Македония и Косово се разбраха за взаимната си граница, съобщиха агенциите. На извънредно заседание в събота късно вечерта парламентът в Скопие ратифицира договора за демаркирането на граничната линия между двете страни. Малко преди това и парламентът в Прищина одобри договора.
Македонският премиер Никола Груевски заяви, че споразумението ще донесе по-голяма стабилност, защото урежда важен регионален въпрос. "Дълбоко съм убеден, че това е голям успех за Македония, защото закриваме граничния въпрос, който от години никой не можеше да реши", каза министър-председателят.
Международната общност изрази задоволство от ратифицирането на договора за демаркация на границата между Македония и Косово и го определи като важна стъпка към стабилността на региона, предаде местната тв А1. Посланикът на САЩ в Скопие Филип Рийкър заяви, че това решение показва отговорност и мъдрост. Ръководителят на мисията на ЕС в Македония Ерван Фуере също определи подписването на документа като израз на доверие и отговорност от страна на правителствата на Косово и Македония.
Сръбското правителство не признава подписаното от властите в Скопие и Прищина споразумение за демаркация на границата между Македония и Косово, заяви държавният секретар в сръбското МВнР Оливер Иванович. Според него "споразумението е подписано под натиск от страна на чужденци".
След подписването на договора за демаркиране на границите, Скопие и Прищина установиха дипломатически отношения и ще си разменят посланици. Вчера министрите на външните работи на Македония и на Косово Антонио Милошоски и Скендер Хисени подписаха общо комюнике, с което съобщиха за установяването на дипломатическите отношения. "Двете страни ще работят за подобряването на приятелските отношения върху основата на взаимното зачитане на националния и териториалния интегритет на всяка една от държавите", се казва в комюникето.
Македония призна още през октомври 2008 г. независимо Косово, но отказваше да установи пълни дипломатически отношения с Прищина, докато не бъде решен проблемът с демаркацията на границата. Според македонските медии спорна била територия от 20 000 хектара около македонските села Дебалде и Танушевци. Районът бе използван от албански въоръжени бойци през 2001 г.
НЕВОЛИ
Над 45% от пенсионерите в Македония издържат по двама или повече членове на семейството си, писа "Утрински вестник", като цитира данни на Центъра за икономически анализи. Стандартът на живот на пенсионерите и студентите в страната е изключително нисък, а месечните им доходи са крайно недостатъчни. Месечният бюджет на около 38% от учащите се във ВУЗ е от 6000 до 8000 денара (61 денара = 1 евро). Само 15% от студентите работят, докато учат.
Пенсионерите харчат най-голяма част от приходите си за хляб и лекарства, а най-рядко за туристически услуги, показва проучването.
Пенсионерите харчат най-голяма част от приходите си за хляб и лекарства, а най-рядко за туристически услуги, показва проучването.