Командващият американските сили в Афганистан генерал Стенли Маккристъл(вдясно) разговаря с новопристигнал войник на САЩ в американската военна база "Уерхауз" край афганистанската столица Кабул. |
Допълнителните сили са основно поддържащи части, като инженерен и медицински персонал, експерти в разузнаването и военна полиция, посочва изданието, като с това общият брой на допълнителните американски сили, които ще бъдат изпратени в Афганистан, достигна 34 000 души. "Обама разреши цялата операция. Единственото, което досега беше оповестено в медиите, беше изпращането на 21 000 войници", заяви представител на министерството на отбраната пред ежедневника. Информацията, публикувана на интернет страницата на вестника, дойде, след като президентът на САЩ получи искане от командващия американските сили в Афганистан генерал Стенли Маккристъл за изпращането на 40 000 военни допълнителни сили в страната, освен тези 34 000. Но изданието отбелязва, че максималният брой американски военен персонал в Афганистан, който се очаква до края на годината да бъде 68 000 души, ще се запази.
Според "Вашингтон пост" Обама всъщност не е постъпил в разрез с обичайната американска практика. Пентагонът и Белият дом обикновено не съобщават новините за разполагане на съществен помощен персонал. Така например беше направено, когато неговият предшественик Джордж Буш обяви, че изпраща допълнителни военни в Ирак. Тогава беше съобщено само за 20 000 души, които ще участват в бойни действия. В действителност те бяха придружени от още 8000 души помощен военен персонал, за който не беше съобщено пред медиите. Очаква се през следващите седмици Барак Обама да реши дали да изпрати исканите допълнителни войски, както му препоръча генерал Стенли Маккристъл, отбелязва "Вашингтон пост".
ТЕРОРИЗЪМ
Терористичната организация "Ал Кайда" се намира в тежко финансово положение за разлика от талибаните в Афганистан, смятат експерти от ФБР на САЩ, съобщи Би Би Си. Според Дейвид Коен вследствие на това, че САЩ и съюзниците им са пресекли множество канали за финансиране на "Ал Кайда", влиянието на организацията е силно отслабено, а възможностите й рязко са намалели. Във връзка с това през първата половина на т.г. лидерите на мрежата на четири пъти са излизали с открито обръщение към поддръжниците на организацията с молба за финансова помощ. Средствата са били нужни на терористите за вербуване и обучение на свежи кадри. По мнение на експерти от ФБР много по-голяма опасност понастоящем представляват талибаните в Афганистан, които получават огромни суми от производство и износ на наркотици. Както и от местни бизнесмени, които ги подкрепят доброволно или са подложени на рекет. Освен всичко останало движението разполага с многобройни и разнообразни канали за пренасяне на големи суми през границата, които много трудно могат да бъдат разбити.