Така през юли средностатистическото семейство е разполагало със 794.65 лв. На човек увеличението е 16.62 лв. спрямо юни и сумата вече е 321.85 лв. Според данните на НСИ ръстът се дължи най-вече на пенсиите, приходите от самостоятелна заетост и взетите заеми. Доходът от заплати е нараснал само с 1 лев.
Със сходно темпо са се повишили и разходите. Едно домакинство е изхарчило средно 714.55 лв., което е с над 38 лв. повече спрямо юни. Така на теория в семейния бюджет са останали свободни 80 лв.
Основната тежест в семейните сметки пада, както обикновено, върху заплатите и пенсиите, които носят 78.8% от доходите. Тук съществена разлика се забелязва при дела на пенсиите спрямо миналата година. Ако през юли 2008 г. те са били 24% от дохода на домакинствата, сега този процент е 27.9. За сметка на това работната заплата отстъпва от 53.1% дял миналия юли на 50.09% сега. През този период обаче парите на възрастните бяха увеличавани на няколко пъти. Юлското увеличение точно преди изборите е донесло нови 6 лв. средно на човек от домакинство. Така на човек от пенсии се падат 89.81 лв., а от заплата - 163.85 лв. Тези суми се различават сериозно от средната пенсия и средната заплата, тъй като се разпределят между всички лица в домакинството независимо от статута им.
Изтеглените кредити пък започват да се връщат към нивата отпреди началото на кризата - 11.75 лв. на лице от домакинство при 12.69 лв. миналия юли. За сравнение за юни тази сума беше 8 лв. Българите явно търсят начини за допълнителни доходи, тъй като от самостоятелна заетост печелят 23.18 лв. през юли при 20.52 лв. месец по-рано.
При разходите раздвижване се регистрира по всички пера с малки изключения. Символично намаление има при облеклото и обувките, здравеопазването, съобщенията. Продължават да спадат сумите, които българите редовно изплащат към близки, т.нар. регулярни трансфери към други домакинства. През юли те са 4.01 лв. на човек, а месец по-рано са били 4.74 лв. Храната е струвала месечно по 107.77 лв. на лице от домакинство. За алкохол и тютюневи изделия българите са дали средно по 14.27 лв., докато в предходните месеци пестяха дори от тях. Харчовете по жилището - поддръжка, обзавеждане, вода, ток и горива, са 127.15 на домакинство. Като първи месец от активния ваканционен сезон, юли отчита и по-свободно харчене за свободно време, културен отдих и образование. Тези разходи обаче все още изостават от бюджета за алкохол и цигари и са 12.07 лв. на човек.