Изданието се позовава на източници от Брюксел, запознати със съдържанието на доклада на специална комисия, която е разследвала причините за конфликта. В документа е записано, че отговорността за конфликта лежи частично и върху Русия, която е виновна за ескалацията му. Военните действия траяха през периода 7-12 август 2008 г. Независимата комисия бе създадена по инициатива на Германия, Холандия, Белгия и Люксембург. По данни на "Шпигел" засега докладът се пази в тайна, защото най-напред трябва да бъде представен на генералния секретар на ООН Бан Ги Мун. Очаква се следващата седмица с него да бъдат запознати 27-те страни-членки, а също Русия и Грузия. По повод съобщението на "Шпигел" грузинският президент Михаил Саакашвили реагира доста остро: "Някакви си идиоти твърдят, че ние сме започнали войната". "Тбилиси се опасява, че докладът ще намали шансовете на Грузия да влезе в НАТО в близко бъдеще", коментира германското списание.
Комисията започна работа на 2 декември 2008 година, като за дейността й са били похарчени 1.6 млн. евро. Първоначално тя трябваше да приключи с доклада на 31 юли 2009 г., но впоследствие срокът бе отложен заради нови публикувани факти от страна на Русия и Грузия. Междувременно в медиите се появи версията, че докладът може да бъде засекретен, за да не се изострят международните отношения. През февруари бе съобщено, че Тбилиси е настоявал да бъдат изключени някои хора от комисията, които грузинската страната смятала за пристрастни. Министърът по евроинтеграцията Темур Якобашвили дори заяви, че някои експерти са финансирани от руския газов гигант "Газпром".
Междувременно държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън увери Михаил Саакашвили, че САЩ ще продължават да правят всичко, за да не бъде признавана независимостта на Абхазия и Южна Осетия от други страни, предаде Би Би Си. Саакашвили е в Ню Йорк за 64-тото Общо събрание на ООН. "Клинтън подчерта последователната и решителна подкрепа на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Грузия", добави пред журналисти помощник държавният секретар Филип Гордън. Засега независимостта на двете провинции е призната само от Русия, Никарагуа и Венецуела.
АПЕЛ
Група политици от Чехия, сред които и бившият президент Вацлав Хавел, призоваха ЕС да изготви цялостна стратегия за защита на Грузия и да помогне на Тбилиси да си върне контрола върху Южна Осетия и Абхазия, пише в. "Млада фронта". Чешките представители настояват ЕС да поиска изтеглянето на руските войски от двете области.