:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,675
Активни 769
Страници 17,578
За един ден 1,302,066

Стихийни бунтове объркаха жп трафика в цялата страна

Синдикатите категорично се разграничиха от първите протести при управлението на кабинета на Бойко Борисов
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Заради бунтовете в железниците трафикът вчера се обърка и някои влакове потегляха от софийската Централна гара със закъснение, защото изчакваха други.
Заради забавени с 2 месеца заплати ситуацията в железниците започна да излиза извън контрол. Служителите на няколко гари във Варненско отказаха да излязат на работа вчера сутринта и предизвикаха огромен хаос в жп трафика в цялата страна.



Влаковете от Варна и Русе за София закъсняха над един час, което доведе до изчакване по други маршрути. По същото време заради внезапното застудяване прекъсна захранването с ток на линията между София и Перник, което пък доведе до 250 минути закъснение на влаковете по тази линия. Едва надвечер трафикът бе нормализиран.

Ръководители движение на Централна гара София разказаха вчера пред "Сега", че миналия месец е имало подобен бунт на гара Илиянци. След като ситуацията се нормализирала, ръководството глобило бунтарите с по 100 лв. от неполучените все още заплати. Онзи ден в Бургас също имаше протести, но без да се спира движението на влаковете. Около 30 работници излязоха на улицата, като обясниха скромното шествие със страха на колегите си от уволнение.

Протестите засега са ограничени само в Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), тъй като августовските заплати в самата БДЖ вече са получени. НКЖИ дължи на работниците си 10 млн. лв. за заплати и аванси. В същото време БДЖ дължи на НКЖИ над 70 млн. лв. такси за ползване на инфраструктурата и вчера тя бе писмено предупредена, че ако не преведе парите до 14 дни, нито един влак няма да бъде пуснат по релсите. На първата си пресконференция новият шеф на БДЖ Пенчо Попов само уточни, че дългът е по-малък, тъй като за 52 млн. лв. имало споразумение за разсрочване.

Лидерът на КНСБ във Варна Илия Илиев категорично заяви, че КНСБ няма отношение към стачката.

"Това е самостоятелен протест на недоволни хора", каза той. "Сега" научи, че след като служителите на гарата във Варна са отказали да работят, ресорните синдикални отговорници първоначално са проявили солидарност. После обаче спешно започнали да въртят телефони в София, откъдето ги предупредили да се въздържат от незаконни протести. Редови железничари твърдят, че именно отказът на синдикатите да протестират е причина за самостоятелните им действия.

Синдикатите обявиха вчера, че всеки момент ще почне процедура за обявяване на национален железничарски протест, но търпението на хората, които не са получавали заплати от няколко месеца, вече се е изчерпило. "Няма как националният протест да стане преди края на месеца", обясни пред "Сега" шефът на Съюза на железничарите към КНСБ Петър Бунев. По закон процедурата е тромава, тъй като преди стачката трябва да се осигури "минимално транспортно обслужване" и чак тогава да се прекъсне работа. В противен случай протестът ще е незаконен.
35
3276
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
14 Октомври 2009 00:15
АМА КОЙ Е ЛУД ДА РАБОТИ БЕЗ ПАРИ ?!
14 Октомври 2009 01:05
След време ще се окаже, че работещите в ЖП-то са със сравнително редовно/спрямо останалите/ получаващи заплати...

14 Октомври 2009 02:18
Интересно, как някой може да има право да те глобява през октомври, при условие, че не ти е плащал от юли!
14 Октомври 2009 02:38
С такива стачки и непредвидени закъснения, най-много да откажат и малкото останали пътници да пътуват с влакове.
14 Октомври 2009 03:13
БДЖ, Кремиковци, парното и безброй знайни и незнайни рожби на социализма вече 20 години не успяват да станат печеливши под зорките очи на правителство и синдикати... Всички загрижени за благополучието на работниците...

Кърмилницата и синдикатите 2 мандата не можаха да премахнат насилственото кредитиране на работодателя от работниците. Най-беззащитната част от населението стои без заплата по няколко месеца за да може предприятията по 20 години да стоят на червено.

Още си спомням как лявата персона Ванковица-1 ловко подмина въпросът ми защо Кърмилницата като лява партия допуска това...Ндаа, и тя имаше смелостта/наглостта тогава да приема тук въпроси от форума.

Сега хората негодуват...и с право. Бат Разбойко, ти си на ход! Редно е веднага да се осигури възможност при неплащане навреме, работниците да започват процедура за фалит на предприятието...и това е лидерското място на синдикатите....не мафиотските, де...
14 Октомври 2009 05:32
Това е сириозно предупреждение за това, което очаквам да се случва през приближаващия зимен сезон.На фона на мизерията в която тънат социалнослабите, това е само началото."Стихийни бунтове объркаха жп трафика в цялата страна".Обърнете внимание "Стихийни".Това говори, че никой не разчита на никакви синдикати и означава , че гладът при протестиращите е на ход.Гладния нищо не го плаши и нищо не може да го спре.
14 Октомври 2009 07:19
Стихийни бунтове объркаха жп трафика в цялата страна
..
Синдикатите категорично се разграничиха от първите протести при управлението на кабинета на Бойко Борисов

...
Поучително заглавие!
Когато хората си искат дължимите заплати, това е "стихиен бунт, който предизвиква хаос".
От подзаглавието също лъха мъдрост (този път от т.нар. "синдикати":
На власт вече е Б.Б. Протести/бунтове повече да няма!
[/code]
14 Октомври 2009 07:39
Само неразбиращите могат да се изказват, за транспорта, по този начин.
Проблема се задълбочава и от това, че новите поколения ги учат, че транспорта е
услуга, а не вид производство.
14 Октомври 2009 07:54
БДЖ, Кремиковци, парното и безброй знайни и незнайни рожби на социализма.....

Разгазирал си се брато! Все червено ти се привижда!
Виж историята на БДЖ Натиснете тук и разбери, че не всичко е червено-синьо.
14 Октомври 2009 08:03
На първата си пресконференция новият шеф на БДЖ Пенчо Попов само уточни, че дългът е по-малък, тъй като за 52 млн. лв. имало споразумение за разсрочване.


интересно, откога постигането на споразумение за разсрочено плащане означава, че дълг вече няма? и какво ли е всъщност споразумението?
14 Октомври 2009 09:32
Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ)?!
Оставам с впечатление, че това е нещо различно от БДЖ?! Откога и защо?!
Ако няма влакове, с какво ще се занимава НКЖИ!!!
14 Октомври 2009 09:38
По закон процедурата е тромава, тъй като преди стачката трябва да се осигури "минимално транспортно обслужване" и чак тогава да се прекъсне работа. В противен случай протестът ще е незаконен.
...

Не съм Конституционен съдия, но до колкото си спомням в Конституцията пише, че на първо място държавата трябва да защитава интересите на гражданите си. От това изказване става ясно, че не е така - първо гражданина трабва да се погрижи за интереса на държавата, па дори и ако се наложи да пукне от глад. Много познато звучи, много познато.
14 Октомври 2009 09:57
Brent - яйцето и кокошката (държавата и гражданите).
Не е необходимо да четем конституцията, за да е ясно, че без граждани държава не може да има!
Това важи и за вчерашния дебат - община СРЕЩУ граждани!
14 Октомври 2009 09:58
Транспортната стачка, започнала на 29 декември 1919 година и продължила до 19 февруари 1920 година, е най-дълготрайната стачка в съвременната българска история. В нея се включват работещите в железопътния транспорт, телеграфопощенските станции, мините и пристанищата. Причините за стачката се коренят в тежките социално-икономически условия в страната след Първата световна война.
ДА, след война!! Та отгатнете разликите оттогава... царят пак е тук с имотите си, пак сме най-бедната страна в Европа, политиците си разиграват далаверите, имаме финансова криза, хората с месеци не са получавали НИКАКВИ ПАРИ, а са работили, нямаме свестни леви партии, десните са отрочета на левите и няма опозиция. Министър председателя не се намесва и синдикатите не искат да го тревожат!1То като гледам-пак същото, като през 1920г.
14 Октомври 2009 10:05
Въпроса за синдикатите е много сложен и иска сериозно отношение. В Щатите е ясно как се родили синдикатите, как действат и каква е ползата от тях. В БГ не е ясен нито един от тези компонента. Звучи идиотско един бранш да е част от един общ синдикат, пардон исках да кажа идилиастично (няма правописна грешка), но пък е известно, че БГ е пълна с идиалисти, социалисти и други подобни кисти.
14 Октомври 2009 10:19
Проблемът, който сега възниква, има своето зараждане от окончателното спиране на Кремиковци. Причините са следните:
Характерно за БДЖ през годините на прехода е наличието на трайна загуба от пътническите превози, компенсирана с приходите от товарните превози. Основен товародател на БДЖ през годините беше Кремиковци, съответно - продукцията на комбината. Оттам идваха и значителна част от приходите на дружеството.
Свиването на дейността на Кремиковци и последвалото затваряне на комбината имаха за последствие спиране на приходите на БДЖ от тази посока. Съответно, компанията излезе като цяло на загуба, която може само да расте.
За да избегне социалното напрежение в собственото си дружество, ръководството на БДЖ очевидно не си покрива задълженията към НК ЖИ.
Оттук вече и появилите се проблеми в НК ЖИ.
14 Октомври 2009 10:28
Основните проблеми (само основните, иначе са много) на БДЖ, причиняващи загубите на пътническия транспорт са два:
1. Много ниската средна скорост на превоза (средна скорост София-Варна - 60 км/ч)
2. Лошите условия на превоза - мръсните и неудобни вагони
Причината за ниската скорост на превоза не е във влаковете като потенциал на скараст (мотрисите в БДЖ имат потенциал за 120 км/ч) а състоянието и същността на железния път. ЖП линиите в България не позволяват нормална скорост на влаковете, тъй като съществува много голяма опасност от дерайлиране. Подмяната на железния път обаче изисква и време, и средства.
Оттук се стига до обсурдната ситуация влака, като вид транспорт, при всичките му изначални предимства пред автобусите, да бъде губещ. Предимствата са:
1. По голямо удобство на пътуване, предвид възможността за разходки в коридорите и наличието на вагон-ресторанти. Понастоящем, с въвеждането на пътнически вагони от салонен тип - без купета, има възможност и за поставяне на телевзор, както е в автобусите, и за музикално озвучаване.
2. Наличието на самостоятелен път, с предимство пред всички останали пътища
Недостатък е ограничения маршрут.
Тези условия обаче не могат да се експлоатират, поради горните причини.
За лошите условия във вагоните пък причината вече не е толкова в липса на средства, колкото в лоша опганизация и лош мениджмънт на БДЖ. А това е поправимо дори и само с воля. Каквато обаче липсва!
14 Октомври 2009 10:34
Сгуню:
Причината за ниската скорост на превоза не е във влаковете като потенциал на скараст (мотрисите в БДЖ имат потенциал за 120 км/ч) а състоянието и същността на железния път.

Тоя пак е изтрескал "умности". Ти кога за последно си се возил на влак? Влаковете на равни участъци и сега развиват 80 - 100 километра в час. Въпросът е, че България не е толкова равна, пич. Тогава може би требе да си сменим територията?
Ако мрежата беше лоша, нямаше да има отделно НКЖИ.
Аман от акъллии.
14 Октомври 2009 10:48
Гмурец,
Ти просто ме уби, приятелю!!! Кой ти е казал, че услугите не се произвеждат?! Проезвеждат се както стоки, така и услуги. Просто едното е материално производство, а другото - производство на услуги. Всъщност, между едните и другите разликата е малко условна, защото материалния продукт стол си го купуваш, за да седнеш на него, т.е. за да ползваш създаваната от него услуга отдих, а не просто да си го гледкаш, да речем... Друг е проблемът, приятелю. Транспортът е услуга, разбира се, но такива услуги не са приоритет за икономиката ни. Приоритетни са барове, казина, стриптийз заведения и пр.
14 Октомври 2009 11:44
Сгугню, анализа е малко старичък.
Миналата седмица се возих на чудото наречено "Ускорен бърз влак". Влака пристигна по-рано! Беше чист! От салонен тип, и макар минаващ през Карлово и Сливен го взе за под 7 часа. Има сутрешен експрес който го взема за под 6 часа разстоянието (София-Бургас), на обратно е същото, а сега с намаленията дето са ги пуснали (усетриха се най-после!) е 30 лв. в двете посоки. И на отиване и на връщане влаковете ПОДРАНИХА с по 15-20 минути на последна спирка.
Не бях се возил на влак 2 години, но в тоалетните вече има вода и има ароматизатор и е чисто.
Тъй че има подобрение, проблема е че имат такива крадливи шефове дето ги разсипаха. Не е нормално подобна компания да е толкова зле при положение, че има огромен потенциал.
14 Октомври 2009 12:05
Аз също пътувах тия дни с ускорен влак. Взех си първа класа - искам да пътувам поне тихо и удобно. Обаче - и втората класа беше чисто, възпитани кондуктори, изобщо - нормално.
А ето мнението ми, тъй като преди малко дойде интернетът и нямам време да го препостна.
Натиснете тук
"4 ОКТОМВРИ"
14 Октомври 2009 12:10
Някой може ли да даде смислено обяснение как пък никой не се сети да купи на изплащане хубави мотриси и вагони за всички или поне за повечето линии, да тегли един заем и да стегне релсите, да направи една агресивна маркетингова политика и с цени и прилично(повече не се иска) качество на услугата да удари в земята 90 процента от конкуренцията?
Кой би се качил на автобус да се поти и ръга в човека до него, да се лашка и да не може да отиде до тоалетна 3, 5 часа(говоря за пътя до Бургас), като може да се вози за същото време много по-комфортно на влак? Кой би плащал за тир, ако има удобен и организиран начин примерно в рамките на София да дойдат няколко малки камиончета, да ти натоварят стоката, после да я натовярат във влака и да ти я доставят да речем в Созопол пак със същите малки камиончета или с един по-голям? Ама без да ти чупят половината стока. Така ще се получи джам работата и трафикът по пътищата ще се облекчи, и приходът на държавата ще се увеличи. Обаче някой трябва да го иска повече от подкупите, които може да изкара при тази ситуация. Защо не се сключи един договор за мениджмънт с някоя западна компания при ясно определени и изгодни условия?
14 Октомври 2009 12:31
Това "Н" в КНСБ за какво беше?
Май е време за независими от независимия синдикат профсъюз.
14 Октомври 2009 12:34
Персеус, Генек,
Радвам се че през последните 2 години нещата явно са отишли на подобрение.
Ускорения взима разстоянието за 6 часа, т.е. при средна скорост 65-70 км/ч. Това потвърждава, за съжаление, казаното от мен като актуално.
Пъндер,
Ти по-горе не знаеш, че има НК ЖИ, а си седнал да ме поучаваш, май?
Изглежда, добър ник си си избрал, особено съчетанието на първите три букви!
Ти четеш ли изобщо внимателно? Казал съм - СРЕДНА СКОРОСТ.
Кво ми пляпаш за скорост на места. Кел файда че някъде е 80 или 100 км/ч скоростта, като средната е 60-70?
И за какви равни и неравни места брътвиш? Къде си виждал влак да върви по баир. Там откъдето минава железния път терена се изравнява и т.н. ... Абе какво съм седнал да ти обяснявам, като явно хабер си нямаш от нещата!
14 Октомври 2009 12:37
Тъй че има подобрение, проблема е че имат такива крадливи шефове дето ги разсипаха. Не е нормално подобна компания да е толкова зле при положение, че има огромен потенциал.

Те тука е заровено кученцето! Бъдещето е на експресните влакове, които успешно могат да конкурират автобусния транспорт на дълги линии при условие, че развиват добра скорост (140-160 км/ч), които на равнинните участъци не трябва да са проблем при добре поддържан жп път и съвременни мотриси.
Също и крайградските мрежи около големите градове.
А сага питайте жп шефовете колко проекти за усвояване на европейските пари по инфраструктурата и модернизирането на железниците са предложили и колко от тях са одобрени.
14 Октомври 2009 13:08
"Грес получават скърцащите колела." Железнчарите би трябвало да го знаят.
14 Октомври 2009 13:24
в жепето от лятото мирише на приватизация
14 Октомври 2009 14:10
При Тошо беше много лошо, а, демокракье клисави! Сега радвате ли се на демокрацията? Радвайте се, радвайте се, тя все по-хубава ще става!...
14 Октомври 2009 16:01
Ancient Thracian,
Става дума за произведени тон и пътникокилометри, ако въобще ти е ясно.
Сгугню, , познавах един с португалско име.
14 Октомври 2009 17:18
Чета, че по край тея две?! БДЖ-та /път и състав/ бат Бой погнал още 300 големи фирми с държавно участие, явно ще сменя ръководствата, ама щял да им иска и дивиденти...виж това ми харесва...Ха дано от тях поне вкара някой на топло. Сега ще се появят инфорНации за големи заплати на ръководствата, пък за ехалето няма пари...Ще му ръкопляскам, ако и това не излезе кьорфишек...
14 Октомври 2009 19:23
СЛЕД КАТО Я ДОВЕДОХА ДО ФАЛИТ, СЕГА ОТНОВО бдж ЩЕ, една фирма!!Дебелоочито на властимащите е безкрайно!1И пак ли няма да има осъдени!!!
14 Октомври 2009 20:20
Крайно време е народът да се събуди.
И крайно време е да си създаде синдикати.
И да настоява за правата си на нормален живот до получаването на правата или обезглавяване на държавата. във всяко едно отношение.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
14 Октомври 2009 21:15
Има сутрешен експрес който го взема за под 6 часа разстоянието (София-Бургас),

Бафти постижението! За кво ядем жабетата двайсе години, хероически да достигнем петте часа и тридесет и пет минути по разписание на експрес "Чайка" от Татово време?
За тъй наречените синдикати - криминална милиция има скромен принос към кадрите на прехода и една такава кадра е Коцата Тренчев. Сачма, та дрънка. Друга такава кадра е Емилия Кошлукова, ма да не задълбаваме.
Суриозния принос е откъм шесто на ДС - Кръстьо Петков, неизвестно защо наречен "Поп Кръстьо". Понастоящем коалиционен партньор на др. Станишев.
Заместен достойно от Джилязко Ристьов, олицетворение на кир Михалаки.
Некои, гледам, са се сетили и за другарката Танчето. Нема за оти, она работи за преизбирането на другаря Станишев откъм другата страна.
Молбата ми е - ако видите некой от гореупоменатите, турете си го на уя, да не оди пеш.
ПП - БДЖ плаща винетка хиляда лева на вагон на месец. Държавата събира от себе си такса, за да вози собствените си вагони по собствените си железни пътища. Такова въображение е присъщо само на роднините на Ламби, които се въдят в МВФ и СБ.
15 Октомври 2009 00:01
кайла не се е променила и още иждивенства у османското робство... народа ще се обединява и ще 'ръгва срешу държавата-изедник... все едно иван вазов я е писал тази... райна...

дорде не разберем сите, че ние сме държавата - нема оправия. ще ни обладават радостно я комунисти, я цоциалисти, я атакисти, я депесари - ваопште всеки, който со метален и безизразен глас говори за държавата... или говори за същата без портфейл, но с торбички под очите...
15 Октомври 2009 15:49
Ние не сме държавата.
Теоретически може да сме. Де факто и де юре не сме.
И нямаме друго средство за изява освен протест. Другите законово са ни отнети от ония, които първо ни откраднаха държавата.
Стига вече с това самосъзнание.
Навремето във Франция народът като се е усетил, че не той е държавата, и резнал главата на краля-слънце.
Без кръвопускане нема стане, само с усещане не става вече и оная работа, требе и виагра.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД