Ден след като политици и икономисти разгромиха антикризисния план на президента Георги Първанов, самият той даде лек заден. Държавният глава обясни, че идния петък ще представи за обществен дебат "не план, а отделни виждания за изход от кризата", с които се надява да помогне на правителството. С авторите на доклада пък бил готов да спори по някои пунктове, както го е правил досега.
Документът бе посрещнат на нож заради революционните си идеи. Сред тях са премахване на плоския данък, въвеждане на прогресивно данъчно облагане, необлагаем минимум от 1000 лв., различни ставки на ДДС за стоки от първа необходимост и засилване ролята на държавата при преразпределение на БВП. Предложението за отмяна на 10% налог например бе определено като "малоумно" от финансовия министър Симеон Дянков. Оказа се дори, че някои от авторите на доклада като банкера Стоян Александров не са съгласни с него. Александров коментира, че в понеделник за първи път е видял плана и не е повярвал на очите си. Той е автор само на частта за банковата система.
"Тук сме един отбор и не можем да се делим и да има конкуренция, когато става дума за една такава особено важна задача", репликира по повод критиките Първанов. Той настоя да се вземе примерът на другите западни страни, които са успели да консолидират подкрепата си за антикризисен план. Първанов обясни, че докладът е академична разработка, в която са участвали 30 професори, някои от тях са били съветници на други президенти или са ги подпомагали в дейността им. "Друг път ще коментирам политическия език, който се използва", обеща президентът. И допълни, че високомерието не е най-добрият тон.
Бившият премиер Сергей Станишев направи предпазлив коментар на плана. Според него неприемливи са прекалено резки движения, които могат да застрашат събираемостта. Все пак БСП смята, че държавата трябва да покаже, че е на мястото си в труден момент за социалнослабите и младежите. "Докладът на експертите съдържа най-различни идеи за дискусия, но отговорността е на правителството и техният антикризисен план е най-важен", прехвърли топката към новия кабинет Станишев.
"По отношение на икономическата политика президентът е обикновен гражданин и не е негова работа да представя мерки за оздравяване на икономиката", отсече пък съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов.
-----ОБЕЩАНИЕ
Още през май в интервю за в. "Стандарт" президентът Първанов обяви, че с помощта на експерти готви пакет от антикризисни мерки, които ще предложи на следващите управляващи. Тогава той коментира, че за разлика от банковия сектор, където нещата са горе-долу добре, в реалния сектор ще има много работа за следващото правителство. Затова той готвел много интензивно виждания не само с тесния си икономически екип. "Провеждам без много шум консултации с много хора, които имат различни политически пристрастия и принадлежат към различни икономически школи. Държа да чуем мнението на всички тях. Готов съм коректно да предложа на следващите управляващи виждания за изход от кризата", заяви Първанов.
------------КОНТРА
Шефът на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова заяви пред "Дарик" радио, че не приема допускането за евентуален фалит на банки у нас, заложено в плана на Първанов. Документът предлага да се отмени държавната гаранция за промоционалните влогове до 100 000 лв., а също и одържавяване на всяка банка, за която е ясно, че ще има трайни ликвидни проблеми. Предлага се също да се въведе непрекъснат мониторинг върху банките с високи лихви и тези, чиито централи имат проблеми.
"Банковата система у нас е стабилна и няма никакви индикации да се предполага, че ще има фалити", заяви Виолина Маринова. Тя уточни, че и в момента БНБ осъществява ежемесечен мониторинг на банките и следи показателите за стабилност.
Банкерката възрази и срещу идеята да се отмени държавната гаранция върху промоционалните влогове. "Законът, който гарантира депозитите, е за суми до 100 000 лв. Всеки влог над тази сума не е гарантиран и клиентите го знаят", бе категорична тя.
(Интервю със Стоян Александров - в "Наблюдател")
заради революционните си идеи
Ъ?