Здравното министерство ще изготви по-конкретен списък с храните, чиято продажба е забранена в училищните лавки. Това се налага, за да няма разминаване в критериите при проверките на санитарните инспекции, съобщи директорът на Националния център за опазване на общественото здраве проф. Стефка Петрова. От вчера влезе в сила новата наредба за здравословно хранене на учениците, която забранява продажбата на определени храни в училищните лавки. Те са разпределени в групи - пържени картофени и зърнени изделия, зърнени продукти с добавена мазнина, пържени ядки, пържени тестени изделия, захарни и шоколадови изделия, торти и пасти, сиропирани сладкиши, сухи супи и сухи бульони. Текстът обаче е по-общ и дава възможност за различно тълкуване. Затова здравните експерти ще подготвят негативен списък с вредните храни, в който поименно, а не по групи, ще бъдат изброени забранените храни. Гратисен период за новите изисквания няма да има. Санитарните инспекции започват от днес проверки. Глобите за нарушителите са от 200 до 2000 лв.
С новата наредба ще бъдат забранени 85% от продуктите, от които досега са печелили училищните лавки, съобщи проф. Петрова. Според нея собствениците на фирмите, които държат училищните бюфети, се притесняват от нелоялната конкуренция на останалите търговци около училищата. Вчера половината от училищните павилиони в Пловдив обявиха стачка и останаха затворени, съобщи "Фокус". И от други градове има данни, че лавките затварят поради невъзможност да изпълнят новата наредба. Бизнесът в училище не е сравним с детския интерес, коментира по този повод зам.-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов. Според него забраната за продажба на определени храни в радиус от 500 м от училищата е в правомощията на общинските власти. Здравните експерти обаче смятат, че подобна мярка само ще задълбочи проблема, вместо да го реши.
В рамките на часа на класния ръководител санитарните инспектори започват обучение на учениците за мерките за предпазване от вирусни инфекции и за здравословното хранене. За целта във всяко училище трябва да има осигурена топла вода, сапун и салфетки за ръце. При появата на симптоми за грип децата трябва да останат вкъщи и да отидат на лекар.
НОРМИ
Поне 60 деца са необходими за разкриването на здравен кабинет в детска градина, а минимумът за разкриване на кабинет в училище е 100 ученици. Това предвижда проект на наредба за дейността на здравните кабинети. В здравния кабинет трябва да работят лекар и медицински специалист. Тяхната работа няма да се покрива с тази на джипито. В неговите функции ще влизат оказване на първа помощ до идване на спешен екип, осъществяване на здравна просвета и лечебна физкултура, контрол на учебните разписания и храненето на учениците. Въз основа на проведените профилактични прегледи и имунизации, лекарят ще прави анализ на здравното състояние на децата в училището. Данните ще се изпращат в санитарните инспекции. Решението за разкриване на такива кабинети и финансирането им ще бъде в ръцете на общините.
|
|