Великобритания е най-лошото място за живеене в Европа, въпреки че заплатите са най-високи, показва съвместно проучване на сайта http://www.uSwitch.com и консултантската компания Research Insight, цитирано от медиите на Острова.
Допитването, наречено "Индекс за качеството на живота в Европа", е осъществено в 10 европейски държави, но България не е сред тях. Най-висок е стандартът на живот във Франция, Испания и Дания. Анализаторите на Research Insight и на uSwitch правят заключенията си, сравнявайки 17 различни фактора като нетните доходи, цените на основните потребителски стоки, продължителността на работната седмица, времето на почивка и други.
Високите възнаграждения, плащани във Великобритания, обаче са компенсирани от дългата работна седмица, недостатъчното дни годишен отпуск, постоянното нарастване на цените на храните и горивата. След данъчно облагане британците годишно получават по 35 730 британски лири (38 138 евро), което е с над 10 000 лири (10 600 евро) повече от средното възнаграждение на Стария континент. Огромна част от заплатите си обаче британците харчат, за да си осигурят "покрив над главата, храна на масата и топлина в дома", показва проучването.
Кошницата, включваща основните хранителни стоки, във Великобритания струва 134 лири (143 евро), средно в Европа цената е 124 британски лири (132 евро), а във Франция е едва 118 лири (126 евро). В Испания, Франция, Италия и Полша работната седмица е по-дълга от тази във Великобритания, но служителите в тези държави имат много повече дни за почивка. Великобритания има най-краткият платен годишен отпуск - едва 28 дни, докато в Испания работниците имат право да почиват през цялата година 41 дни. Средната пенсионна възраст в повечето от европейски държави, участвали в изследването, е 62 години, докато британците трябва да работят до 62 години и половина.
ХАРЧОВЕ
Британските депутати, които са похарчили държавни пари за лични цели, отказват да ги върнат в хазната, съобщи в. "Гардиън". Сър Томас Лег, който оглавява комисията за финансовата ревизия на депутатските харчове, настоява избраниците да разкрият как са изхарчили средствата и да ги върнат. Народните избраниците обаче са категорични, че не са злоупотребили с държавните пари. Премиерът Гордън Браун, който също изхарчил големи суми за лични нужди, заяви, че Лег нарушава законите и създава нови правила, като призовава бивши депутати да връщат пари.