Толкова ни стресира вчерашната преса, че взехме да мятаме гьобеци и да припяваме Сашка Васева - да се разтоварим от стряскащите мисли. В "Новинар" нискоестетичната "музика за маса" е дефинирана като постравматична терапия от някакъв дойче учЕн: "Чалгата била рожба на стреса, твърди германски експерт".
Тоя експерт така е разнищил поп-фолка, че го е оставил само по акордеон, хармоника и дайре. "Не бива да забравяме, че не става дума само за трансформация след демократичните промени, а и за присъединяването към ЕС, което беше свързано с огромен стрес за страната", анализира "германският етнолог и познавач на страната ни Клаус Рот". (Ей, тоя да не е рода на Юрген Рот - също "познавач", но на сенчестата част от България, автор на книги за мафията в стил "една стрина ми каза...")
Колкото до присъединяването - не се знае за кого е по-стресиращо - за България или за Съюза.
Нещата не са елементарни. "С други думи: чалга-културата спомага за развитието на отношения, които често се определят като корупционни", народопсихологизира културните ни особености хер Рот. Взирайки се в тази комплицирана научна конструкция, установяваме, че: стресът ражда чалга; чалгата ражда корупция. Следователно стресът е дядото на корупцията!
Издънки от същото родословно дърво (стрес, масова култура, корупция) се намират и по друга тема на печата: "Българка оглави световната култура", с гордост съобщава "Труд". "Бокова взема ЮНЕСКО", обявява по същия повод "24 часа" сякаш Ирина Бокова не става генсек, а влиза във владение на собственост.
И тук минава сянката на корупцията: "Слухове за подкуп преди решаващия кръг", дава ухо "Труд", без да уточнява чия съвест са стряскали тия свободни пари, търсещи безнравствен джоб.
Но това са си съвсем нормални съпътстващи мероприятия за форум на такова равнище - все пак проектобюджетът на ЮНЕСКО 2010-11 е над 600 млн. долара, както многозначително (за много парични знаци) информира "Труд".
|
|