Привържениците на спорта отдавна не се заблуждават, че Кубертеновите принципи са още живи. Допингът и съдийските реверанси са ежедневие. Но изобретателността на някои състезатели в стремежа им към успех стига до неочаквани висини. Ето част от "героите".
Мат льо Тисие - футбол
Легендарният футболист на "Саутхемптън" Мат льо Тисие сам призна в автобиографията си как е опитал да изкара 10 000 паунда от букмейкърите. След като отборът му се е спасил от изпадане, в двубоя срещу "Уимбълдън" футболистът заложил, че още в първата минута ще има тъч. Като си прави сметката да изпълни началния удар и "уж случайно" да прати топката извън полето. Но Льо Тисие е нервен и шутът му се получава слаб. Съотборникът му Нийл Шипърли, който нищо не знае за залога, поема топката и тръгва в атака. "Никога не съм тичал толкова бързо през живота си, исках да изкарам топката в тъч. Накрая му я отнех и го сторих в 70-ата секунда - точно в тези 10 секунди, в които нито печеля 10 000 паунда, но и нито губя парите си", разказва Мат. Футболната асоциация не го наказва, тъй като счита, че деянието му не е повлияло на резултата. Иначе "Саутхемптън" бие с 2:0, като един от головете е на Льо Тисие.
Ривалдо - футбол
Знаменитият бразилски национал и носител на "Златната топка" за 1999 г. плю по феърплея пред очите на целия свят по време на Мондиал 2002. По време на мача от гр. "С" срещу Турция Ривалдо е ударен в коляното от Хакан Юнсал, но драматично се свлича, държейки се за лицето. Това струва на турския футболист червен картон. А на бразилеца - неприязнено отношение от страна на феновете и последвала глоба от 6000 евро от страна на ФИФА.
Диего Марадона - футбол
Емблематичен пример за измамник във футбола, при това на два пъти. Въпреки феноменалните си спортни качества. Диего Марадона вкарва гол с ръка във вратата на англичанина Питър Шилтън на 1/4-финала на Мондиал `86. След като българският тъчрефер Богдан Дочев остава безучастен, главният съдия от Тунис Али Бенакур признава попадението. След мача Марадона нагло обявява, че ако е имало ръка при това положение, това е било Божията ръка. На Мондиал `94 той отново е лидерът на аржентинския футбол - все така добър, а и отслабнал. Всъщност второто се дължи на забраненото вещество ефедрин. Марадона е уличен и отстранен от турнира, а тимът му отпада на 1/8-финалите.
Флавио Бриаторе - Формула 1
Италианският шеф на "Рено" сериозно разтърси света на Формула 1 със самонадеяната си постъпка, която му струваше поста на директор на отбора. Вторият му пилот Нелсиньо Пикет разкри, че на Гран при в Сингапур през 2008 г. е накаран умишлено да катастрофира, за да предизвика временно спиране на състезанието, при което изпреварванията са забранени. Това пък гарантира първото място на съотборника му Фернандо Алонсо. Заради егоистичното решение Бриаторе първо е изхвърлен от "Рено", а после и от Формула 1, при това до живот. В момента плейбоят обжалва, за да защити честта си и съди Пикет-младши.
Борис Онишченко - модерен петобой
Руснакът сътворява един от най-елементарните опити за мошеничество в спорта. Онишченко е нелош състезател в своя спорт, печели медали на олимпиадите в Мексико (1968) и Мюнхен (1972). В Монреал (1976) също има шансове, но решава да се подсигури, като за състезанието по фехтовка майстори така електрическата си рапира, че да отчита успешен удар при всяко докосване. Уличен е, след като зумерът му се включва, без да е улучил изобщо тялото на противника. Онишченко е низвергнат от останалите състезатели на СССР, като волейболистите дори плашат да го изхвърлят през прозореца, ако го срещнат.
Испанският баскетболен отбор - параолимпиада
На параолимпийските игри за инвалиди, последвали официалната олимпиада в Сидни (2000), испанският мъжки отбор по баскетбол печели златните медали. И малко по-късно е принуден да ги върне. Защото 10 от 12-те състезатели се оказват напълно здрави мъже в разцвета на силите си. Разкрива ги журналистът Карлос Рибагорда, който доказва, че те не само са със здрави крайници, но и имат отличен слух.
Бен Джонсън - лека атлетика
Канадецът имаше за цел да стане най-бързият мъж на света. И успя... за кратко. На игрите в Сеул (1988) той пробягва 100 м за 9.83 и успява да удари в прахта Карл Люис. Разликата между двамата се оказва стимулантът станозолол, който е забранен. И златният медал все пак отива в ръцете на Люис. Джонсън изтърпява санкцията си и се връща на пистата да отмъщава. Отново цопва с двата крака - през 1993 г. пробата му показва високи нива на тестостерон и е изхвърлен от атлетиката до живот. Спринтьорът решава през 1999 г. да докаже пред света, че се е пречистил окончателно. Но никой вече не иска да бяга с него. Тогава Джонсън бяга сам 100-те метра за около 11 секунди и доброволно се подлага пак на допинг-тест. И... пак изгърмява. Уличен е с хидрохлоротиазид, който обикновено се използва за замаскиране на допинг.
Серхио и Фика Мотсоененг - маратон
Братята Серхио и Фика Мотсоененг използват почти пълната си прилика, за да измамят организаторите на 90-километровия Маратон на другарството в ЮАР от Петермарицбург до Дърбън през 1999 г. Фика стартира и по средата на разстоянието влиза в мобилната тоалетна, където го чака Серхио, за да вземе екипа и маратонките му и да поеме със свежи сили в състезанието. Но слага часовника на другата ръка, а и го издава също белег на единия крак. Така или иначе, съвместните усилия на братя Мотсоененг стигат за 9-о място.
Роузи Руис - маратон
През 1980-а родената в Куба американка печели Бостънския маратон с рекордно време от 2:31.56 ч. Но разследване установява, че тя се е заявила в стартовия списък, но не е потеглила от старта, а няколко километра преди финала е изскочила от тълпата, за да финишира триумфално. Случаят с Руис провокира използването на постоянен видеоконтрол и дори чипове за бегачите по време на маратоните.
Тоня Хардинг - фигурно пързаляне
Тя бе сочена като една от фаворитките за титла на олимпиадата в Лилехамер (1994), шампионка на САЩ (1991) и едва втората дотогава, изпълнила успешно троен аксел. Но малко преди игрите в Норвегия бившият съпруг на Хардинг причаква и чупи с метален прът единия крак на основната й конкурентка в американския тим - Нанси Керигън. Федерацията обвини Хардинг в съучастие и се опита да я отстрани от турнира в Лилехамер, но тя плаши със съд и е допусната. Грандиозният скандал е потушен с огромна глоба за Хардинг, която после се свлече надолу - пробва се като боксьорка, разпространен бе запис, на който прави секс, а сега е със свръхтегло.
Дора Ратйен - скок на височина
На олимпиадата през 1936 г. в Германия в състезанието по скок на височина участва местната представителка Дора Ратйен. Нищо сензационно. Само че Дора всъщност се казва Хайнрих. Младежът е принуден от нацистите да прикрие гениталиите си и да се състезава с жените. Дори и това не помага - мъжът завършва на 4-а позиция, разминавайки се дори и с медал.
|
|