Работата на правителството през първите му 100 дни се оценява от обществото с добър (3.84), показва проучване на МБМД. Доверието към кабинета на Бойко Борисов е високо - 52%, но все пак не успява да надскочи резултата на Иван Костов, чийто рейтинг бе 58 на сто за същия период. Оценката под 4 се дължи предимно на неспособността на правителството да овладее икономическата криза, обясняват социолозите. 41 на сто от анкетираните смятат, че антикризисните мерки не са достатъчни, и само 6% са доволни. "Февруари-март може да се очакват първите сериозни сътресения в доверието към новото правителство", прогнозира директорът на МБМД Мирослава Радева.
Борбата с корупцията и ревизията на предишното управление са най-забележимите действия на новия кабинет, смятат хората. Повишаването на доходите и реформите в здравеопазването са факт само за 1% от анкетираните.
Премиерът Борисов продължава да се радва на висок личен рейтинг - 63.6 процента. В сравнение с май, преди да спечели изборите, доверието към него е скочило с над 20%, пресмятат от МБМД. На странния въпрос до кой политически лидер се доближава Борисов хората сe раздвояват между Силвио Берлускони (20%) и Владимир Путин (17%).
Въпреки че 78 на сто от гражданите не виждат причини за предсрочни избори, МБМД измерва електоралните нагласи към момента. Ако днес се проведе парламентарен вот, ГЕРБ ще отвее конкуренцията с пълно мнозинство от 145 депутати, или 45% от гласовете. Всички останали формации ще загубят част от представителите си в НС.
Проучването на МБМД показва пълно безразличие на хората към лидерските проблеми на партиите. Близо половината от анкетираните (44%) не се интересуват кой е лидер на БСП. Сред тези, които все пак се вълнуват от темата, най-популярни са Татяна Дончева (15%) и Сергей Станишев (13%). Две трети от българите пък изобщо не се интересуват кой е начело на СДС.
Резултата ГЕРБ:БСП вече клони към 4 на 1. Съсела извади голям късмет че изборите бяха през юли.