с Иво Караманки в "Лебеда" до яза на Панчерево. По негово време им порасна работата на некадърниците станали несменяеми. С времето тези бездарни и ояли се "юристи" се окопитиха и разбраха , че всичко може и са абсолютно безнаказани, всички нови са възприели начина им на работа. Втория главпрокурор скъса нишката с политическите си приятели и се изживяваше като голям фактор без да го е грижа задълженията си и янвно имаше други проблеми. Третия глевпрокурор странно бе избран единодушно от ВСС. Този е абсолютното непригоден като потомък на комунистическолигархична фамилия и поочен от публичния кръстник на съвременната олигархия станал с активни манипулации президент на републиката. сегашния гжлав прокурор очевидно не се напъва да въвежда ред в държавата , което му е основното задължение по слуба. Преподава нещо като "наказателно право" на студети и се явява в медиите. Убеден съм, че не е пипвал преписка срещу когото и да е . Прави се на симпатичен , но е явно зависим от тъмните сили. По места при имунитет и несменяемост всеки прокурор работи за себе си под прикритието на държавата . Никой не може да го накара да работи, защото просто няма началник. Защо да не играе ролята на адвокат на този , който му дава допълнително коаго може така и обатното. Ще се ниши тук , ще направи лице там , а пък си има цели 35 години мандат никой не може да го изгони. Това се казва служба за службогонци , е как исакаш да се върши работа по закон. При това в държавата на ОЛИГАРХИЧЕСКИЯ КОЛЕКТИВИЗЪМ , защо да се цепи от колектива.
13 Септември 2009 01:02
Обществото ни , вече има изстрадания си опит от "практиката" на прехода . Налага се приемането на Нова конституция , с радикално преструктуриране на отделните власти и обвързването им в служба на желаната от хората , Система на общия ни живот в устойчиво Общество . Но Опитът показва също , че Новата му философия е неразбираема за немалко "корифеи" сред днешните ни конституционалисти . Те следва да бъдат аргументирано и беццеремонно отстранени от обществения дебат по тази изключително значима за общия ни живот , негова Тема ...

13 Септември 2009 05:13
Беагл, малко стабилност и глътка въздух под формата на законност и ред са ни необходими преди да се пристъпи към истинската реформа за която ти говориш. Дотам сме я докарали с корупцията.
13 Септември 2009 20:19
Това деление на властите важи за онази си епоха. Не бива да се дава никаква независимост на съдебните кадри, защото го карат през просото..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД