Общо 258 депутати и сенатори подкрепиха вота на недоверие, а 176 бяха против, като за свалянето на правителството бяха необходими 236 гласа. За първи път от 1990 г. румънско правителство пада от власт след гласуване на вот на недоверие, отбелязват местните и световните медии. Вотът беше внесен в парламента след разпадането на управляващата коалиция между либералдемократите на Бок и социалдемократите, което бе предизвикано от уволнението на вътрешния министър Дан Ница, който бе от квотата на левите. "Чест е за едно правителство да падне в момент, когато провежда реформа, целеща да бъдат отменени привилегиите", заяви Емил Бок, имайки предвид реформата на пенсиите, която той защити преди гласуването.
Според румънската конституция сега президентът Бъсеску трябва да назове новия премиер. Тъй като той е близък съюзник на Емил Бок, някои наблюдатели не изключват Бъсеску отново да номинира Бок да създаде временно правителство до президентските избори на 22 ноември, при които се очаква да се стигне до втори рунд на 6 декември, съобщи АФП. Падането на кабинета означава трудности с изпълнението на условията за получаване на помощта от 20 милиарда евро, която Румъния договори тази година с МВФ, за да се справи с финансовата криза, и отлагане на подготовката за бюджет 2010 г., считат икономисти. Румъния навлезе в тежка криза м.г. заради световната финансова криза. Заради слабата икономическа политика страната престана да бъде най-бързо растящата икономика в ЕС и привлекателна дестинация за чуждестранни инвеститори, отбелязват агенциите. Десноцентристкото правителство ще остане на власт, докато парламентът одобри новия кабинет.
ПОЗИЦИЯ
Опозицията в Румъния обвинява премиера Емил Бок и неговото правителство за това, че са вкарали страната в "тройна криза - икономическа, социална и морална". Освен това те го обвиняват в управлението на кабинет, съставено единствено от представители на неговата Либералнодемократична партия, на която президентът Траян Бъсеску е бивш член.