:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,779
Активни 765
Страници 16,344
За един ден 1,302,066

Властта иска да се отнемат имоти и при конфликт на интереси

Вече няма да се чака осъдителна присъда, за да се пристъпи към конфискация на необяснимото богатство
Конфликтът на интереси също ще е основание за отнемане на необяснимо богатство. Това предвижда проект за промени в Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. Процедура за конфискация ще е възможна вече и при констатирани митнически и данъчни нарушения.



"Засегнатите ще трябва да могат да докажат произхода на имуществото със стойност над определен от закона праг, в противен случай то ще бъде отнемано като "необяснимо богатство", заяви в интервю за "Сега" министърът на правосъдието Маргарита Попова. Подробностите около проекта ще бъдат огласени днес. (Интервюто с министър Маргарита Попова четете утре.)

Коригирането на този закон е една от мерките в плана на правителството след последния доклад на Еврокомисията. В него бе записано, че Комисията за отнемане на придобитото с престъпна дейност имущество, ръководена от Стоян Кушлев, е сериозно затруднена от законовите рестрикции. Освен това нормативната уредба позволява на застрашените сравнително лесно да избегнат налагане на обезпечителни мерки върху имуществото си и да го спасят. Препоръчваше се да бъде намален и прагът от 60 хил. лв., над който комисията има право да проверява. Според ЕК няма и ясен законов механизъм за оценяване на имуществото.

За да се поиска конфискация сега, трябва да има влязла в сила осъдителна присъда, т.е. да се извървят три съдебни инстанции. Освен това е ограничен броят на деянията, за които е възможна процедурата, и сред тях например не са престъпленията по служба. А това е основният път за незаконно забогатяване на хората във властта.

Реалното отнемане на имоти, фирмени дялове и пари също се точи с години. Преди да бъде приет законът за престъпното имущество през 2005 г., прокуратурата имаше право да завежда дела за конфискация по реда на глава III от Закона за собствеността на гражданите (ЗСГ). Така бяха отнети имоти от Боян Петракиев-Барона и от наследниците на Константин Димитров-Самоковеца. Давайки точно тези примери, преди време самата Попова напомни, че Софийската окръжна прокуратура е успяла да се пребори за конфискация на имущество и без тя да е обвързана с наказателни процеси.

Главният прокурор Борис Велчев също смята, че не е нужно за конфискацията да се чака крайният съдебен акт.

"Образуваме дело за контрабанда, дейност от която се генерират незаконни приходи. Влиза комисията "Кушлев" и констатира, че това лице има имущество за 10 млн. лв., за което няма правно основание. Но по някаква причина наказателното производство не може да бъде доведено докрай и е прекратено, или има оправдателна присъда. Това променя ли факта, че компетентен държавен орган вече е установил незаконно имущество?", каза той пред "Сега". Според него имуществото не трябва да бъде отнето на всяка цена. "Въпрос на законодателна преценка е. Може да бъде обложено с много висок наказателен данък", допълни обвинител №1.

Законът за конфликт на интереси също ще бъде преработен. Сега действащият бе скалъпен набързо и приет с голяма мъка в края на предишния мандат и след като се развихри скандалът около шефа на пътната агенция Веселин Георгиев и сключените с фирми, ръководени от братята му, договори за ремонт на пътища. През октомври м.г. Георгиев бе обвинен за престъпление по служба и пратен на съд. Делото срещу него още тече на първа инстанция и утре е поредното му заседание.

Въпреки всичките си заклинания и новата власт не е напълно изрядна по темата "конфликт на интереси". Декларациите, подадени още в края на юли и началото на август, бяха качени в интернет, както изисква законът, едва преди дни. Петима министри са обявили, че могат да се озоват в конфликт на интереси със свои близки заради участието им във фирми и сдружения от техния ресор. Някои дори са признали, че към момента на подаване на декларациите за конфликт на интереси има несъвместими за длъжността им обстоятелства, тъй като са били управители или прокуристи на фирми, с които като министри ще имат взаимоотношения. Но никой не е посочил като свързани лица свои политически или бизнес партньори, от които може да изпадне в зависимост.



ПРОЦЕДУРА

В момента за различните категории публични длъжности проверка за конфликт на интереси се установява от различни органи. Така например за президента, депутатите, министрите това се прави от парламентарна комисия, за съдебната власт - от комисия на ВСС и т.н. След проверката се произнасят ВАС или административните съдилища, в зависимост от длъжността на проверявания.









-------------------------------------------

Чиновници от пътния фонд са работели частно



Дарина Кахраманова



Сериозен конфликт на интереси при управлението и възлагането на обществени поръчки от бившия пътен фонд проличава от разсекретения вчера доклад на KPMG за изпълнението на програмите ИСПА и ФАР в пътния фонд. Заради драстичните нарушения, посочени в документа, България загуби близо 50 млн. евро. за пътища по програма ФАР и се наложи да завършва част от проектите с пари от бюджета.

Един от най-скандалните примери е свързан с бившия пътен шеф Атанас Димов, който бе във фонда от юни 2007 г. до април 2008 г. През това време той е успял да възложи договор по програма ФАР за ремонт на пътя Соколовци - Смолян на консорциума "Ентетехнос", чийто управител е баща му Димитър Димов. Подозрения за нередности има и заради работата на Атанас Димов в консултантската компания "Луи Бергер". Той е работил там до 2006 г., а след назначението му във фонда, фирмата е избрана за надзорник на строителството на магистрала "Люлин".

Описани са дори и служители, които са работили едновременно в пътния фонд и като страни по договорите. Такъв е случаят с Виолета Котуева, която била шеф на дирекция във фонда и член на екипа на консултантската фирма за ремонта на пътя Плевен - Никопол.

Деница Харизанова е била служител в гръцката "Продефтики" до 2005 г., след това за четири месеца работи в пътния фонд и после отново се връща в "Продефтики". За това време фирмата вече е спечелила проект по програма ФАР за ремонт на пътя Разлог - Гоце Делчев.
19
3386
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
11 Ноември 2009 01:38
60 хиляди лева е много ниска летва - та всеки тристаен апартамент и повечето от двустайните струват поне толкова.
11 Ноември 2009 02:17
То май един нов закон за национализация по ще свърши работа...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
11 Ноември 2009 05:10
Редник, прав си наистина, Нека някой да посочи един богаташ, от тези постоянно коментирани във форума, за които няма съмнения за незаконно забогатяване.В такъв случай направо вземаме стария закон за национализация, малка редакция и готово.Умните идеи идват едновременно в няколко глави.
11 Ноември 2009 05:20
Ми нали ПП "Атака" предложи такъв Закон/за национализация на придобитото от неизгодни за държавата или противозаконни приватизационни сделки/, ама Мнозинството в предния Парламент не го прие този закон! А "демократичните" политици и "демократичните" и "независими" медии яко ОПЛЮХА ПП "Атака" и В. Сидеров за този им законопроект!
11 Ноември 2009 08:00
Май иде няква национализация и някво преразпределение на богатства.
11 Ноември 2009 08:08
Тука обаче Параграфе не става дума за неизгодно приватизирани имоти, а за такива придобити с недекларирани и недоказуеми доходи.
Между двете може и да има значително припокриване, но не и стопроцентово.

Редактирано от - Oraсle на 11/11/2009 г/ 08:09:43

11 Ноември 2009 08:14
Мнението ми е в прегледа на печата. Отивам да работя.
Натиснете тук
11 Ноември 2009 08:31
Корупцията се бори с по-малка власт за държавата, а не с повече. Създаването на нови възможности за репресия само ще роди нови видове корупция. Най-корумпирани са най-полицейските държави. Народът трябва да спре да гледа на държавата като решител на всички проблеми чрез сила. Вече сме обрасли в ненужни закони и институции, които работят само за себе си. Свобода трябва. Свобода, истинска...
11 Ноември 2009 08:52
И от мен , , но прагът може и да се вдигне.
И ако този закон се приеме -да се спазва! За за по-малко от година службите на МВР и ДАНС ще установят душманите.
11 Ноември 2009 09:19
колеги, форумци по точен е Закона за отчуждаване на едрата градска покрита недвижима собственост, по който доста хора след реституцията станаха богати , макр че дедите бяхо придобили имотити по силата на Закон за Защита на Държавата , май трябва и двата закона да ги реанимираме и кой от къде е, то без туй ще трябва чакъл за магистралите , така ще осигурим и рабтната ръка. по Закона за национализация на частни индустриални и минни предприятия приет 1947г може да почнем с дружестват, а които бяха приматизирани. от един мавър.
11 Ноември 2009 10:16
mamut,
По-точно ще бъде - Закон за едрата крайградска собственост...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 11/11/2009 г/ 10:17:49

11 Ноември 2009 11:39
Айде на хаир да е.
Тоя закон ако го направят работещ, хазната ще се напълни, затворите също.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Ноември 2009 11:58
Ами хайде де - какво чакате? Казах го хиляди пъти много отдавна - от еднат а страна на листа доходите ти, от друга каквото имаш. Разликата определя срока който ще лежиш в затвора. Ако си излъгал при конфликт на интереси се начилява предполагаемите максимални щети нанесени на държавата и обществото и ПЛАЩАШ иначе конфискация или затвор. Айде да видим тогава черепи масларки, масловки и тем подобни александъртомовци.
11 Ноември 2009 12:07
Фантастико !!! Невъзможна работа.
Защото, ако такъв закон се направи, и после има хора, които да го приложат, какво ще стане.
Ще се напълнят затворите с митничари, данъчни, общинари, общински съветници, пътни полицаи, служители на съда, прокуратурата, партийни функционери, съветници, шофьори, секретарки, въобще, няма да остане читав идиот в държавата.
Хайде дано.
Поне фантазирането е безплатно.
Засега.
11 Ноември 2009 12:14
когато съдебната власт само озаконява беззаконието и произвола на мафията, а услужливи депутати превръщат законите в заключена врата у поле как точно ще се променя закона е без особено значение - пътищата за заобикалянето му ще продължат да изобилстват.
11 Ноември 2009 13:42
Вече няма да се чака осъдителна присъда, за да се пристъпи към конфискация на необяснимото богатство

Ама в каква правова държава живеем!!!
11 Ноември 2009 13:47
kempes

BGRED, пълно преразпределение на богатствата и властта, от което ще намажат лично, е мократа мечта на всички клакьори които хукват след всеки нов месия. само че преразпределението все се оказва на нивото на едрите играчи - тия, чийто подчинени политици са загубили властта, губят територия в полза на спонсорите на новата власт, но далаверата си продължава непокътната, а редовия партиен кресльо пак остава с пръст в уста.

ако този закон влезе в сила най-много да се ползва за отстраняване на някои упорити митничари, съдии и прочие, но ще се ползва внимателно, защото ако осъждането на виновни стане утвърдена практика тези които са днес на власт (а и въобще цялата ни политико-мафиоткса класа) трябва в съкратени срокове да бъдат натикани в пандиза
11 Ноември 2009 16:29
Препоръчвам ви да видите и това. http://www.skat.bg/videos/weeks/afera_09- 11-09.wmv
11 Ноември 2009 17:59
Предлагат изцяло нов Закон за противодействие на имуществото, придобито по престъпен начин

11 ноември 2009 | 17:47 | Агенция "Фокус"



София. Изцяло нов Закон за противодействие на имуществото, придобито от престъпен начин, предлагат от Министерството на правосъдието, предаде БНР. В проектозакона е записано, че за незаконно ще се приема всяко имущество над 60 000 лв., чийто произход не може да бъде обяснен.
Това, което стана ясно от изявлението на експерти в Министерство на правосъдието, е, че намеренията им чрез поправки да поправят т.нар. „Закон „Петканов” е било опровергано от действителността, затова се тръгва и към нов закон, философията в който е, че имущество, което не може да бъде обяснено, следователно е от незаконна дейност. Комисията „Кушлев” ще може да започва производство и да поиска отнемането му от съда, когато се получи тази разлика над 60 000 лв. Тя ще може да се самосезира, да получава сигнали от граждани, а не само от прокуратурата, както е досега. Няма да има необходимост да има осъдителна присъда, за да се отнема имуществото. Ако то бъде обяснено като незаконно, ще може да се отнема незабавно.
От екипа на Маргарита Попова правят уточнението с имущество, придобито по престъпен и по незаконен начин, като обясняват, че ще се преследва и онова имущество, което представлява например скрити данъци и доходи.
Няма да има смяна на екипа в Комисията „Кушлев”, обясниха от Министерството на правосъдието. От там твърдят, че тази промяна не се прави, за да се подмени съставът, а за да се подобри работата и да се отговори на европейските критики.
Предвиждат се промени в НПК. Там мерките са свързани с това да не се протакат делата и да може да бъдат дадени възможности не само на обвиняеми подсъдими, но и на пострадалите да търсят правата си в един съдебен процес.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД